TEST DRIVE<>
052009<><>

Lenovo IdeaPad S10e, HP Mini 2140

Nastavak net sage

Intel Atom platforma je prošlog meseca proslavila svoj prvi rođendan, tj. svoju prvu više nego uspešnu godinu. Ideja jeftinog prenosnog (netbook), ali i kućnog računara (nettop), kome je Internet osnovna namena, pokazala se kao pun pogodak, o čemu govori i informacija da je Intel krajem prošle godine zauzimao čak 81 odsto ukupnog tržišta procesora. Podatku da tek svaki peti računar na planeti nije Intelov treba dodati i činjenicu da je ukupan broj prodatih netbookova bio 10 miliona još krajem prošle godine. Ono što nam nije bilo najjasnije jeste to zašto su veliki „igrači” kao što su Toshiba, Dell ili Lenovo čekali da predstave svoje modele, i zašto se Hewlett-Packard odlučio za VIA umesto neprikosnovenog Intelovog Atoma. Toshiba je brzo primetila svoju grešku, kao i Dell, koji je u svoju ponudu uvrstio netbookove sa dijagonalama 9, 10 i 12 inča. Lenovo, inače četvrti najveći proizvođač računara, krajem prošle jeseni debitovao je sa dve serije netbookova, dok je HP pre nekoliko meseci ipak prešao na platformu Atom. Time se broj „takmičara” drastično povećava, pa je izbor sve teži i teži. Nadamo se da će vam ovaj tekst, koji poredi Lenovo IdeaPad S10e i HP Mini 2140, barem malo pomoći u tome da odaberete pravi netbook računar za sebe.

Lenovo IdeaPad S10e
Lenovo IdeaPad S10e 
Kako Lenovo debituje na netbook sceni, njemu smo prepustili uvodnu reč. Mi smo odlučili da obratimo pažnju na Lenovo netbook oznake S10e sa dijagonalom ekrana 10 inča, jer ipak smatramo da taj dodatni inč u odnosu na S9 seriju netbookova ipak pravi veliku razliku. Kao i kod većine drugih proizvođača, i kod Lenova možete birati količinu radne memorije (512 ili 1 GB), kapacitet SATA hard diska (80 ili 160 GB), operativni sistem (Linux ili Windows XP Home) i kapacitet baterije (tri ili šest ćelija). Ovako korisnici mogu napraviti izbor prema svojim potrebama, ali, što je važnije, i prema svom budžetu, koji postaje dominantan kriterijum imajući u vidu globalnu ekonomsku krizu. Kako je sada 99 odsto netbook računara bazirano na Atomu, nećemo pominjati šta sve to Lenovo IdeaPad S10e ima od hardvera, pa te podatke možete naći u tabelama. Ono što Lenovo IdeaPad S10e izdvaja od konkurencije kada je reč o detaljima „ispod haube” jeste prisustvo čak dva hard diska. Da, dobro ste pročitali, ovaj netbook ima SSD disk kapaciteta 4 GB, na kome se nalazi operativni sistem, i još jedan SATA disk kapaciteta 160 GB, koji je zadužen za smeštanje fajlova korisnika. Ovo je nesvakidašnja situacija čak i za laptopove sa dijagonalama 13 i 15 inča, a prisustvo SSD diska opravdava se time da se tako operativni sistem brže učitava i da to doprinosi boljim performansama u realnom radu. Mi to i nismo preterano osetili – tačno je to da se Windows XP neznatno brže učitava nego na drugim netbook računarima, ali to ubrzanje nije toliko vidljivo, te da nismo imali HP Mini 2140 da u praksi uporedimo „dizanje” sistema na oba modela, verovatno to ne bismo ni primetili. Najnoviji trend kod netbook prenosnika jeste povećanje dijagonale ekrana. Prošle godine proizvođači su se najviše odlučivali za ekran dijagonale 8,9 inča, dok će 2009. godinu sigurno obeležiti netbookovi sa ekranom od 10 inča, a moguće je da tu nije kraj. Rezolucija nije napredovala, i dalje je to 1024 x 576 piksela, što će biti dovoljno za najosnovnije radnje kao što su surf i audio/video reprodukcija, ali je ozbiljan, višečasovni rad naročito u Excelu prilično naporan i nije preporučljiv. Ipak, ovo ne uzimamo za zlo, jer netbookovima standardni kancelarijski zadaci nisu u opisu posla. Ekran ima LED pozadinsko osvetljenje, koje poboljšava sliku, ali je sam kvalitet prikaza sličan kao i kod konkurencije, ništa bolje ali ni lošije od ostalih. Jedina zamerka odnosi se na izostanak BlueTootha, koji već duže vreme nije luksuz i koji je, po našem mišljenju, obavezna stavka svakog prenosnog računara, pa čak i netbooka.

Nama je šaka dopao model koji je ceo crne boje, i on kod nas nije postigao efekat oduševljenja. Ipak, krstareći Internetom videli smo da svi drugi modeli u IdeaPad S10 seriji poseduju belu unutrašnjost, dok su bočne strane i poklopac u drugim bojama kao što su plava, crvena, pink i druge. U toj konkurenciji crni netbook je definitivno pobednik, mada ne sumnjamo u to da će pink i crvena varijanta imati uspeha kod pripadnica lepšeg pola. Kvalitet izrade je na solidnom nivou, a u toku rada nije dolazilo do većeg zagrevanja samog netbooka. Tasteri su nešto manjih dimenzija, nalik onima kod Asus eeePC modela, pa je potrebno izvesno vreme za privikavanje, dok je touchpad mali i poprilično neprecizan, što je stara boljka netbookova. Lenovo IdeaPad S10e je jedan veliki dežavi: sve je već više puta viđeno kod drugih netbookova, izuzev prisustva dva hard diska, što u praksi i ne znači mnogo. Daleko od toga da je ovaj netbook loš, sasvim suprotno, ali čini nam se da je kineski proizvođač malo zakasnio, jer je on trebalo da ugleda svetlost dana još pre nekoliko meseci.

HP Mini 2140
HP Mini 2140 
Hewlett-Packard je probao sa VIA-om, ali očigledno to nije išlo. Intel Atom je izvojevao bitku na netbook tržištu, ako je te bitke ikad i bilo. Novi HP Mini oznake 2140 preuzima odličnu poziciju svog starijeg brata, koji je, iako nije bio „powered by Intel”, ipak kod nas zaslužio da bude krunisan kao najbolji netbook sa kojim smo se susreli. I kod najnovijeg člana porodice Mini možete izabrati sve detalje kao i kod Lenovo serija IdeaPad S9/S10, uz još jedan dodatak, a to je da HP korisnicima ostavlja mogućnost da u svom netbook računaru imaju hard disk od 7200 obrtaja u minutu. Ipak, treba napomenuti to da je cena ovakvih 2,5” diskova paprena, pa ne verujemo da će biti puno korisnika koji će se odlučiti na ovaj korak. Novi Mini 2140 nas je obradovao, ali malo i razočarao kad je reč o ekranu. Iako smo dobili dodatni inč, rezolucija je smanjena, pa je naše oduševljenje većim ekranom brzo nestalo. Kvalitet samog displeja ostao je na veoma visokom nivou, kontrast je odličan, boje su verno prikazane, uz dobre uglove gledanja, i prava je šteta što novi HP netbook nije zadržao „staru” rezoluciju 280 x 768 piksela, jer bi to bila prava mera za ekran dijagonale 10 inča. Od opcija za povezivanje treba izdvojiti gigabitni mrežni kontroler, WiFi čip, koji podržava i Draft N standard, kao i prisustvo BlueTootha. Svi ovi dodaci pomalo i opravdavaju visoku cenu Mini 2140 netbooka, koji je osetno skuplji od konkurencije, što je čest slučaj kad je reč o HP-ovim prenosnicima.

Spoljašnjost netbooka nije doživela nikakve promene, i to po našem mišljenju predstavlja odličan potez, jer tim koji dobija ne treba menjati. Iako često volimo da vidimo da proizvođači unose inovacije u svoje proizvode, prvi HP Mini 2133 bio je skoro savršen, bar kad je reč o izgledu. Zadržana je siva boja i ozbiljan business look, i mnogi će na prvi pogled pomisliti da ovaj „mališan” košta mnogo više od njegove prave cene. Sve ono što nam se svidelo kod „starog” Minija je tu, uključujući i kvalitet izrade, odličnu tastaturu, bolji touchpad od konkurencije, kao i LE diode, koje označavaju da li je netbook upaljen i da li se koriste WiFi i BlueTooth konekcije. Upravo svi ovi detalji doprinose visokoj konačnoj oceni i ostavljaju HP na tronu kad je reč o netbook segmentu. Treba još jednom napomenuti to da su tasteri po veličini skoro identični kao na klasičnim desktop tastaturama, pa je i višečasovno kucanje na ovom „mališanu” uživanje i neće doći do usporenja prilikom prelaska na desktop tastaturu i obrnuto.

Najveće iznenađenje doživeli smo kod testova autonomije. Ispostavilo se da je autonomija znatno duža kod starijeg HP Mini 2133 netbooka, pa je tako VIA očitala lekciju Intelu. Razlika ide i do 30 minuta, što nikako nije mala cifra. Kad je reč o poređenju dva testirana modela, HP Mini 2140 odnosi glatku pobedu, mada su rezultati koje Lenovo postiže u skladu sa drugim modelima slične cene kao što su MSI Wind U100 i Toshiba NB100. Testovi snage procesora tu su čisto da se nađu i oni nisu toliko bitni. Ono što je mnogo važnije jeste to da svi računari, bilo da je reč o netbook ili nettop rešenju baziranom na Atom platformi, sasvim dobro obavljaju sve svakodnevne zadatke.

Hewlett-Packard, osim same platforme, nije bog zna šta menjao kod novog Minija, i to se još jednom pokazalo kao dobitna kombinacija. Cena i dalje ostaje visoka, ali HP trenutno nema dostojnog konkurenta, a za najbolje se mora i platiti najviše. S druge strane, Lenovo je platio ceh kasnom ulasku na netbook tržište. Iako netbook IdeaPad S10e nema mana, kineski proizvođač nema keca u rukavu koji bi njegove netbook prenosnike izbacio u prvi plan. Dodatni SSD disk jeste novina, ali ne toliko značajna, te smatramo da će MSI ili Acer mnogo bolje proći nego Lenovo iz prostog razloga što „tajvanci” izgledaju bolje. Sa nestrpljenjem čekamo Dell, naročito Inspiron Mini 12, sa kojim ćemo konačno imati kompletnu predstavu o netbook tržištu. Do tada, HP ostaje suvereni vladar, mada i ostali imaju šta da ponude, naročito ako vam budžet ipak ne dozvoljava da sebe častite nekim predstavnikom Mini porodice.

Petar MARINKOVIĆ

Model:Lenovo IdeaPad S10eHP Mini 2140
Procesor:Intel Atom N270 1.6 GHzIntel Atom N270 1.6 GHz
Čipset:Intel 945GSEIntel 945GSE
Memorija:1 GB DDR2-5300 Hyundai1 GB DDR2-6400 Samsung
HDD:Western Digital 160 GB SATA 5400rpm 8 MB + SSD 4 GB ATA100Hitachi 160 GB SATA 5400rpm 8 MB
Grafika:Intel GMA950Intel GMA950
Optika:nene
Ekran:10.2" 1024x57610.1" 1024x576
Zvuk:Realtek High DefinitionSoundMAX HD Audio
Modem:nene
Ethernet:BroadCom (10/100 Mbps)BroadCom (10/100 Mbps)
Wireless / Bluetooth:BroadCom (802.11 b/g) / neBroadCom (802.11 b/g/n) / da
Konektori (položaj):VGA, USB 2.0 (levo), USB 2.0, SPK, MIC (desno)VGA, USB 2.0, MIC, SPK (levo), USB 2.0 (desno)
Dimenzije / težina:255 x 183 x 27 mm / 1.19kg261.4 x 166.2 x 26.7 mm / 1.19 kg
Baterija:3-cell 4400 mAh 10.8v3-cell 4400 mAh 10.8v
Softver:Microsoft Windows XP Home SP3, Norton Internet Security trialMicrosoft Windows XP Home SP3
Dodatno:web kamera, čitač karticaweb kamera, čitač kartica
Proizvođač:LenovoHP
Kontakt:PiN ComputersHP Srbija
 
Intel Core 2 Quad Q9400s
Gainward GTS250 512MB
Biostar Tpower X58
MSI NetOn AP1900
Desk Small Worker, Desk Home Solution PRO, Desk Flash
Lenovo IdeaPad S10e, HP Mini 2140
Šta mislite o ovom tekstu?
Samsung SyncMaster 2233SN, 2333SW i 2263DX
LG BD370
Vivanco PC Performance 4X Hub, Bazoo Glossy 4X Hub, Bazoo Quad 7X Hub
ZEROtherm GX 815 Gamer Edition, ZH100
Canon Powershot SX1 IS
SteelSeries WoW MMO Gaming Mouse i WoW Zboard Gaming Keyboard
Microtek ScanMaker s480 i ScanMaker i800
Wacom Intuos 3 A5, Intuos 3 A4 Oversize, Intuos 4 M i Intuos 4 XL CAD

Brižni paket
Hewlett-Packard je, uz Della, najveći proizvođač desktop i notebook računara u svetu i retko koji proizvod sa HP-ove „trake” nije zadovoljio naše stroge kriterijume. IT giganti se na razne načine dovijaju kako bi privukli što više kupaca, pa uz sam proizvod dosta ulažu i u reklamiranje svojih proizvoda, pružanje što bolje i efikasnije tehničke podrške korisnicima, nude razne pogodnosti u toku garantnog roka i još mnogo toga. HP već godinama u većini zemalja gde je prisutan nudi uslugu Care Pack, koja je od sada dostupna i na našem tržištu. Šta kupcima nudi ovaj HP-ov „brižni paket”? Nakon osnovnog garantnog roka koji traje tri godine, uz svaki kupljen monitor, desktop ili notebook računar korisnik može za određenu sumu novca da produži svoju garanciju i tako dodatno zaštiti svoju investiciju. Produženje može maksimalno da bude do šest godina od dana kupovine, a pored doplate neophodno je i registrovati se na zvaničnoj internet prezentaciji američke kompanije. Od drugih opcija treba izdvojiti mogućnost da kurir dođe po vaš uređaj ako on prestane da funkcioniše, zatim servisiranje uređaja van zemlje gde je on kupljen, kao i bezbednost podataka korisnika ako dođe do kvara na hard disku, jer oštećeni disk ostaje kod korisnika i on dobija potpuno nov disk. Za kompletan spisak pogledajte sajt predstavništva HP u Srbiji (www.hp.co.rs), a treba napomenuti i to da se cene najzastupljenijih opcija kreću od 30 do 100 evra, plus PDV, što nije mnogo imajući u vidu to da za ovu sumu produžavate vek korišćenja, kao i trajanja vašeg računara.

Rezultati testova
3DMark03
PCMark05
SiSoft Sandra Business 2009
(Za prikaz dijagrama neophodan je browser sa uključenom podrškom za JavaScript)
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera