PHONE ZONE<>
072018<><>

Samsung Galaxy A6 i A6+ (2018)

Napred, nazad

Skrojena po meri korisnika koji za razumnu svotu novca očekuju lepo dizajnirane uređaje sa kvalitetnim ekranima i solidnom kamerom, Samsungova edicija Galaxy Alpha iznedrila je veći broj atraktivnih aparata srednje klase. Pored aktuelnih modela četvrte generacije Galaxy A8 i A8+, koji od zimus nastupaju kao jeftinije alternative seriji S, Samsung je početkom maja predstavio i očekivani tandem „šestica”, koje krase tzv. „infinity display” izduženi ekrani sa tanjim okvirima i dvostruka kamera kod modela Plus, uz opcije za prepoznavanje lica.

Samsung Galaxy A6 (2018) i Galaxy A6+ (2018) spakovani su u atraktivna, kvalitetno sklopljena jednodelna metalna kućišta, čiji je dizajn nešto između serije S sa infinity ekranima i lanjske serije J, od koje je preuzet dizajn poleđine sa zakrivljenim plastičnim antenskim linijama. Dimenzije manjeg modela su idealne za držanje i korišćenje jednom rukom, dok je A6+ prilično glomazan uređaj, uprkos izduženom ekranu. Zbog zaobljenih ivica, telefoni lepo leže u ruci, ali su izuzetno klizavi, naročito veći model, koji je samo pukom srećom testiranje završio u jednom komadu. Mehanički tasteri i portovi su dobro raspoređeni, zvučnik se otvara na desnoj ivici (odnosno gornjoj, kada se telefon drži položeno, pa se neće prigušiti prstom), dok je čitač otiska prsta premešten na zadnju stranu kućišta, jer na izduženoj „prednjici” više nema dovoljno mesta za Home taster. Raduje nas i to što se našlo mesta za 3,5-mm audio-priključak, kome i u ovoj klasi preti izumiranje, kao i za blic uz prednju kameru, koji će poboljšati kvalitet neizbežnih selfija. Manje raduje to što je, umesto očekivanog Type-C priključka, zadržan stari microUSB. Još manje smo zadovoljni činjenicom da novi modeli od svojih prethodnika nisu nasledili vodootporna kućišta, pa se nameće zaključak da je proizvođaču ovoga puta od funkcionalnog bio važniji estetski momenat, odnosno sličnost sa modelom Galaxy S9.

Galaxy A6 (2018) ima izdužen infinity ekran (18,5:9) dijagonale 5,6 inča sa panelom rezolucije 720p, što će neprijatno iznenaditi svakog ko je (opravdano) očekivao 1080p ekran – iskreno rečeno, pikselizacija nije uočljiva i retke su situacije u kojima se oseća nedostatak piksela, ali loš utisak ipak ostaje. Nasuprot njemu, Galaxy A6+ ima full HD ekran (441 ppi), koji pretenduje na naslov najkvalitetnijeg ekrana u klasi, budući da je slabije pozadinsko osvetljenje (odnosno lošija čitljivost na dnevnom svetlu) jedini uočljiv zaostatak u odnosu na ekrane aktuelnih modela S klase. Hardverska konfiguracija manjeg modela uključuje Exynos 7870 platformu sa osam Cortex A53 jezgara, koja kucaju na taktu od 1,6 gigaherca, tri gigabajta RAM-a i Mali-T830MP1 grafikom. Nije baš kombinacija koja „izuva iz cipela”, ali za sve uobičajene potrebe je dobra: listanje ekrana i glomaznih stranica u pregledaču teče glatko, u multitaskingu nema ozbiljnijih usporenja (tome kumuje i agresivno gašenje aplikacija u pozadini, po čemu je Samsung poznat i van granica Sunčevog sistema), a ni zahtevnije igre kojima smo ispitivali „crvene linije” procesora nisu pokvarile utisak. Galaxy A6+ ima malo bolju opremu, koja uključuje sve traženiji Snapdragon 450 (pod haubom ga ima Moto G6) sa tri gigabajta RAM-a. Ni ovaj procesor nije u društvu aktuelnih šampiona brzine, ali zato obezbeđuje stabilne performanse i štedljivo raspolaže dragocenom energijom. Posebno smo iznenađeni odličnim performansama Adreno 506 grafike, koja nije posustala ni pred ozbiljnijim izazovima. Kvalitet prijema signala i zvuka u slušalici kod oba modela je vrlo dobar, doduše, za klasu ispod modela Note i S serije, ali iznad većine slično pozicioniranih modela koje smo testirali proteklih meseci. Čitač otiska prsta kod oba modela je nešto sporiji u poređenju sa modelima više klase, ali i kineskim telefonima istog ili nižeg ranga. Ovo svakako nije presudno za konačni utisak, ali dodaje još jednu crticu na rastući spisak primedbi.

O softveru ne treba previše polemisati, budući da je verzija Experience interfejsa identična onoj kod Galaxyja S9 (nedostaju samo napredne aplikacije za rad sa kamerom i podešavanje bočnih menija, budući da Šestice nemaju zakrivljene ekrane). Osnovu kod oba modela predstavlja Android Oreo, pa treba očekivati i nadogradnju na Android P sledeće godine.

Galaxy A6 (2018) sa obe strane ima kamere od 16 megapiksela, pri čemu je prednja opremljena malo kvalitetnijom optikom sa f/1.7 otvorom blende i PDAF automatskim fokusiranjem, dok selfi kamera ima otvor blende f/1.9 i podršku za otključavanje putem prepoznavanja lica (prepoznavanje funkcioniše zadovoljavajuće samo uz dovoljnu količinu ambijentalnog svetla). Optička stabilizacija slike nije u sastavu kamere, što može da zasmeta pri snimanju videa u mračnijem okruženju. Performanse kamere su sveukupno vrlo dobre, čak i u uslovima slabijeg osvetljenja (širok otvor blende), što je za uređaje srednje klase još uvek retka karakteristika. Galaxy A6+ ima sličnu glavnu, ali i nešto bolju selfi kameru od 24 megapiksela. Vrlo dobre performanse pri snimanju u mraku, kao i veoma efikasno automatsko fokusiranje i ovaj model izdvajaju iz konkurencije. Autonomija „braće Šestić” je približno ista, iako manji brat ima skromniji kapacitet (3000 mAh, spram 3500 mAh), što je pre svega posledica manjih dimenzija i rezolucije ekrana. Zahtevniji korisnici će pregurati dan bez punjača, dok oni sa umerenim apetitima jednim punjenjem mogu izgurati i dan i po. Podrška za brzo punjenje je izostala.

Kad se sve sabere, Galaxy A6 i A6+ nisu ispunili očekivanja kao punokrvni naslednici loze Alpha, jer umesto da svoje prethodnike unaprede u svim elementima, napravili su korak unazad i približili se modelima jeftinije serije J. To ne mora nužno biti loša strategija, naročito kada se sagledaju dizajnerske i konstrukcijske prednosti, kao i odlične performanse kamere i skupocen izgled. Ono što unosi zebnju jeste pitanje opravdanosti relativno „visoke” cene ovih uređaja, koja za direktne konkurente kandiduje ozbiljne „ubice”, kao što je Moto Z2 Play. Ne dođe li do smislene korekcije cena u slobodnoj prodaji ili barem nekakve atraktivne kombinacije sa mobilnim operaterima, sudbina ovog kvalitetnog tandema neće imati srećan kraj.

Gradimir JOKSIMOVIĆ

 
Samsung Galaxy A6 i A6+ (2018)
Šta mislite o ovom tekstu?
Xiaomi Mi Mix 2S
Sony Xperia XZ2 i XZ2 Compact
Wiko View2 i View2 Pro
MyHeritage
SayIt
Bottled
GetThemAll
Prof Reminder
Driving Detective
Custom Formulas
Steam Link (beta)
VPNhub
FIFA World Cup™ Predictor

Samsung Galaxy A6 (2018)
Operativni sistem:
Android 8.0
Dimenzije:
149,9 × 70,8 × 7,7 mm / 162 g
Ostalo:
Exynos 7870 čipset (Octa-core, 8 × 1,6 GHz Cortex-A53 CPU + Mali T-830 MP1 GPU), 5,6” Super AMOLED (720 × 1480, 294 ppi), 3 GB RAM-a, 32 GB interne memorije, microSD do 256 GB, Bluetooth v4.2 A2DP/LE, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/hotspot/Direct, GSM/HSPA/LTE, microUSB, 16 MP f/1.7 1080p@30 fps / 16 MP f/1.9 1080p, nano-SIM, Li-Ion baterija 3000 mAh, čitač otiska prsta
Performanse:
AnTuTu Benchmark: 46564; Geekbench 4: 723 (Single-Core), 3469 (Multi-Core)

Samsung Galaxy A6+ (2018)
Operativni sistem:
Android 8.0
Dimenzije:
160,2 × 75,7 × 7,9 mm / 191 g
Ostalo:
Qualcomm Snapdragon 450 čipset (Octa-core, 8 × 1,8 GHz Cortex-A53 CPU + Adreno 506 GPU), 6” Super AMOLED (1080 × 2220, 16M, 411 ppi), 3 GB RAM-a, 32 GB interne memorije, microSD do 256 GB, Bluetooth v4.2 A2DP/LE, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/hotspot/Direct, GSM/HSPA/LTE, microUSB, Dual 16 MP f/1.7 + 5 MP f/1.9 1080p@30 fps / 24 MP f/1.9 1080p, nano-SIM, Li-Ion baterija 3500 mAh, čitač otiska prsta
Performanse:
AnTuTu Benchmark: 70126; Geekbench 4: 740 (Single-Core), 3749 (Multi-Core)
Proizvođač:
Samsung
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera