TEST DRIVE<>
031999<><>

Lucky Star 6LX, Asus MEL-M – Socket 370

Spuštanje na zemlju

Lucky Star 6LX, ASUS MEL-M - Socket 370
Lucky Star 6LX, ASUS MEL-M - Socket 370
Kada se pojavio procesor Pentium II i tada „revolucionarno” unapređenje nazvano Slot 1, „Intel” je objavio da budućnost PC sveta leži upravo u tom novom konceptu. Jedina bitnija promena koju je Slot 1 doneo bilo je prebacivanje Level 2 keša sa matične ploče na procesorsku karticu, što je omogućilo da keš radi na frekvenciji duplo manjoj od radnog takta procesora. Pored toga, „Intel” se nadao da će ovim potezom uspeti da potisne sve jaču konkurenciju („Cyrix” i AMD), koja tada nije imala licencu da pravi Slot 1 procesore, dok su svi proizvođaći matičnih ploča morali da se prilagode „Intelovom” novom standardu.

Ipak, zbog svih promena i nove arhitekture, Pentium II se pokazao kao dosta skupa „igračka” u odnosu na konkurente, npr. AMD K6-2. Rešenje kojem je „Intel” pribegao bilo je prebacivanje Level 2 keša na sam procesorski čip (praktično kao kod Pentium Proa), a precizna 0,25-mikronska tehnologija omogućila je konkuretno nisku cenu novog procesora – Celerona A. Celeron je postao pravi hit zbog veoma povoljnog odnosa cene i performansi, ali i zbog ogromnih mogućnosti za overklokovanje. „Intel” je uvideo da mu je potreban proizvod koji će moći da drži ravnotežu na tržištu dok se Pentium III ne probije i zaključio je da bi na veoma jednostavan način mogao da dodatno smanji cenu već popularnom Celeronu. Ideja da Celeron procesoru ne treba glomazno Slot 1 pakovanje, jer je sve već na procesoru uključujući level 2 keš, dovela je do nastanka Socketa 370. Na prvi pogled izgleda isto kao i stari Socket 7, međutim nije kompatibilan sa njim, pa nećete moći da stavite novi Celeron u vašu staru Socket 7 ploču. Mi smo na raspolaganju imali Celeron 333A u Socket 370 varijanti, sa kojim smo i testirali obe ploče.

Većina novih Socket 370 ploča koristi skoro zaboravljeni Intelov LX čipset. LX je bio prvobitni čipset koji je Intel izbacio zajedno sa Pentium II procesorima koji je podržavao magistralu od 66 MHz. Nakon nekoliko meseci izašao je BX koji je doneo magistralu od 100 MHz i vrlo brzo potisnuo sa tržišta LX. Kako Socket 370 Celeronima u principu ne treba magistrala od 100 MHz (sem za overklokovanje), LX se pokazao kao najjeftinije rešenje koje je dodatno snizilo cenu samih ploča. Mi smo testirali upravo dve LX Socket 370 ploče, mada treba pomenuti da postoje i BX varijante, kao i ploče bazirane na najnovijem ZX čipsetu.

Kao proizvođač ploča, „Lucky Star” spada negde u sredinu po kvalitetu i renomeu, tako da njihova ploča sa oznakom 6LX nema nikakve specijalne prednosti niti mane u odnosu na konkurenciju. Ploča podržava frekvencije od 66 do 83 MHz, i clock multiplier od 4 do 7, tj. praktično sve današnje i dolazeće Celerone. Sva podešavanja se vrše iz BIOS-a. Dva ISA i tri PCI slota, pored AGP slota, poslužiće za većinu primena, mada bi moglo da se desi da vam zafali mesta ukoliko imate u planu dosta dodatnog hardvera za vaš kompjuter. Tu su i tri DIMM podnožja za memoriju. Lep dodatak je podržavanje oba tipa napajanja (AT i ATX), tako da ploču možete koristiti i u starijim kućištima. Ploča je radila stabilno i sa Celeronom overklokovanim na 415 MHz.

Druga ploča je „Asusov” proizvod i nosi oznaku MEL-M. Ono što u principu razlikuje ovu ploču od prethodne jeste ime „Asus” na nalepnici. Ploča ima jedan PCI slot više i jedan ISA manje od prethodne (dakle 3+1), kao i AGP slot. Opciono, ploča dolazi sa ugrađenom zvučnom kartom (Yamaha čip), ali je testirani model nije imao. Podešavanja vezana za procesor vrše se preko DIP prekidača i omogućeno je setovanje množioca od 3 do 8, a frekvencije magistrale, sem standardne od 66 MHz, nisu dokumentovane u uputstvu (uz „nevinu” napomenu da nije preporučljivo ovreklokovati vaš procesor). Zanimljivo je da jedan od DIP prekidača služi za podizanje voltaže procesora za 0,1 V, što je mogućnost koja je najčešće „zloupotrebljavana” upravo za oveklokovanje procesora. Ploča može da primi do 768 MB memorije, preko tri DIMM podnožja.

Ukupno gledano, Socket 370 nije nikakvo bitno unapređenje, već samo način da se jedan popularni procesor, kao što je Celeron, još više približi kranjim kupicma. To se odnosi i na one koji kupuju novi kompjuter i na korisnike koje žele da poboljšaju svoju postojeću konfiguraciju, jer odnos uloženog novca za dobijenu procesorsku snagu nikada nije bio povoljniji za korisnike.

Vladimir PRELOVAC

 
Pioneer DVD-103S, Hitachi GD-2500, Toshiba SD-M1202
Teac PowerMax 1000
Lucky Star 6LX, Asus MEL-M – Socket 370
Šta mislite o ovom tekstu?
InnoMedia InfoTalk IT 3000, Aplio Aplio/Phone NP-100
Diamond Monster Sound MX300
Teac CD-R56S600, Hewlett-Packard CD-Writer Plus 8100i
Abit BX6 2.0, Intel MU440EX, Microstar MS-6140 i MS-6147, Diamond Micronics C300
AudioExcel AV-510
Chicony KB-7906, KB-8993 i KB-9820
Artec AS6E, Genius ColorPage Vivid Pro II
Genius Mouse Dear, Easy Scroll, NewScroll i Logitech TrackMan Marble+
GVC Lucent 56K

TIP:
Matične ploče
INFO:
Novi Socket 370
PROIZVOĐAČI:
Lucky Star, Asus
KONTAKT:
Sampro, Optimus
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera