TEST RUN<>
042000<><>

Form Pilot 1.11

Skeniranje, popunjavanje i štampanje formulara

U većini firmi popunjavanje formulara obavlja se pomoću računara. Ako su oni napravljeni u tekst procesoru, njihovo ispunjavanje je jednostavno, ali ako treba popuniti neki standardan formular (uplatnicu, račun, memorandum koji je unapred pečatiran...) onda već mogu da nastanu problemi. Za takve slučajeve moguća su dva načina upisivanja podataka (postoji i treći, ali on ne zahteva korišćenje računara). Prvi je da se formular skenira, pa da se preko njega ispišu svi potrebni podaci. Problem nastaje kada ovako popunjen formular želimo da odštampamo. Pored ispisanih podataka na formularu će se odštampati i skenirani elementi. Drugi način je da se u tekst procesoru ispišu svi podaci i da se metodom pokušaja i promašaja pronađu lokacije na stranici s kojih će se tekst pravilno odštampati u formularu.

Složićete se da nijedan od ova dva načina ne predstavlja baš elegantno rešenje. Mnogima je lakše da formulare popune ručno ili na pisaćoj mašini nego da gube vreme eksperimentišući. U takvim uslovima kao idealno rešenje nameće se program pod imenom Form Pilot. Ovaj interesantan program je specijalno dizajniran za lako i jednostavno popunjavanje dokumenata. Njegovim korišćenjem imaćete osećaj kao da za upis podataka koristite pisaću mašinu, uz sve pogodnosti koje nudi računar.

Jedini preduslov za rad sa ovim programom je potrebna oprema. Pored računara potreban je štampač i skener (mada on nije uvek neophodan). Svi formulari koji se koriste na poslu mogu se jednom skenirati i snimiti u BMP ili TIFF formatu i kasnije po potrebi učitavati u program. Samo korišćenje programa odvija se u tri faze. Ako krenemo od početka, prvi korak predstavlja skeniranje praznog formulara. Ono se može vršiti iz Form Pilota ili iz nekog drugog programa koji radi sa skenerom.

Sledeći korak predstavlja popunjavanje formulara. Korisnik treba samo da odabere poziciju u formularu i da ispiše tekst. Tekstu se može podešavati stil, veličina, font i boja. Tako se, na primer, ćirilični formulari mogu popuniti ćirilicom, latinični latinicom itd. Postoje dva načina upisa (ispod ili iznad odabrane pozicije), mada u suštini između njih ne postoji razlika. Pozicije upisanog teksta se kasnije mogu fino podešavati. Formulari se mogu „začiniti” i grafičkim elementima čiji je unos moguć preko Cut & Paste funkcije. Naravno, ukoliko je formular prevelik (ili premali) može se zumirati kako bi se ostvarila bolja preglednost.

Poslednji korak predstavlja štampanje dokumenata. Tu se korisniku ostavlja izbor šta želi da odštampa. Ukoliko poseduje orginalni prazan formular, treba odabrati funkciju štampanja samo teksta (pri čemu se on štampa na originalnom dokumentu). Ukoliko želite da reprodukujete prazan formular treba odabrati opciju štampanja samo slike, a ako želite da odštampate kompletan popunjen formular na praznom papiru, koristićete opciju koja štampa i tekst i sliku. Odabirom prave opcije moguće je odštampati bilo koju vrstu formulara, pa čak i one na kojima su unapred postavljeni pečati ili vodeni žigovi.

Veoma interesantna ideja koja krasi Form Pilot, a koja je uz to sasvim zadovoljavajuće realizovana, daje odličnu preporuku za korišćenje ovog programa.

Informacije o Form Pilotu možete naći na adresi www.colorpilot.com/invention/typewriter.html.

Branislav BUBANJA

 
Steinberg WaveLab 3.0
Macromedia Director 7
SiSoft Sandra 2000 3.6.4
Form Pilot 1.11
Šta mislite o ovom tekstu?
Font FX 2.5 with Express
CD Copier Gamers’ Edition 2.0
Powerquest SecondChance

TIP:
Rad sa formularima
PLATFORMA:
Windows 9x/NT/2000
VELIČINA:
1 MB
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera