LAKI PINGVINI<>
032012<><>

Cinnamon 1.2

Okruženje sa ukusom

Pre nešto manje od godinu dana izašao je Gnome u verziji 3 (iliti Gnome Shell), i to kao prvo veće izdanje posle verzije 2 objavljene juna 2002. godine. Novo izdanje uvelo je novi korisnički interfejs koji se u potpunosti razlikuje od starog. Korisnici koji su hteli da zadrže stari interfejs mogli su to da izvedu kroz takozvani Fallback mode, koji je inače bio namenjen korisnicima čiji hardver ne može da podrži Gnome Shell. Novi izgled naišao je na neodobravanje zajednice, pa je čak i Linus Torvalds izneo svoje mišljenje o novom okruženju, što možete pročitati na tinyurl.com/4y8a5m3. Kroz Gnome Shell Extensions funkcionalnost je mogla da se poboljša do neke mere, ali i dalje to nije bio onaj osećaj kao prilikom korišćenja starog okruženja. Korisnici su mahom prelazili na druga okruženja, uglavnom na XFCE, koji je najsličniji Gnomeu.

Razvojni tim Linux Minta se potrudio, forkovao Gnome Shell, i napravio sasvim drugačije i prijatnije okruženje. Dekstop okruženje Cinnamon nalazi se u riznicama svih većih distribucija, a sa sajta distribucije Linux Mint može se preuzeti ISO slika sa najnovijim okruženjem. Ako ste korisnik Arch Linuxa, pre instalacije iz riznice AUR proverite da li je instalirana grupa paketa base-devel, te ako nije, instalirajte je, a potom i Cinnamon i teme za njega komandom:

yaourt -S cinnamon cinnamon-themes-git

Teme je neophodno instalirati zato što okruženje bez njih neće da se pokrene. Nakon instalacije, ukoliko koristite neki od menadžera za prijavljivanje, izaberite Cinnamon sesiju i ulogujte se. Ukoliko grafičko okruženje pokrećete komandom startx, u datoteku .xinitrc dodajte sledeću liniju:

exec dbus-launch cinnamon

Prethodne verzije softvera donele su poboljšanja vezana za sistemske probleme kao što su memory leak, vizuelne prepravke i poboljšanja u performansama samog okruženja. Novosti u ovoj verziji su novi konfiguracioni alat (Cinnamom settings), novi rasporedi desktopa, Mutter (menadžer prozora) zamenjen je Muffinom, a postoje i neka poboljšanja „ispod haube”.

Na prvi pogled okruženje izgleda odlično. Dočekaće vas donji panel, u čijem se levom uglu nalazi meni, koji pak sadrži objedinjene menije Applications, Places iz prethodne verzije Gnomea. Veći deo menija zauzima sekcija Applications. Aplikacije su standardno podeljene po funkcionalnostima (Multimedia, Internet, Office). Takođe, postoji dugme koje prikazuje sve instalirane aplikacije. U gornjem delu menija nalazi se search bar, u koji možemo da upišemo naziv aplikacije i ona se onda odmah prikaže na desnoj strani menija. Levi deo menija zauzimaju Places, Lock Screen, Logout i Quit. Control Center bio je deo te sekcije s leve strane, ali je on uklonjen i, kao što smo već pomenuli, zamenjen Cinnamon Settingsom, koji je podeljen u više sekcija (Panel, Calendar, Overview, Themes, Effects, Applets i Extensions). Kao što i samo ime kaže, Panel sadrži podešavanja vezana za panel. Moguće je izmeniti položaj panela, automatsko skrivanje i ime menija. Položaj panela može se postaviti na tri načina: tradicionalni, s jednim panelom u donjem delu ekrana; obrnuti, s jednim panelom u gornjem delu ekrana; klasični, koji ima dva panela – gornji na kojem se nalazi meni i donji koji služi kao task menadžer. Da bi se primenio položaj potrebno je resetovati Cinnamon. Calendar služi za podešavanje datuma. Deo Themes odlično je urađen i moguće je izabrati neku od podrazumevanih deset tema za Cinnamon. Dvoklikom na temu ona će odmah biti primenjena na radno okruženje. Ranije su teme za Gnome Shell bile kompatibilne sa Cinnamonom, ali to u ovoj verziji više ne važi. Sekcija Effects upravlja efektima radne površine. Tako dolazimo do najbitnije stavke u Cinnamon Settingsu. Applets su male aplikacije koje se smeštaju u panel i iz njega izvršavaju. Trenutno su dostupni apleti Accessibility, Recent Documents, Removable Drives, Trash i Display. Čekiranjem apleta on se dodaje na panel, a klikom na aplet u panelu izvršavamo njegovu funkciju. Posebno su korisni apleti Recent Documents i Display. O upravljanju fajlovima i direktorijumima i dalje se stara Nautilus.

Tokom korišćenja naišli smo i na neke probleme vezane za funkcionalnost desktop okruženja. Cinnamon je testiran na dva računara, oba sa Intelovom integrisanom grafikom (Core i3-2330M i Celeron E3400). Na oba je bilo problema sa grafičkim prikazom – dolazilo je do toga da se izgubi pozadina kada kliknemo na meni (tačnije, ona postane crna), a nekoliko puta se dešavalo i da posle određenog vremena grafičko okruženje „pukne”. Cinnamon je još u alfa fazi, tako da će se ovakvi problemi rešiti u nekoj od sledećih verzija. Na istim računarima testirali smo i Linux Mint, a Cinnamon je bio stabilan i bez ikakvih problema je radio sve što smo od njega tražili.

Može se reći da je Cinnamon pravo osveženje u svetu dekstop okruženja. Ukoliko osećate nostalgiju za okruženjem Gnome 2, obavezno probajte ovo, možda ćete ga i zadržati. Nedostaci postoje, ali nove verzije izlaze u kratikim vremenskim intervalima i verujemo u to da će se poboljšavati iz verzije u verziju. U svakom slučaju, razvojnom timu Linux Minta treba odati priznanje za odličan rad.

Miloš DUKIĆ

 
ImageMagick
Tomahawk 0.3.3
Cinnamon 1.2
Šta mislite o ovom tekstu?

Šta je to fork?
U GNU/Linuks terminologiji fork je sistemski poziv koji kreira novi „child” proces, koji je identičan „parent” procesu, samo što ima drugačiji process ID.

Platforma:
GNU/Linux
Licenca:
GNU GPLv2
Veličina:
1,6 KB source; 5,2 MB na HDD
Cena:
program je besplatan
Adresa:
cinnamon .linuxmint .com
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera