TEST DRIVE<>
082000<><>

Philips CDRW-404, LG Electronics CED-8083B

Nema kajanja

Philips CDRW-404, LG Electronics CED-8083B
Philips CDRW-404, LG Electronics CED-8083B
Nešto nižom cenom u odnosu na konkurente „Teac” i „Plextor”, „Philips” i „LG Electronics” pokušavaju da osvoje deo tržišta četvorobrzinskih CD-RW pisača. Naš test je pokazao da se ova dva pisača sasvim dobro nose sa svojim iskusnijim i starijim konkurentskim modelima.

„Philipsov” model marketinški je veoma dobro odrađen. Umesto bezlične bele prednje maske dobija se kombinacija zlatne i dva tona sive boje koji stvaraju neku vrstu instant poštovanja prema ovoj spravi. Ne zaboravimo i šarenu kutiju i uputstvo na nekoliko čudnih i manje čudnih jezika.

„Philipsov” moto: „Let’s make things better” tek se u drugom (možda trećem?) planu odnosi na kvalitet proizvoda koji je zaista zadovoljavajući. Na prvom mestu „Philipsove” liste prioriteta je izgled i lakoća korišćenja, na račun mnogih, pretpostavlja se izlišnih i zbunjujućih mogućnosti za većinu korisnika.

Tako je „Philips” u saradnji sa „CeQuadratom” izradio program write2CD koji stiže u paketu sa ovim pisačem i služi za lako i bezbolno snimanje CD-ova. Ovaj program zaista i čini druge programe slične namene prilično izlišnim ukoliko su zahtevi standardni. Međutim, nedostatak nekih opcija zadaje neprilike u nekim situacijama. Tako na primer, ukoliko ste dobili gomilu CD-ova koje treba da iskopirate dva puta – moraćete za svaku pojedinačnu kopiju da ubacite originalni CD.

Naredne tri primedbe uglavnom ne bi trebalo da utiču na funkcionalnost ovog pisača. Naime, dešava se da uz program write2CD pisač zapiše prvi trek sa podacima u četiri brzine, kako ste mu i naredili, da bi se kasnije brzina rezanja svela na dve brzine po prelasku na dodatne audio trake, ako ih ima. Sami audio CD-ovi se, međutim, režu sasvim kako treba.

Program za pravljenje MP3 fajlova direktno sa diska, Audio Catalyst, čita sa audio CD-a informacije isključivo u jednoj brzini, dok sa konkurentskim „LG Electronics” modelom stvari idu i do pet puta brže. Poslednji nedostatak odnosi se na utičnicu za slušalice koja nije htela da primi standardan konektor - malu stereo bananu - koja je bez problema ulazila u sve druge uređaje - zvučne kartice i CD-ove.

LG-ov pisač je nešto ružniji od „Philipsovog”, ali radi sasvim dobro. Dodatni bonus su i tasteri „play/skip” i „stop/eject” na prednjoj maski, što „Philips” nema. Na oko sprava izgleda lošije izrade od „Philipsa”. Praktični rezultati su, međutim, pokazali da razlike u pouzdanosti nema.

Ako ste u potrazi za jeftinijim pisačem, svakako obratite pažnju na ova dva modela. Možda se na kraju, ipak, odlučite da koji dinar više spustite u ruke kompanije kao što je „Teac” ili „Plextor”. Kao i kod većine teških odluka u životu, i ovde vam niko ne može reći šta da uradite. Prema našem iskustvu, nećete se pokajati koji god od ovih pisača da uzmete.

Nikola ĆOSIĆ

 
Intel Celeron (II) 600, AMD Duron 600
NEC MultiSync FE750, FE950
Seiko Precision CDP-2000
Elsa Gladiac GeForce2 GTS
Genius NewScroll Wireless, NetScroll Optical, NetScroll USB
Philips CDRW-404, LG Electronics CED-8083B
Šta mislite o ovom tekstu?
NEC DV-5700, CyberDrive DM086D
Plustek OpticPro UT12
Elsa Microlink ISDN PCI
Hewlett-Packard DeskJet 840C
Verbatim CD-R i CD-RW diskovi

KONTAKT:
Sampro
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera