TEST RUN<>
102018<><>

Data Crow 4.2.2

Alatka za kolekcionare

Nije mali broj ljudi koji se strastveno bave sakupljanjem određene vrste predmeta, materijala ili sadržaja. Tako je i program pod nazivom Data Crow započet iz namere autora da katalogizuje sopstvenu CD kolekciju. Svaka naredna verzija donosila je nove mogućnosti, tako da je danas Data Crow izrastao u univerzalnu platformu za katalogizaciju svega i svačega.

Ručno popunjavanje baze podataka definitivno ne spada u zanimljive vidove sporta, pa je autor odlučio da iskoristi već postojeće podatke određenog broja internet servisa koji u svojim bazama od ranije poseduju veliki broj informacija. Tako, recimo, kada se radi o filmovima, na raspolaganju nam stoje baze servisa: IMDb, TMDb, Amazon i MovieMeter. U slučaju da se radi o muzici, tu su: Amazon i MusicBrains; dok se u slučaju knjiga oslanjamo na: Amazon, Amazon Kindle Store, Google Books i Bol. Kao što možemo da vidimo, radi se uglavnom o poznatim i kvalitetnim servisima, ali odmah treba istaći da rezultati koje dobijamo nisu uvek idealni. Dosta često se dešava da prilikom pretraživanja baze dobijemo veći broj rezultata pod istim nazivom, čiji se sadržaj međusobno razlikuje. U takvim situacijama nam preostaje da sami biramo ono što smatramo da odgovara našim potrebama.

Na početku rada potrebno je da korisnik izabere željenu kategoriju putem ikonica u paleti ispod linije glavnog menija. Svaka od kategorija u gornjem levom uglu sadrži niz manjih ikonica sa nekim od osnovnih operacija, a za unošenje podataka je najbolje izabrati onu sa piktogramom čarobnog štapića. Ona nam omogućuje korišćenje online servisa za pronalaženje sadržaja upisanih u polje Search. Nakon što dobijemo spisak pronađenih sadržaja, pregledavamo ih klikom na taster Open. Nakon toga imamo mogućnost da podatke izmenimo ili dopunimo, a na kraju ih unosimo u bazu klikom na Finish.

Nažalost, ne postoji mogućnost automatskog indeksiranja lokalno uskladištenog sadržaja i to je, po našem mišljenju, jedna od stvari koje umanjuju funkcionalnost programa. U pojedinim situacijama (to se posebno odnosi na rad sa fotografijama) bismo jednostavno mogli da odredimo folder u kojem čuvamo muziku, video, fotografije, knjige ili softver, pa da program automatski izvrši osnovno razvrstavanje materijala. Nakon toga bi korisnik dodatno mogao da upisuje podatke po želji i određuje kategorije kojima pojedini fajlovi pripadaju. Dakle, sve se svodi na inventarisanje „fizičkih predmeta” kao što su kutije za CD, DVD, video-igre, LP, štampane knjige i slično tome. Što se tiče pomenutih fotografija, potrebno je da svaku od njih ručno unesemo preko dijaloga za izbor fajlova, pa da nakon toga dodajemo eventualne tekstualne sadržaje. Prilično loše rešenje koje je moglo da se obavi znatno bolje.

Već smo spomenuli da program omogućava izradu kolekcija knjiga, filmova i muzičkih albuma, ali to nije sve. Na sličan način možemo da vodimo evidenciju o video-igrama i softveru, fotografskim materijalima, kontaktima (adrese i slično tome), kao i da formiramo bazu informacija o korisnicima računarskog sistema, što bi trebalo biti od koristi sistemskim administratorima. Tu je i modul pod nazivom Container, čija je namena da pomogne u hijerarhijskom organizovanju podataka i koji se početnicima može učiniti komplikovanim za upotrebu.

Osim do sada pomenutog, Data Crow ima i dosta bogat podsistem za statistiku i kreiranje izveštaja o sadržajima koji se nalaze u okviru baze podataka. Tako, recimo, u slučaju kolekcije filmova možemo da saznamo (i grafički prikažemo) koliko se puta neki od glumaca ili režisera pojavljuje u okviru obrađenih naslova, kakva je geometrija slike, koji je jezik audio-fajlova, da li je film u boji i slično tome. Opcija za generisanje izveštaja nam daje mogućnost da napravimo PDF fajl u kojem će se naći detaljni podaci o izabranim sadržajima.

Ono što bi korisnicima na našim prostorima potencijalno najviše moglo da zasmeta jeste slaba podrška za sadržaje na srpskom jeziku, tako da će program biti prvenstveno zanimljiv onima koji sakupljaju sadržaje sa engleskog govornog područja. Naravno, moguće je unositi podatke i ručno (ili prevoditi ih sa engleskog na srpski), ali je pitanje koliko bi korisnika bilo spremno na to.

Igor S. RUŽIĆ

 
SketchUp 2018 Pro
The Bat! Professional 8.6
MacPaw CleanMyPC 1.9.7
Magix Sound Forge Pro 12
Laewo Prof. Media 8.0
Wondershare Fotophire Toolkit
Puffin Browser 7.7
HiBit Uninstaller 2.0
Data Crow 4.2.2
Šta mislite o ovom tekstu?
Total Player 1.2.0
Tweak-SSD 2.0
CloneApp 2.03
Emco Malware Destroyer 8.2
ISO Workshop 8.1
Autumn Photoshop Actions
Actual Window Guard 8.13
Chameleon 1.2
Cinematic Photoshop Action 2
Gesturefy 2.0.3
Eyegreeable 5.0
Pixelscope 4.0
Infinity New Tab 7.1.3

Tip:
katalogizacija podataka
platforma:
Windows, Linux, macOS
veličina:
104 MB
cena:
besplatno
adresa:
datacrow.net
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera