LAKI PINGVINI<>
022009<><>

Evolution 2.24

Outlook za GNU/Linux

Na prvi pogled „još jedan email klijent”, Evolution je u stvari zaokruženi „Personal information manager”, tačnije skup programa za komunikaciju i organizaciju poslovnih aktivnosti, nalik Outlooku iz paketa MS Office na Windowsu. Zvanično, Novell Evolution (od 2003. godine kada je Novell kupio firmu Ximian odgovornu za ovaj paket) jeste osnovni i podrazumevani PIM za desktop GNOME, pa ako ga koristite GNOME, automatski dobijate i Evolution.

Osnovne komponente paketa uočljive su odmah po startu programa: tu su email klijent, adresar odnosno lista kontakata, kalendar sa planerom, rokovnik sa memorandumima i lista poslova odnosno „organajzer”.

Email klijent je prilično napredan. Normalno, omogućava rad sa više naloga istovremeno, a od protokola podržano je praktično sve – od POP-a, SMTP-a, IMAP-a i USENET-a, pa do povezivanja na Microsoft Exchange i Novell Groupwise. Korisnik se o pristigloj pošti može obavestiti zvučnim signalom ili preko ikonice u sistemskoj kaseti, može koristiti TLS ili SSL enkripciju pri slanju i primanju pošte, kao i PGP ključeve, može konfigurisati svoj nalog „u sitna crevca”. Inače, iz Evolutiona se može pristupiti i Gmail nalogu, a uputstvo je dato u sekciji sa najčešće postavljanim pitanjima na sajtu projekta.

Pored definisanja prilično temeljnih filtera za prikazivanje i primanje poruka, korisniku koji barata obimnim prepiskama i (pre)često koristi pretragu dostupan je i mehanizam nazvan „Search Folders”, sistem koji izgleda kao direktorijum, a ponaša se kao pretraga. Takođe, može se podešavati kao filter, a mogu se odrediti specifični postojeći direktorijumi koji će se uključiti u pretragu umesto podrazumevano svih direktorijuma (Inbox, Sent itd.).

Za borbu protiv đubreta koje svakodnevno zatrpava sanduče, Evolution može da koristi SpamAssassin, filter pisan u Perlu, koji treba instalirati i uključiti u pluginovima programa, i koji vremenom može da se „nauči” na osnovu pristiglih mejlova i vaših akcija, i samim tim postane sve efikasniji u radu. Za ovaj plugin nema nikakvih podešavanja, pa je na početku potrebno samo malo strpljenja.

Adresar, tačnije spisak kontakata, sadrži mogućnost unošenja vrlo temeljnih podataka o osobama. Kontakti se mogu razvrstati po raznim kategorijama kao što su godišnjice, spiskovi za poklone, međunarodni i VIP konktakti i slično. Podaci o kontaktu idu dotle da je moguće obeležiti da li osoba želi da prima poštu u HTML formatu ili kao čist, neformatiran tekst.

Kalendar sa planerom dana može se popuniti vrlo deskriptivnim akcijama, a pored planiranja za pojedinačne sate i dane (podrazumevano je naglašen period „od devet do pet”), kontakti koji su u adresaru ubačeni u kategorije „rođendani” i „godišnjice” ovde se mogi prikazati u kalendaru sa jasno obeleženim datumima, tako da je mogućnost da sa nekim blago ili drastično pokvarite odnose zbog ovakve banalnosti minimalna. Akcijama u planeru moguće je pridružiti i odgovarajući memorandum ili posao iz „Tasks” liste (mada će oni i sami biti pridruživani pri kreiranju i postavljanju njihovog datuma, tako da nema brige oko sinhronizacije komponenti ovog paketa). Naravno, osim pregledanja pojedinačnih dana, moguće je istovremeno videti isplanirane aktivnosti za nedelju, mesec ili obleženi broj dana unapred. Na kraju, kalendar podržava i punu integraciju sa servisom Google Calendar, što je još jedan plus za bezbolniji prelazak sa web servisa na ovaj paket.

Rokovnik je prilično jednostavan. Memorandimuma je moguće pridružiti attachmente, forwardovati ih drugima ili razvrstavati po kategorijama (ponovo, rođendani i godišnjice mogu se prikazati u kalendaru ako to korisnik obeleži, a oni koji su ubačeni u opštu grupu svejedno će se videti u „Memo” listi kada se u kalendaru izabere datum na koji se memorandum odnosi). Kao i u svim drugim sekcijama, i ovde funkcioniše brza pretraga u gornjem desnom uglu prozora.

Naposletku, lista poslova koje valja obaviti organizovana je na jednostavan, ali pregledan način. Definiše se kratak opis i vreme „delovanja” (kao što smo rekli, kalendar će automatski reagovati na ubacivanje novih poslova), a pored brisanja zadataka, može ih i precrtati tako da ostanu na listi, a da lako znate šta ste sve obavili.

Korisnicima koji već dugo upotrebljavaju Thunderbird eventualni prelazak na Evolution neće biti previše mio, ali se oni koji su se pronašli u svim ovim dodatnim komponentama kao što su planer i rokovnik neće previše dvoumiti. Prirodno, onima koji su koristili Outlook biće još lakše. Evolution može da importuje mejlove iz Thunderbirda, Outlooka i Kmaila, čime se posao nastavlja u novom paketu, istina ne tako jednostavno, pošto se importovanje iz nekih od ovih programa ne vrši na „jedan klik”. Ne treba zaboraviti ni mogućnosti sinhronizacije sa drugim računarima, i to preko serijske, USB ili infrared veze, kao i sinhronizaciju sa serverima na Internetu, čime vam je na svakom računaru omogućen pristup podacima. Kako je logično da programi na GNOME desktopu budu povezani, korisnici Evolutiona svoje kontakte iz adresara vrlo lako mogu usaglasiti sa listom u Pidginu (SK 6/2007), popularnom instant mesindžeru za ovo grafičko okruženje.

Ivan TODOROVIĆ

 
HardInfo 0.4.2.3
BleachBit 0.2.1
Evolution 2.24
Šta mislite o ovom tekstu?
Qwit 0.7
Converter 2.8 (KDE 3.5 + 4)
Kflickr 0.9
QTM 0.7.1.3

Platforma:
GNU/Linux
Licenca:
GNU GPLv2
Veličina:
31,2 MB source
Cena:
program je besplatan
Adresa:
projects .gnome .org /evolution
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera