TEST RUN<>
062011<><>

QuarkXPress 9

Odgovor na Adobe CS 5.5 ili nešto sasvim drugo?

Samo nekoliko dana nakon zvaničnog starta paketa Adobe CS 5.5, stigao nam je email sa obaveštenjem da je QuarkXPress 9 spreman za download i da se može preuzeti sa adrese http://www.quark.com/Products/QuarkXPress/Test_Drive.aspx. Posle 30-ak minuta i 550 megabajta mogli smo da bacimo pogled na novitete „ispod haube”. Zašto samo tu? Uglavnom zato što je izgled interfejsa svima već dobro poznat. Quark zasad neće ništa da menja, što i nije tako loše. Lako ćete preći na novu verziju jer nema potrebe za novim proučavanjem interfejsa. Ipak, ima dosta novih opcija i poboljšanja, a gde se nalaze i šta vas sve očekuje, pročitajte u nastavku.

Ovog puta Quark je stavio akcenat na smanjenje manuelnog rada dizajnera, odnosno operatera, i bolju kontrolu dešavanja u dokumentu. U meniju Window videćete novu opciju Conditional Styles. U suštini, to je skup komandi pomoću kojih možete isprogramirati (da, baš tako) ponašanje programa u nekim situacijama i primenu stilova samo onda kada je uslov za njihovu primenu zadovoljen. Stilovi se mogu primeniti na raznim delovima teksta, pa čak i na kraju pasusa. Na primer, u nekom nabrajanju artikala za neki katalog imate naziv u jednom fontu, prve dve reči u jednoj veličini, a prvu rečenicu u nekoj boji, i na kraju, recimo, promenite boju, veličinu ili font. E sad, zamislite katalog od 3000 artikala i ručnu izmenu svih ovih tekst atributa! Ovo je zaista nešto što može da uštedi neverovatno mnogo vremena i oslobodi vas rada „peške” u svim situacijama kada imate masu stilova koji se ponavljaju nekim redom koji je lako utvrditi. Za kraj, ako kucate tekst unutar formatiranog područja, on će se automatski ponašati kako treba, tačnije nećete morati da gubite vreme i ponovo primenjujete stilove na njega. Da biste se snašli u tome biće vam potrebno vam malo više vežbe, ali verujte – isplatiće se višestruko.

Sledeća opcija koja je takođe smišljena da ubrza rad i poštedi vas bespotrebnog gubljenja vremena jeste Callouts. Opcija je već viđena u Adobe InDesignu, ali u QuarkXPressu se pojavljuje tek sada. To je u stvari klasično „sidrenje” nekog objekta koji se nalazi izvan tekst frejma za neku reč. U slučaju da se tekst pomera po strani ili se čak prelazi na sledeću stranu, objekat ga prati. Postavljanje sidra je jednostavno – desni klik u tekst na mesto gde želite da ga postavite i odaberete opciju iz menija Callouts Anchor. Zatim treba da selektujete prateći frejm (ili čak grupu frejmova) i da ih povežete sa sidrom i to je sve. Ostaje još samo da u meniju Item/Callout Anchor/Edit Callout Settings podesite ponašanje pratećeg objekta – da li da prati svoje sidro samo sa strane na stranu ili i da se pomera po istoj strani. Dakle, u pitanju je alatka nezamenljiva prilikom pisanja raznih uputstava sa masom pratećih ikona, koje su uvek bile užasan problem jer su morale ručno da se pomeraju. A ako vam dizajner/urednik pomeri ili izbaci neku stranu? Noćna mora svakog prelamača!

Poslednja opcija koja je nova za Quark, a ima veze sa ubrzanjem je, bez smeha molim, Bullets and Numbering. Da, dobro ste pročitali. Microsoft Word to ima odavno, Adobe InDesign takođe, a konačno je i Quark rešio da nas poštedi muka koje smo imali prilikom importovanja Wordovih dokumenata. I to je toliko dobro urađeno da možete dokucavati tekst unutar teksta importovanog iz Worda i Quark će voditi računa o buletima i nabrajanjima. I ne samo to, prostim klikom može da se promeni „nivo” nekog paragrafa. Sve radi upravo onako kako korisnici to i očekuju – imate punu kontrolu formatiranja i stilova, kao što je to i primereno jednom ovakvom programu. Šteta je samo što Quark toliko kasni sa ovom opcijom.

Još jedna opcija sa kojom se dosta kasni takođe je već viđena u InDesignu, i to u veziji CS4, a omogućava presecanje tabele, što do sada nije bilo moguće. Naravno, kao i u CS4, moguće je jednim klikom kopirati zaglavlje tabele na njenu drugu polovinu i uraditi import tabela iz Excela, čak i u formatu XLSX.

Nešto što ćete sigurno koristiti, a što nam je odavno bilo potrebno jeste Shape Maker. Opcija će omogućiti više „igranja” sa izgledom boksova, bilo da su tekstualni bilo da su namenjeni za slike. Dakle, nije reč o klasičnom crtanju novih oblika jer smo to već imali, nego o redefinisanju postojećih. Koliko vam je trebalo da napravite boks koji ima zaobljena samo dva ugla (što odavno može da se izvede u CorelDRAW-u)? E, sada to može i u QuarkXPressu, a može i mnogo više. Moguće je, recimo, neki tekst frejm potpuno promeniti, a da tekst unutra prati konture. Daćemo primer talasastih stubaca, mada mogu da budu „izlomljeni” čak i na slučajan način.

Opcija koja je konačno ugledala svetlost dana u Quarkovoj kuhinji i koja će obradovati sve one koji su čupali kosu u očajanju stiže nam pod imenom – Linkster. Možda već naslućujete o čemu se radi, ali reći ćemo vam odmah – konačno je moguće prekinuti linkovane tekst frejmove a da se pri tom tekst ne povuče u početni frejm nego ostane tu gde ste ga postavili. Zašto je Quark čekao punih šest verzija (ne računamo verzije pre 3.1) da bi ovo omogućio svima nama koji ga koristimo toliko godina? Odgovor verovatno nikada nećemo dobiti.

Možda će ovom sledećom opcijom pokušati da se iskupi za sve ranije propuste. Image Grid je odličan alat koji može da nam za kratko vreme, potpuno automatizovano, napravi tabelarni pregled slika. Potrebno je samo da odaberemo folder u kom se slike nalaze i definišemo veličinu frejma.

Cloner je alatka koja se nalazi u meniju Utility i koja služi da neki objekat koji nam treba na svakoj strani neke brošure ili knjige stavi na istu poziciju na strani. Reći ćete da to može da se definiše na master strani, ali ovo je bolje, jer u bilo kom trenutku možete da dodate ili zamenite objekat ili grupu, kao i da odaberete na kojim stranama da se ponavlja, a na kojima ne. Opcija u suštini radi automatizovani Paste In Place. Nažalost, i to spada u opcije sa kojima se kasni. Illustrator CS5 ima isto to, samo što se kod njega kopiranje objekta dešava na Artboardima, pošto znamo da on nema klasične strane kao InDesign ili QuarkXPress.

Ubačeno je još mnogo sitnih poboljšanja kao što su, recimo, mogućnost da se zaključaju proporcije frejmova i Story Editor koji vam omogućava editovanje teksta a da pri tom nemate pred sobom kompletan layout i dizajnerske elemente koji vam samo smetaju da lagano proveravate ili menjate tekst. Odlična opcija, koja je prvi put viđena još daleke 1987. godine na kompjuteru Atari ST u programu za DTP koji se zvao Calamus (i koji postoji čak i danas). Druga inkarnacija bila je u Quarkovom rivalu InDesignu.

Možda se kasni sa nekim mogućnostima, ali Quark svakako puca na segment e-izdavaštva, tj. digitalnog izdavaštva, pa je u verziji 9 omogućena izrada elektronskih knjiga, i to čak u tri različita e-formata. Prvi je format prilagođen iPadu i pomoću APP studija (koji se još nije pojavio) predviđeno je da se kompletan print layout izveze u elektronski oblik. Takođe, dodati su fleksibilnost i interakcija, pa tako čitalac ovog formata sam odlučuje o tome šta i kako izgleda. Potrebno je da imate iPad i aplikaciju koja se zove Blag (http://itunes.apple.com/gb/app/blag-deluxe-app/id430854124?mt=8&ls=1) i ne treba da znate apsolutno ništa o programiranju.

Sledeći e-book format je Blio, odnosno XPS, Microsoftov e-book format. Izradu jedne elektronske knjige počinjete kao da radite običnu print verziju na kakvu ste već navikli, a samo u meniju Layout/eBook Metadata postavite bitne podatke o knjizi. Potrebno je još i kreirati sadržaj koji će se pojavljivati u pop-up meniju kad se otvori vaša knjiga u nekom rideru. Takođe, moguće je ubaciti i neku interaktivnost koju Blio podržava: slajdšou, video, internet linkove...

Poslednji elektronski format je ePUB, koji u suštini ne vodi računa o tome kako ste vi uradili layout svoje knjige, već je prikazuje onako kako su podešene preference samog readera. To je takozvani reflow sadržaj, pošto mi nikada ne možemo da znamo kako će naša e-knjiga da izgleda kod krajnjeg korisnika. On sam može da podesi format strane, veličinu i boju fonta koji mu odgovaraju i da uživa u čitanju. Da biste barem malo dočarali sebi kako bi to moglo da izgleda, u meniju View/Reflow View možete otvoriti prozor i pogledati šta čitalac vidi.

Ovo bi bile suštinske izmene i zaista je velika razlika između verzija 8 i 9. S jedne strane, Quark opasno kaska za InDesignom, što je sve evidentnije sa novim verzijama oba alata, a s druge strane, daje akcenat elektronskom izdavaštvu, koje je svakako budućnost. Međutim, pitamo se koliko će dugo Quark zadržati tu prednost i da li će ikad biti korak ispred Adobea kao što je to bilo nekada.

Kao što možete da vidite u info-boksu, cena programa je „prava sitnica”. Cena kod nas još nije poznata, ali će svakako biti mnogo viša, kao što je i inače slučaj sa softverom iz Amerike.

Branko JEKOVIĆ

 
Novell SuSE Linux Enterprise Desktop 11
QuarkXPress 9
Šta mislite o ovom tekstu?
IdiomaX Translation Suite 7
Exsate VideoExpress 3.0.3
Advanced Encryption Package Pro, AutoKrypt, CryptoForge, File Encryption XP, Folder Lock, KetuFile, Kruptos 2 Professional, Protected Folder, SafeBit Disk Encryption, SafeHouse Personal Edition, SecureIT, SensiGuard, USB Secure

Potrebno:
Mac OS X 10.5.8 ili Windows XP/Vista/7; 2 GB RAM-a
Veličina:
550 MB (trial), 1–2 GB na HD-u
Cena:
1350 / 400 evra (full / upgrade)
Adresa:
www .quark .com
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera