TEST DRIVE<>
102008<><>

ViewSonic VG2230wm, ViewSonic VP2250wb, ViewSonic VLED 221wm

Pažnja, LED na vidiku

Viewsonic VG2230wm
Viewsonic VG2230wm
Naviknuti na svakodnevnu monotoniju monitora ispred nas, čije se razlike uglavnom ogledaju u tome kako je proizvođač odlučio da ih spakuje (od širokih ivica, do tankih, od onih mat boje do sjajnih, sa zvučnicima ili bez njih...), naišli smo na nešto sasvim novo, sasvim divlje, sasvim drugačije, a opet isto. Barem dok ne pogledamo ispod „kože”. U trenutku kada čekamo omasovljavanje i pojavu OLED (Organic Light Emitting Diode), kao sledećeg (velikog) tehnološkog koraka u razvoju prikaza slike, ViewSonic na tržište plasira „hibrid”, monitor koji umesto klasičnih CCF (Cold Cathode Fluorescent) lampi koristi LE-diode. One ne sadrže živu i zato su zdravije za okolinu. Pošto na Internetu ne postoje nikakve informacije o ovom monitoru, a nije nam dozvoljeno da ga rastavimo, moraćemo da se zadovoljimo informacijama koje smo pronašli na sajtu proizvođača. ViewSonic VLED 221mw prikazuje 118 odsto NTSC boja, omogućavajući time intenzivnije i preciznije boje. Tu je, naravno, i kontrast od 12.000:1, odziv od 5 ms i sada već standardni uglovi gledanja od 170 stepeni po horizontalnoj i 160 po vertikalnoj osi. Da bismo ovaj test nazvali testom i da bismo ustanovili da li je novo ViewSonicovo čedo zaista sve ono što piše na papiru, za poređenje smo uzeli VP2250wb, koji pripada P(rofesionalnoj) seriji, i VG2230wm, koji pripada G(rafičkoj) seriji, oba iz ViewSonic kuhinje. Nekoliko reči o njima, pa da pređemo na deo, zbog kog ste i krenuli da čitate ovaj članak. VG2230wm je, po specifikacijama, standardni monitor dijagonale 22” kao i druga dva monitora na testu, koji se u moru LCD-ova ne ističe ni jednom karakteristikom. Vreme odziva od 5 ms, osvetljaj od 280 cd/m2, kontrast od 700:1... Ma, totalni standard. VP2250wb već pripada višoj klasi, pa se ističe jačim kontrastom 1000(3000):1, osvetljajem 300 cd/m2, a odziv je deklarisan na 2 ms G-t-G (Gray to gray) i 5 ms B-W-B (Black White Black).

Dve od tri ptičice došle su u bogatom pakovanju, dok je jedna došla u nešto siromašnijem, što nas je začudilo, jer je akcenat ovog testa baš na njoj. VG2230wm, kada ga pogledate sa boka, izgleda kao pogureni starac, ali može brzo da se ispravi ako se za tim ukaže potreba, jer mu je, pored mogućnosti rotacije i podešavanja nagiba, moguće podesiti i visinu. Na nosaču ima „vezice” za uredno slaganje kablova i, sa prethodno nabrojanim aspektima, monitor je ostavio vrlo povoljan utisak. Robustan je i težak, stoji čvrsto na stolu, mehanizmi za podešavanje su precizni, a izrada je dobra uz minimalno uvijanje plastike. Pošto je odnos stranica wide, značajno je širi nego što je visok, pa mu donja izdužena ivica, gde su smešteni zvučnici, daje kvadratniji izgled. Srebrna linija kojom je ekran oivičen razbija monotoniju mat crne boje u kombinaciji sa srebrnim tasterom u dnu monitora. Još pet tastera nalazi se sa desne strane, a pozadina krije VGA, DVI, strujni i priključak za zvučnike. Profesionalac VP2250wb pravljen je verovatno za istoimeni film (kako su naši preveli) sa Žanom Renoom, jer vam se pri otpakivanju u ruci nađe objekat koji podseća na bumerang, a ako ste više zaljubljenici u SF žanr, možete ga slobodno poistovetiti sa nekim vanzemaljskim artefaktom jer je ceo izrezbaren. Zdrav razum govori nam da je reč o postolju monitora, te nastavljamo sa njegovim sklapanjem. Izrada je vrlo slična modelu VG, negde za nijansu bolja, negde za nijansu gora, a poseduje sve mogućnosti ergonomskih podešavanja (visina, nagib i rotacija) kao i malopre pomenuti. Ceo je mat crne boje, prednje ivice su tanke, dok mu je profil znatno deblji. Detalji koji razbijaju monotoniju prednje maske su „ugravirane” ptičice u gornjem levom uglu, ime proizvođača u donjem desnom i svetleća dioda (kada ga upalite). Pet tastera na prednjoj masci utapaju se u masku, te monitor zaista izgleda „ozbiljno”. Iako nema zvučnike, pozadina je pretrpana konektorima – postoje DVI, VGA, 4 x USB downlink, 1 x USB uplink i strujni konektor. Zavidan broj, nema šta.

Viewsonic VP2250wb
Viewsonic VP2250wb
LEDičar VLED 221wm dolazi u dvobojnom izdanju, u kombinaciji mat i sjajne crne. Opcije za podešavanje položaja ekrana svedene su na minimum i moguće je podešavati samo nagib. Broj konektora koje krije pozadina je četiri, a identični su onima kod VG2230wm. Prednja maska liči na model G. Nema sive boje na okviru, a tasteri, njih pet, raspoređeni su duž linije zvučnika, koja je izvajana kao konture brda usred Vojvodine u sumrak. Izrada i kvalitet materijala koji se koriste najbolji su na ovom testu. A sad, slika!

Crveno, crveenooo, oko moje crvenoo... Doduše, u pesmi se pominje zelena boja, ali ovoliku količinu crvene boje nisu imale ni sve komunističke zemlje okupljene u jednoj prostoriji. Katastrofa! A da stvar bude gora, u pitanju je VP2250wb, monitor visoke cenovne klase. Šta god i koliko god da smo podešavali, nikako nismo uspevali da izbalansiramo boje da bi prikaz slike bio što približniji realnom. Kada bismo smanjili intenzitet crvene, plava ili zelena bi došle do izražaja, a opet, ako je malo pojačamo, ponovo počnu da preovladavaju crveni tonovi. Bela je, iz tog razloga, uvek vukla na jednu od tri boje. Slika je oštra, ali smo viđali i bolje u ovoj klasi. Količina isijavanja pozadinskog osvetljenja uz gornju i donju ivicu nedopustiva je za ovu cenu... Crna je crna, brzina odziva je odlična, čak ju je moguće podešavati iz menija (Standard, Advanced i Ultra Fast), što daje prednost pri igranju, ali i pri standardnom korišćenju monitora. Opcija Dynamic Contrast je po defaultu isključena, a ako želite da je uključite, potrebno ju je dobro potražiti u meniju... a s razlogom je isključena. Podešavanje boja moguće je raditi u predefinisanim koracima (5000K, 6500K, 7500K, 9300K, sRGB i User Adjust), izbor između konekcije sa PC ili HD uređajem... Meni, koji izgleda arhaično, zarotira se kada postavite monitor u „portrait mode”. Moguće je postaviti višu rezoluciju od deklarisane (1680 x 1050) a da se slika ne razmaže, jer monitor poseduje mogućnost downscalinga, doduše nema opciju menjanja odnosa strana da bi i 5:4 sliku prikazao bez gubljenja kvaliteta. Svaku pozitivnu sitnicu koju ovaj monitor ima kvari njegov prikaz slike.

Viewsonic VLED 221wm
Viewsonic VLED 221wm
VG2250wm je monitor od kog očekujemo korektnu sliku, a to smo i dobili. Slika nije idealno oštra, iako ide preko DVI ulaza, ali daleko od toga da stvara zamor posle dužeg gledanja – čak ni sitniji tekst nije problem čitati. Boje su u startu više naklonjene zelenoj, ali se u meniju, znato siromašnijem od VP2250wb, mogu adekvatno podesiti. Odziv monitora je deklarisan na 5 ms, a stvarna brzina prikaza odgovara toj specifikaciji. Crna boja je crna koliko joj to karakteristike monitora dopuštaju, a pri najsvetlijim nijansama primećuje se utapanje – i to su mane šestobitnog panela. Isijavanje je vidljivo uz sve četiri ivice, a dobar horizontalni ugao gledanja kvari vertikalni, kod kog se brzo gubi kontrast. Tu manu donekle je moguće kompenzovati podešavanjem monitora po visini. Meni ne poseduje pregršt opcija za manuelno podešavanje slike, naročito kada ide preko DVI priključka, ali nedostatak finijeg podešavanja boja stvarno se oseti, pa se mora pribeći „fajntjuningu” iz opcija drajvera grafičke karte da bi se izvukla svaka od 16,2 miliona boja, koliko ovaj panel maksimalno može da prikaže. Očekivali smo nešto kvalitetniji zvuk iz zvučnika zbog mesta na kojem su postavljeni, ali smo dobili standardni. Zašto makar ne postave priključak za slušalice?

VLED221mw... Odmah pri pojavljivanju slike vidite da su boje bogatije, punije, preciznije i da OPET vuku na crveno. Možda je to neki novi modni krik sa kojim nismo upoznati (crveno je novo belo, ili slično), ali nam ne uliva poverenje. Ulazak u meni dodatno nas je razočarao, jer smo očekivali više opcija i preciznija podešavanja, a dobili smo isti meni kao i kod VG modela – sa veoma malo opcija. Tako smo opet došli u situaciju da iz previše crvene pređemo u neki drugi tonalitet, mada u manjoj količini nego VP2230wb. Posle malo više igranja, uspeli smo da namestimo sliku tako da može duže vreme da se gleda, ali zaista nismo bili zadovoljni krajnjim rezultatom. Zatim smo shvatili da je Dynamic Contrast uključen i poželeli smo da ga isključimo, jer radi previše sporo i zatamnjuje sliku u slučaju da na njoj preovlađuju tamniji tonovi. Na naše veliko iznenađenje ovo nije bilo moguće, pošto je taj podmeni zaključan! Kvalitet crne znatno je bolji nego kod druga dva monitora. Sve tamnije nijanse jasno se razlikuju, tek se u samom vrhu skale svetlih boja, nešto kasnije nego kod VG2230wm, vidi blago utapanje. Uglovi gledanja su dobri, u rangu sa onim kod VG modela, ali su za nijansu bolji po vertikalnoj osi. To je spas, jer ovaj monitor nije moguće podesiti po visini. O odzivu ne treba trošiti reči, jer sve odgovara specifikaciji. Isijavanje praktično nije vidljivo ni uz jednu od četiri ivice, te ne kvari sliku od centra ekrana ka njegovim ivicama.

Sada je jasnije zašto se VLED ne reklamira na sva zvona, jer, osim boljeg očuvanja okoline, ne donosi ništa specijalno niti revolucionarno. Ovaj monitor ne opravdava količinu novca koju je potrebno izdvojiti za njega, jedino ako baš mislite da ćete njegovom kupovinom spasti ozonski omotač, ali se plašimo da ćete biti usamljen slučaj, te nećete mnogo postići. VP2250wb je ostavio solidan utisak, ali smo mišljenja da bi na njemu trebalo još da se poradi (iako je on deo nove, dorađene serije iz ViewSonica) da bi mogao da se opravda u kategoriji u kojoj se nalazi, ne samo po kvalitetu izrade već i po prikazu slike. VG2230mw se najbolje pokazao na testu i opravdao je sva očekivanja koja su postavljena pred njega, pa čak i više, uzevši u obzir to da ga je, za razliku od odgovarajućih monitora drugih proizvođača, moguće okretati po svim osama. Drago nam je da vidimo da je ViewSonic podigao kvalitet svojih monitora od našeg zadnjeg susreta sa njima, te se nadamo da ćemo uskoro moći da ih direktno uporedimo sa konkurencijom.

Vojislav VUJANIĆ

 
Intel Pentium E5200, Core 2 Quad Q8200
nVidia G96, Gainward Bliss 9500GT 512MB, MSI N9500GT-MD512Z/D2
MSI NX9800GT-T2D1G
ViewSonic VG2230wm, ViewSonic VP2250wb, ViewSonic VLED 221wm
Šta mislite o ovom tekstu?
Dell Studio 1535, Dell Studio 1735
„Hardverzije”
HP Deskjet F2280 i Deskjet F4280
D-Link DIR-615 Wireless N Router
Altec Lansing Nobi, Sonic Gear 2GO i300
NU Ultra-slim DVD player PDP100
Logitech Z Cinema
Omega OKM 064 i OKM 072
KWorld TVBox Jet Black 1680ex (SA220WP) i Blazing Orange 1920ex (SA230WP)
Freecom Network MediaPlayer 450 WLAN HDMI Drive in kit
T’nB Moon Pix i Moon Pix HD
T’nB Sateen i Galaxy
Nextar N7-102

ViewSonic VG2230wm
Osnovno:
22”, TN, 1680 x 1050
Ostalo:
VGA, DVI, zvučnici, osvetljaj 280 cd/m2, kontrast 700:1, 5 ms, ugao gledanja (H/V) 170°/160°

ViewSonic VP2250wb
Osnovno:
21,6”, TN, 1680 x 1050
Ostalo:
VGA, DVI, osvetljaj 300 cd/m2, kontrast 1000:1 (3000:1), 5 ms, ugao gledanja (H/V) 170°/170°

ViewSonic VLED221wm
Osnovno:
22”, TN, 1680x1050
Ostalo:
VGA, DVI, zvučnici, osvetljaj 250 cd/m2, kontrast 1000:1 (12.000:1), 5 ms, ugao gledanja (H/V) 170°/160°
Proizvođač:
ViewSonic
Kontakt:
Pakom
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera