TEST DRIVE<>
111999<><>

AMD Athlon (K7)

Konačno na vrhu

AMD Athlon (K7)
AMD Athlon (K7)
Koliko god se AMD trudio, ogromna mašinerija koja stoji iza „Intela” uspevala je da mu obezbedi primat. Međutim, razlika se polako smanjivala i sada po prvi put AMD nudi tržištu kućnih računara jači procesor od „Intela”. U početku poznat samo kao K7 i on je, poput konkurentskih procesora, iz marketingških razloga dobio ime – Athlon.

Da bi napravio Athlon, AMD je morao da ustanovi novi standard za konektor sa matičnom pločom, jer je „Intel” uspeo da zakonski obezbedi da drugi proizvođači ne mogu da koriste njegov Slot 1. Tako je nastao Slot A koji je, možda i namerno, vizuelno gotovo identičan Slotu 1, naime, okrenut je za 180 stepeni. Činjenica da se sada prave Socket 7, Socket370, Slot 1 i Slot A ploče nikome ne ide na čast, pogotovu ne „Intelu” i, nažalost, cena će se lomiti o glavu isključivo običnom korisniku. Ako se ovako nastavi, promena procesora uskoro će podrazumevati i promenu ploče. O ceni jednih i drugih ne treba ni govoriti.

Prvi problem koji je iz svega toga izašao jeste – u šta smestiti Athlon. AMD za sada preporučuje pet ploča i to sledećih pet proizvođača: GVC, „Biostar”, FIC, „Gigabyte” i „Microstar”. Do nas je došla ploča Microstar MS-6167 i to pre početka zvanične serijske proizvodnje. Može se reći da je u pitanju MS-6163 sa Socket A konektorom i AMD čipsetom. Stoga smo za poređenje Athlona i Pentium III procesora upravo i koristili ove dve ploče kao najrealnije platforme. Za Slot A ploče najčešće će se, izgleda, koristiti AMD 750 čipset, ali FIC već nudi ploču zasnovanu na AMD 751 i VIA 686 čipovima, što obećava interesantnu ponudu na polju ovih ploča.

Iako su tehničke specifikacije kao i uvek pune bombastičnih reči, novih tehnologija i obećanja, suština je sledeća: Athlon je rađen u 0,25 mikronskoj tehnologiji, ima 22 miliona tranzistora, 128 KB prvostepenog keša i do 8 MB drugostepenog. Broj instrukcija mu je povećan za 21 novu 3DNow! instrukciju, 19 novih MMX instrukcija i 5 DSP instrukcija za obradu zvuka. Brzina sistemske magistrale povećana je na 200 MHz, uz mogućnost daljeg povećanja. Kakva je od toga korist videli smo poredeći Athlon sa direktnom konkurencijom – Intel Pentium III procesorom.

Za test smo koristili Athlon na 500 MHz. Usled trenutnog nedostatka Pentiuma III na 500 MHz, poredili smo ga sa Pentiumom III 450 overklokovanim na 505 MHz. Merenja smo vršili na najrazličitije moguće načine, od klasičnih testova do igranja igara i korišćenja dugačkih makroa u Photoshopu i rada u 3D Studio MAX-u. Rezultati koje smo pri tom dobili bili su prijatno iznenađenje – AMD se pokazao značajno boljim u svim primenama, sem u testu uz pomoć igre Quake 3. U većini slučajeva ubrzanje je bilo oko 20 %, dok je Quake, zbog oslanjanju na grafiku koja je zbog overklokovanja bila dodatno ubrzana na Pentiumu III, bio jednako brz u oba slučaja. Najveća razlika se pokazala pri radu sa 3D Studio MAX-om, a najmanja u Winbench 99 testovima, što je samo pokazalo da iako Winbench testovi nisu stari ni godinu dana više nisu merodavni, zbog sve veće razlike među procesorima. Opšti utisak je da Athlon može i više, što će se verovatno pokazati kada bude bilo i specifičnog softvera ili podrške kroz drajvere.

Ono što je već postalo standardno pitanje kod svakog procesora jeste overklokovanje. Kod Athlona imamo u vezi s tim jednu dobru i jednu lošu vest. Dobra vest je da Athlon može prilično da se overklokuje, a loša je da je proces rizičan i da obavezno morate da ostanete bez garancije na procesor. Naime, kod Athlona su i spoljašnji klok i multiplikator određeni rasporedom nekoliko otpornika na pločici na kojoj je procesor, tako da je za overklokovanje neophodno da otvorite računar i da radite lemilicom na prilično malim komponentama. Srećom, postoje firme koje prodaju već overklokovane procesore, a „Cryotech” nudi i odgovarajuće hlađenje sa kojim se može i preko barijere od jednog gigaherca!

Jedina „mana” Athlona jeste njegova cena – u trenutku kada se pojavio kod nas bio je znatno skuplji od Pentiuma III, ali ako se budemo rukovodili svetskim cenama, može se očekivati da se cene izjednače ili bar dovedu na realni odnos vrednosti. Jedno je sigurno: ako trenutno želite najbrže, to može da vam pruži samo Athlon.

Rodoljub ILIĆ

 
AMD Athlon (K7)
Šta mislite o ovom tekstu?
Belinea 10 30 10 i 10 30 40
Kodak DC200 Plus
Matrox G400 Max DualHead
Motorola SM56 modemi (no name ISA / PCI, Acorp A-56IMT)
Hewlett-Packard ScanJet 3200C, Plustek OpticPro 9636P Turbo
Microstar MS-6178 (Intel 810)
Microstar MS-6163 Pro

KONTAKT:
PC Centar
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera