LAKI PINGVINI<>
092008<><>

KleanSweeper 0.2.9

Pometite smeće mišem

Gotovo svakog trenutka rada računara generiše se određena količina privremenih i rezervnih datoteka koje se vremenom nagomilavaju. Često se neke datoteke umnožavaju na više mesta, što kopiranjem radi pravljenja rezervnih kopija, što zbog lakše dostupnosti, i u većini slučajeva dobar deo tih novih datoteka ostaje tamo gde je ostavljen. Ranije smo opisivali programe jDiskReport (SK 8/2005) i Filelight (SK 11/2006), koji nam omogućavaju lak uvid u to šta i gde zauzima prostor na magnetnim medijima, ali postoji i dimenzija kod koje ovakve alatke ne mogu da pomognu – zaboravljene male i datoteke sličnog karaktera.

Ako često kompajlirate iz izvornog kôda, verovatno ste čuli za ~/.ccache, a ako često pregledate veliku količinu slika u fajl menadžeru poput Konquerora, verovatno niste čuli za ~/.thumbnails. Da ne navodimo ostale varijacije na temu, na našim particijama svakodnevno se gomila velika količina podataka koja nam nekoliko dana kasnije ne služi skoro ničemu. Za čišćenje takvih zaostavština poslužiće nam KleanSweep.

Program se jednostavno instalira preko menadžera paketa distribucije, nakon čega se smešta u odeljak Tools sistemskog menija, odakle se i pokreće. Koncipiran je kao čarobnjak u nekoliko koraka. Ako se pokrene pod korisničkim nalogom, korisnik će biti obavešten da se mogu „očistiti” samo datoteke nad kojima korisnik ima pravo pisanja. U slučaju da je potrebno „pomesti” kompletnu mašinu, program treba pokrenuti sa root privilegijama.

Prvi korak je pozdravni dijalog, gde se se korisnik upoznaje sa namenom programa i dodatno upozorava da je ova alatka namenjena naprednim korisnicima koji znaju šta čine, te da je neophodno osnovno poznavanje toga šta sme a šta ne sme da se uklanja (da ne bude posle „ujela me buva”).

Sledeći korak tiče se izbora opcija za čišćenje. Moguće je izabrati čišćenje praznih datoteka i direktorijuma, neispravnih simboličkih linkova, oštećenih izvršnih datoteka, datoteka rezervnih kopija, zaostalih datoteka siročića, neispravnih stavki menija, thumbnailova i duplikata datoteka. Tu je i dugme Settings za dodatna podešavanja, kao i polje za izbor osnovne putanje u kojoj će se obaviti pretraživanje za izabranim vrstama datoteka. U podešavanjima se može odrediti u kojim se direktorijumima neće tražiti (biće ignorisani) željene grupe za čišćenje na globalnom nivou, kao i osnova sistema za traženje datoteka siročića.

 
Traženje datoteka siročića (zaostalih nakon ručnog brisanja paketa instaliranih menadžerom paketa distribucije) omogućeno je za sisteme bazirane na Debian/Ubuntu (deb), odnosno na Fedora/Mandriva/Suse (rpm) distribucijama. Za ostale sisteme treba izabrati opciju Other. Autor programa planirao je da ovu funkciju omogući za Slackware i Gentoo, ali do današnjeg dana to nije učinio (verzija koju predstavljamo je „najnovija”, iako datira iz oktobra 2006. godine).

Kada birate vrste „smeća” koje treba počistiti, vodite računa o tome da ako izaberete veći broj ili čak sve ponuđene opcije, proces pretraživanja može da potraje. Kada kažemo da potraje, onda zaista tako i mislimo. Na testu koji smo obavili trebalo je analizirati particiju veličine 33 GB sa oko 255.000 datoteka. Posao traženja svih pomenutih kategorija prekinuli smo (postoji dugme „Stop”) nakon 30 sati rada. Predloženo nam je da bude uklonjeno oko 69.000 datoteka koje zauzimaju 1,53 GB. Ako se odlučite na akciju čišćenja kompletnog diska po svim kategorijama, preporučujemo da krenete u petak pred izlazak u grad, a nastavite u ponedeljak kada u podne ustanete iz kreveta.

Probudite se i pogledate, a ono – na desetine hiljada predloga za uklanjanje. Ovde se ističe ono upozorenje o naprednim korisnicima sa početka priče. Iako je svašta predloženo, nije baš sve za brisanje. Sledeći korak sastoji se u izboru predloga koji će biti uklonjeni. Program ne nudi mogućnost filtriranja sadržaja po ključnim rečima, ali je moguće izvršiti sortiranje klikom na zaglavlje tabele kako bi se lakše izuzeli predlozi koje ne treba uklanjati. Kada vršite izbor, vodite računa da nešto ne previdite. Ako u podešavanjima niste uneli izuzetke, potrošićete još nekoliko sati na „odštikliranje” predloga za uklanjanje. Mi smo na testu odlučili da oko 99 odsto predloga ode u vetar.

Kada ste odlučili šta leti a šta ostaje, razmislite da li želite rezervnu kopiju onoga što se uklanja (opcija „Create backup archive”) ili ne. Ostaje još da kliknete na dugme „Next”. U slučaju da je ponuda za pravljenje rezervne kopije odbijena, dobro razmislite pri odgovoru na pitanje da li zaista želite da se ne napravi rezervna kopija. Samo jedan klik deli vas od čistijeg skladišnog prostora ili obrisane slike koju ste, ipak, odlučili da zadržite... Bez panike, ako se to i dogodi, uvek na raspolaganju imate Parted Magic (SK 12/2007).

Ovako ekstremna pospremanja ne treba upražnjavati često, dovoljno je jednom do dva puta godišnje. Nije na odmet jednom mesečno počistiti prazne datoteke i direktorijume, da se posao ne gomila. Iznenadićete se čega sve na mašini ima, a da to niste ni znali ili ste jednostavno zaboravili. U svakom slučaju, KleanSweep je alatka koju treba imati u grupi „must-have” alata.

Aleksandar UROŠEVIĆ

 
Fedora 8 na srpskom
Sun xVM VirtualBox v1.6.2
KleanSweeper 0.2.9
Šta mislite o ovom tekstu?
TrueCrypt 6.0a

Platforma:
GNU/Linux
Veličina:
153 KB RPM; 329 KB na HD-u
Cena:
program je besplatan
Adresa:
linux .bydg .org /~yogin /
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera