LAKI PINGVINI<>
082018<><>

BleachBit 2.0

Pingvinski Ccleaner

Održavanje higijene operativnog sistema spada u obavezne poslove svakog vlasnika računara. I dok korisnici Windowsa imaju široku ponudu programa za automatsko čišćenje sistema, kod Linuxa je situacija dosta drugačija. Sa jedne strane je ovde čišćenje pojedinih resursa moguće jednostavno obaviti preko nekoliko naredbi iz komandne linije, ali problemi nastaju kada se radi o nepotrebnim fajlovima, koji ostaju kao rezultat rada pojedinih programa. To se posebno odnosi na pregledače interneta što keširaju veliki broj pregledanih sadržaja i kod kojih je pristup do opcija za uklanjanje otpada prilično neudoban. Da bi se čišćenje nepotrebnih sadržaja iz sistema centralizovalo i automatizovalo, napisan je program BleachBit, koji se često naziva ekvivalentom CCleanera za Linux.

Proletos se pojavila druga verzija ovog naslova i on je naročito popularan kod početnika, ali može biti i od koristi za ljude koji odavno rade sa Linuxom. Nakon instalacije u meniju aplikacija dobijamo dve prečice koje se razlikuju po stepenu nadležnosti prilikom udaljavanja fajlova. Naime, u slučaju da aplikaciju pokrenemo kao administrator, imamo mogućnost da pristupamo većem broju mesta, ali je i rizik da udaljimo nešto što ne bi smeli dosta veći. Zanimljivo je da se program u radu oslanja na skript jezik CleanerML, u kojem su napisani svi moduli za brisanje podataka. BleachBit je moguće pozivati iz komandne linije i pomoću skripti omogućiti njegov rad u pozadini.

Nakon prvog startovanja, pred nama se pojavljuje dijalog i daje nam mogućnost da donekle utičemo na rad aplikacije. Od važnijih stvari bismo mogli da izdvojimo start programa prilikom podizanja sistema, mogućnost prikazivanja vrednosti u kibibajtima (210) umesto u kilobajtima (103), kreiranje liste sa lokacijama koje se neće pregledati, kao i određivanje lokacija koje će se brisati. Posebno treba obratiti pažnju na stavke menija Languages, pošto program briše sve regionalno specifične fajlove ako nisu selektovani na pratećoj listi.

BleachBit prati jednostavan korisnički interfejs i panel sa leve strane služi za izbor stavki koje će biti procesuirane, dok je desna strana rezervisana za informativni panel. Toplo se preporučuje ne dirati opcije za koje ne znamo čemu služe. Postoji mogućnost simuliranja procesa brisanja i ona se postiže klikom na opciju Preview, dok se klikom na Clean vrši proces fizičkog udaljavanja fajlova. Neke od glavnih novotarija se odnose na povećanje zaštite sistema od neželjenog brisanja podataka, kao i znatno bolja podrška za čišćenje fajlova iz Chrome pregledača. Uvedeno je čišćenje logova nastalih kao rezultat rada sistemskog servisa journald. Dodata je podrška za pakete verzija Ubuntu 16.10 i 17.04, OpenSUSE Leap 42 i Fedora 25 i 26. Ukoliko želimo obrisati neki fajl bez mogućnosti oporavka, sada to možemo izvesti njegovim prevlačenjem u okvir prozora.

Jedna od lepih funkcija se odnosi na defragmentaciju i optimizaciju SQLite baze podataka koju koristi Firefox, što rezultira bržim radom te aplikacije. Osim čišćenja nepotrebnih fajlova, program je u stanju da ukloni tragove prethodnog korišćenja računara.

Osim verzije za Linux, postoje i verzije za MacOS i Windows, a one su prilagođene specifičnostima tih operativnih sistema.

Igor S. RUŽIĆ

 
Instaliranje softvera u Linuxu (1)
Turtl 0.6.4
BleachBit 2.0
Šta mislite o ovom tekstu?
Arduino: OLED i e-paper
Raspberry Pi 3 B+
DIY: Thermocouple

Platforma:
GNU/Linux, MacOS, Windows
Licenca:
GNU GPL
Veličina:
360 KB
Cena:
besplatno
Adresa:
bleachbit .org
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera