TEST DRIVE<>
102010<><>

Toshiba Qosmio F60-127

Korak unazad

Toshiba Qosmio F60-127
Toshiba Qosmio F60-127
Toshiba je sigurno jedan od omiljenih brendova domaćih korisnika prenosnih kompjutera. Japanski gigant svoj veliki uspeh na srpskom tržištu najviše duguje seriji laptpova Satellite. Iako predstavljaju jeftinu ulaznicu u svet notebookova, Sateliti su pouzdane mašine sa dobro odmerenim hardverom, odlične izrade i dopadljivog dizajna, pa nije ni čudo što su našli svoj put do velikog broj domova ili kancelarija u Srbiji. Međutim, pored ove izuzetno uspešne „familije”, ne treba zaboraviti ni serije Portege (ultraprenosni laptopovi) ili Tecra (namenjeni poslovnim korisnicima). Takođe, pažnju treba obratiti i na Qosmio notebookove, koji nisu bili toliko čest gost u rubrici Test Drive. Poslednji put smo maltretirali jedan Qosmio laptop pre više od četiri godine (SK 05/2006) i tada smo se uverili u to da Japanci i te kako znaju da naprave prenosnik okrenut multimediji i igranju. Nakon pojave 32 nanometarskog procesora Arrandale početkom godine, svi proizvođači osvežili su svoju ponudu novim Intelovim procesorima. Isto je učinila i Toshiba predstavivši nove prenosnike Qosmio F60, čiji je predstavnik konačno i nama dopao šaka.

Praksa japanske kompanije je da kupci mogu do detalja da konfigurišu svoj budući prenosnik, što mi uvek podržavamo, jer na taj način možete odabrati tačno ono što zadovoljava vaše potrebe (i vaš budžet). Korisnicima je ostavljen izbor između skoro svih dostupnih Core i3/i5/i7 procesora, hard diskova raznih brzina i kapaciteta (od 320 do 640 GB), radne memorije, edicija Windows 7 operativnog sistema. Ukratko, vaš budući prenosnik možete podesiti u „sitna crevca”. Jedino što ne možete da birate jeste diskretna grafika – tu ste osuđeni na nVidia GeForce GT 330M čip i najviše nas je zanimalo da li će ovo grafičko rešenje zadovoljiti sve apetite tvrdokornih igrača.

Testirani primerak Qosmio F60-127 zasnovan je na dvojezgarnom Intel Core i7-620M procesoru kod koga svako jezgro radi na 2,67 GHz. Ovaj procesor uparen je sa Intelovim čipsetom HM55 koji pamtimo po integrisanoj grafici, ali se, nažalost, ona kod Qosmio F60 laptopova ne koristi zbog odsustva nVidia Optimus tehnologije. Stvarno šteta, jer smo na delu videli kako hibridna grafička rešenja mnogo doprinose boljoj autonomiji, koja nikada nije spektakularna kod igračkih laptopova velike dijagonale. Prisustvo 6 GB radne memorije i Toshibin hard disk kapacitet 640 GB za svaku su pohvalu, ali to, nažalost, ne možemo reći i za odabranu grafiku. Iako pripada srednjem segmentu, GeForce GT 330M ne može da postigne dovoljan broj frejmova ako želite da se igrate uz veliki broj detalja. Zaista šteta, jer je ostatak odabranog hardvera kao poručen za jedan ozbiljan igrački laptop. Toshiba je i kod prenosnika Qosmio F60 nastavila praksu sa izrazito sjajnim ekranima koji nose nalepnicu TruBrite. Veliki je broj korisnika koji ne preferiraju glossy displeje, ali nama ta činjenica kod testiranog prenosnika nije smetala jer vam izraženi sjaj uopšte neće zasmetati tokom igranja ili obavljanja svakodnevnih zadataka. Qosmio F60-127 može da se podiči odličnim kontrastom i uglovima gledanja, a jedino što nam je zasmetalo jeste rezolucija od svega 1366 x 768 piksela. Iako se nVidijin grafički čip muči da postigne pristojan broj sličica u ovoj rezoluciji, naše je mišljenje da skuplje prenosnike dijagonale 15,6 inča treba da krasi veća rezolucija, što i te kako znači kod surfovanja ili korišćenja Worda/Excela. Kada se igrate, ako nemate tečan prikaz dešavanja na ekranu, uvek možete da smanjite rezoluciju. Teško da bismo mogli da zamislimo Qosmio prenosnik u 2010. godini bez drajva koji može da čita Blu Ray diskove i Toshiba nas tu nije razočarala. Takođe, na sajtu japanskog giganta došli smo do podatka da će u ponudi biti i modela sa BR pisačima, ali je pitanje da li će ova opcija biti dostupna kod domaćih distributera. Harman Kardon zvučnici zaštitni su znak serije Qosmio već duži niz godina i oni doprinose boljem i glasnijem zvuku u poređenju sa drugim prenosnicima. Jedna od prednosti ovog prenosnika su i Sleep-n-Charge USB 2.0 portovi preko kojih možete da punite mobilni telefon ili digitalni fotoaparat čak i kada je laptop isključen.

Dizajneri japanske kompanije ne eksperimentišu previše sa svojim laptopovima, što se u prošlosti više puta pokazalo kao dobitna kombinacija. Često smo na našim testovima bili svedoci pojave da proizvođači raznim tribalima, neukusnim kombinovanjem više boja i postavljanjem šljaštećih LE dioda totalno upropaste svoje gaming prenosnike, ali to sa Qosmiom F60 nije slučaj. I nova serija Qosmio nastavlja praksu mešanja crvene i crne boje, ali na veoma dopadljiv način. Bočne ivice i poklopac obojeni su crvenom bojom, dok su nasloni za dlanove i tastatura crne boje. Tasteri touchpada su srebrni, kao i prostor između tastature i ekrana, što ovde ne narušava ukupni vizuelni doživljaj. Izrada je na najvišem nivou, a to je standard na koji nas je Toshiba već navikla. Japanski gigant ne prati trendove pa ovaj model nema chicklet tastaturu koju smo često sretali u poslednje vreme. Tastere odlikuju velika površina i izrazito plitak hod, te je ipak potrebno izvesno vreme navikavanja na njih. Touchpad je izuzetno precizan, a jedina zamerka odnosi se na njegove tastere koji su veoma kruti. Težina koja iznosi 2,8 kg za svaku je pohvalu, imajući u vidu impozantan hardver koji se nalazi unutar kućišta, a zamerke nismo imali ni na zagrevanje, čak ni tokom igranja.

Toshiba Qosmio F60-127 opremljen je Home Premium edicijom sedmice, koja predstavlja pravu meru za multimedijalni prenosnik koji ne pristupa domenskim Windows okruženjima. Japanska kompanija je pored velikog broja svojih uslužnih programa ovom laptopu dodala i paket Works, koji predstavlja osiromašenu verziju Officea. Kao što smo već rekli, prava je šteta što Qosmio F60 prenosnici nisu opremljeni bržom grafikom, jer su dobijeni rezultati u igrama veoma loši. Testirani primerak nije briljirao ni po pitanju autonomije, mada mu je to oprošteno, kao i svim gejmerskim prenosnicima.

Toshiba Qosmio F60 je najbolji primer kako jedna sitnica može skroz da pokvari ukupan utisak o nekom proizvodu. Intelova platforma Calpella, pozamašna količina RAM-a, odlična izrada, kvalitetan ekran, dopadljiv dizajn – sve to će biti zaboravljeno zbog sporog grafičkog čipa. Na taj nedostatak ne možemo da zažmurimo, naročito kada uzmemo u obzir cenu koja daleko premašuje sto hiljada dinara. U tom cenovnom rangu svakako ćete naći prenosnike koji će bolje udovoljiti vašim igračkim potrebama. Ipak, i najbolji greše, te ne sumnjamo u to da će Toshiba uvideti svoje greške i vrlo brzo vratiti stari sjaj seriji Qosmio.

Petar MARINKOVIĆ

 
Palit GeForce GTS 450 1GB GDDR5
Gigabyte GV-N460OC-1GI, Gainward GeForce GTX 460 1024MB „GS”
Asus NX90Jq
Toshiba Qosmio F60-127
Šta mislite o ovom tekstu?
Asus EeeKeyboard PC EK1542
Apple iMac 27”
NZXT Lexa S, Hades, Tempest EVO
Libretto PER3052B, PER3162B i PER5062B
Roccat Arvo
Intex Supercap IT-CAP4VA
Riello UPS Premium PRO PRP 220ER
Logitech Wireless Desktop MK 710
Canyon CNR-WCAM420 i CNR-WCAM820
Canon PowerShot SX210 IS
Elecom Speaker System 13700 i 13701

Specifikacije
Toshiba Qosmio F60-127
Procesor: Intel Core i7-620M
Čipset: Intel HM55
Memorija: 6 GB DDR3
HDD: Toshiba 640 GB 5400 rpm 8 MB
Grafika: nVidia GeForce GT 330M 1 GB DDR3
Optika: Matshita BD-MLT UJ240ES, CD-ROM/-R/-RW: 24x/20x/16x, DVD-ROM/±R/±RW/±R DL, BD-ROM: 8x/8x/6x/6x/2x
Displej: 15,6” 1366 x 768
Zvuk: Realtek High Definition Audio
Modem: nema
Ethernet: Realtek (10/100/1000 Mbit/s)
Wireless/Bluetooth: Realtek (802.11/b/g/n) / ima
Konektori (položaj): VGA, eSATA/USB 2.0, USB 2.0, HDMI (levo), 2 x USB 2.0, SPK, MIC (desno)
Dimenzije/masa: 388 x 267 x (29–35) mm / 2,8 kg
Baterija: 6-cell, 10,8 V, 5800 mAh
Softver: Microsoft Windows 7 Home Premium x64, Microsoft Works 9.0, probne verzije Microsoft Office 2007 i McAfee Internet Security aplikacija u trajanju od 60 dana, Toshiba uslužni programi
Dodatno: 2,0 MPx web kamera, 5-u-1 (SD, MMC, MS, MS Pro, xD) čitač kartica
Proizvođač: Toshiba (www.toshiba.com)
Kontakt : Toshiba (www.toshiba.rs)

Rezultati testova
PCMark Vantage
Sisoft Sandra Professional 2009
Company of Heroes DX10 Ultra High
Crysis DX10 High
FarCry 2 DX10 Ultra High
Quake 4 High
World in Conflict DX10 Very High
Trajanje baterija
(Za prikaz dijagrama neophodan je browser sa uključenom podrškom za JavaScript)
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera