PHONE ZONE<>
042012<><>

Nokia N9

Da smo se ranije sreli...

Nokia N9, smart telefon zasnovan na platformi MeeGo, OS siročetu koje je odbačeno i pre nego što je propisno zaplakalo, deluje kao da je napravljen samo da bi pokazao dokle se moglo stići da je top menadžment finskog giganta pre nekoliko godina imao više sluha i hrabrosti da odlučnije razvija i gura sopstveni operativni sistem.

Kao prvi pravi pure-touch telefon, Nokia N9 lišena je funkcijskih tastera, kako mehaničkih tako i senzorskih. Kompletan upravljački interfejs zasnovan je na pokretu prsta po ekranu (swipe). Osvežavajuće neobičan softver potkovan je moćnim hardverom, a čitav paket zaokružen je vrhunskim dizajnom i savršenom finalnom obradom, po kojoj su Finci nadaleko čuveni.

U paketu sa telefonom isporučuju se punjač, USB kabl za povezivanje sa računarom, preko kojeg se i napaja energijom, prilično kvalitetne slušalice i silikonski „ogrtač” koji štiti poleđinu telefona od grebanja. Dizajnersko rešenje slično je onom kod modela Lumia 800, uz nekoliko sitnih modifikacija (položaj blica i izostanak upravljačkih tastera). Telefon je, slikovito rečeno, oblikovan tako da izgleda kao tabla čokolade napunjena filom, koji samo što ne pokulja. Monolitan dizajn postignut je kućištem koje je izrađeno od jednog komada polikarbonata, što znači da na njemu nema nikakvih spojeva ni proreza, izuzev micro-SIM i USB portova. Nažalost, to znači i da bateriju nije moguće zameniti bez pomoći servisera. Upečatljivom vizuelnom utisku doprinosi i postojana boja, koja je duboko utisnuta u materijal i otporna na habanje, što telefonu garantuje mladalački izgled tokom dužeg vremenskog perioda. Vrhunski kvalitet završne obrade i neobičan dizajn, koji kao da se ruga kloniranim Androidima i drugim telefonima koji se štancuju po istom kalupu, Nokiju N9 čine svežom i jedinstvenom.

Na upečatljivu spoljašnjost nadovezuje se i podjednako impresivan hardver. Srce sistema čini Texas Instrumentsov procesor OMAP3630 na taktu od jednog gigaherca, koji je potpomognut grafičkim čipom PowerVR SGX530 i celim gigabajtom RAM-a. Ova platforma obezbeđuje udobnu navigaciju kroz sve elemente korisničkog okruženja, bez obzira na broj aktivnih aplikacija. Budući da je upravljački sistem zasnovan na multitaskingu i fluidnom skrolovanju, ova dobra hardverska optimizacija je od presudnog značaja. Što se prostora za skladištenje sadržaja tiče, N9 se isporučuje u varijantama sa diskom od 16, odnosno 64 GB.

Odličan AMOLED ekran broji 3,9 inča po dijagonali i lako je zakrivljen, čime je zaštićen od grebanja. Zahvaljujući naročitoj tehnologiji izrade ekrana, njegov sadržaj, u prvom redu ikonice, izgledaju kao da lebde iznad staklenog sloja, slično kao kod novog iPhonea. Rezolucija ekrana je 854 x 480 piksela (FWVGA) i što se reprodukcije boja, kontrasta i osvetljenja tiče, ovaj ekran stoji rame uz rame sa naširoko hvaljenim Super AMOLED-om Plus kod modela Samsung Galaxy S II. Sa zadnje strane nalazi se otvor f/2,2 kamere sa senzorom rezolucije osam megapiksela, automatskim fokusom i optikom Carl Zeiss Tessar. Tu su i snažan, dvostruki LED blic i širokougaoni (28 mm) objektiv, koji može da zabeleži video rezolucije 720p. S prednje strane nalazi se otvor objektiva VGA video call kamere. Kao što to obično čini, Nokia je i u ovom slučaju posebnu pažnju posvetila kvalitetu fototaparata, pa se ljubitelji fotografije mogu unapred radovati veoma kvalitetnim fotosima i video odlomcima, naročito ako snimaju pod prirodnim osvetljenjem. Veliku pohvalu zaslužuje i integrisani softver za obradu fotografija, koji tokom rada ne dovodi do pada kvaliteta slike.

Softversku osnovu telefona čini MeeGo 1.2 Harmattan, operativni sistem kojem Nokia još poklanja dovoljno pažnje i redovno unapređuje njegove funkcionalnosti (poslednjim apdejtom omogućuno je upravljanje muzičkim plejerom putem zaključanog ekrana, uvedeni su novi kolorni filteri za fotoaparat i unapređeno je upravljanje memorijom u multitaskingu, kao i swype tastatura). Što se samog sistema tiče, Meego je okruženje u kojem se možda nećete odmah osećati komforno, ali nakon kratkog perioda privikavanja sve dolazi na mesto. Postoji čitava gomila ikonica, ali među njima nema vidžeta koji se mogu raspoređivati po ekranu. Umesto toga, svaki od tri statusna ekrana ima određenu funkciju – prvi je Home varijanta sa najkorišćenijim programima, drugi ima ulogu agregatora svih poruka (uključujući tu i one sa društvenih mreža), dok se na trećem prikazuju sve aktivne aplikacije, po hronološkom redu. Na ovom ekranu aktivni programi mogu se isključiti.

Što se performansi tiče, kod Nokije N9 sve ide kao po loju – skrolovanje je glatko, reakcija na dodir trenutna, a do usporavanja sistema ne dolazi ni kada je aktivno više zahtevnih aplikacija ili igara – Need for Speed Shift, kao nezvanični benchmark, na ovom aparatu radi kao podmazan. Što se baterije tiče, N9 nudi očekivane rezultate: bez obzira na intenzitet „maltretiranja”, telefon će izdržati čitav dan bez punjača. U odnosu na ekvivalentni Android model, autonomija je bolja i do 20 odsto.

Nokia N9 je pravi premijum telefon vrhunske estetike i ubitačnih performansi, zasnovan na udobnom korisničkom okruženju i operativnom sistemu koji postavlja nove standarde na planu optimizacije. Dok kvalitet i pedigre nisu sporni, izvesnu bojazan stvara pitanje koliko je Nokia spremna da podržava i redovno unapređuje Meego. Kako sada stvari stoje, mesta strahu nema, jer su već najavljene nove revizije koje ponosne vlasnike ovog lepotana neće ostaviti kratkih rukava.

U svetu u kojem vladaju veliki brojevi kvalitet nije uvek merilo uspeha. Da je tako, Nokia N9 bi punila naslovne strane i dizala bi pritisak konkurenciji, umesto što se bori za vazduh i malo pažnje Androidom opčinjene javnosti.

Gradimir JOKSIMOVIĆ

 
Motorola Wilder
Motorola Gleam
Nokia N9
Šta mislite o ovom tekstu?
LG Prada 3.0
Nokia Asha 300
Samsung P6200 Galaxy Tab 7.0 Plus
MaxTab Dual W GPS tablet
Any.DO
Iris
Pocket
Glympse
Circle Launcher
Corp-Mail Email
TV vodič

Ukratko
• Kućište Nokije N9 izrađeno je od jednog komada kvalitetne legure i na njemu ne postoje funkcijski tasteri – kompletan upravljački sistem zasnovan je na „prelistavanju” ekrana.
• Ekran dijagonale 3,9 inča nudi vrhunski kvalitet prikaza, izuzetno široke uglove gledanja, jasnu sliku i fenomenalan kontrast i osvetljenje, što obezbeđuje dobru čitljivost na dnevnom svetlu.
• Gigahercni procesor sa odličnom GPU podrškom, gigabajt RAM-a i 16, odnosno 64 gigabajta prostora čine više nego dovoljno jaku platformu za pokretanje zahtevnih aplikacija i igara.
• Fotoaparat sa optikom Carl Zeiss, čipom rezolucije 8 megapiksela i širokougaonim sočivom spreman je za sve zadatke. Jedina zamerka odnosi se na nedostatak podrške za full HD video (1080p).
MeeGo je operativni sistem koji svakako neće nestati preko noći, jer uprkos obavezi koju je Nokia preuzela prema Windowsu, proizvođač ne odustaje od redovnih unapređenja i integracije novih servisa.

Operativni sistem:
MeeGo OS, v1.2 Harmattan
Dimenzije:
116 x 61 x 12 mm / 135 g
Ostalo:
TI OMAP 3630 i Cortex A8 1 GHz, PowerVR SGX530, 1 GB RAM-a, 16/64 GB interne memorije, 3,9” kapacitativni AMOLED (480 x 854, 16 M), Bluetooth 2.1, Wi-Fi 802.11b/g/n, DLNA, quad band GSM, NFC, microUSB, 3,5 mm audio konektor, 8 MPx kamera (dual LED blic, autofokus, panorama, snimanje videa u 720p), Li-ion baterija 1450 mAh, akcelerometar
Proizvođač:
Nokia
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera