TEST DRIVE<>
042001<><>

InnoVision GeForce2 MX Lite

Dvostruko sakaćenje

InnoVision GeForce2 MX Lite
InnoVision GeForce2 MX Lite
O GeForce2 MX karticama pisali smo već nekoliko puta. Iskreno govoreći, smatrali smo da će test u decembarskom broju biti i poslednji na tu temu. Ipak, na tržištu se pojavila još jedna kartica sa ovim čipom koja zaslužuje našu pažnju, „InnoVisionov” GeForce2 MX Lite.

Od drugih MX kartica izdvajaju je dve karakteristike. Pozitivna se odnosi na cenu koja je dobrano ispod 200 DEM, što je do sada bio apsolutni minimum za kvalitetnu GF2 MX karticu. Negativna osobina je, naravno, posledica želje za što nižom cenom i odnosi se na podatak da ova kartica raspolaže memorijskom magistralom od svega 64 bita. Poznato je da je „nVidia” za MX čip predvidela korišćenje 64 i 128-bitnog SDRAM-a ili 64-bitnog DDR-a, ali ako se znalo da je upravo mali memorijski protok glavno ograničenje MX-a, te da je i 128 bita bilo malo, nismo verovali da će se neki proizvođači odlučiti i na ovaj korak.

Ipak, i to se desilo: InnoVision GF2 MX Lite raspolaže sa 32 MB 64-bitne memorije deklarisane na 6 ns. Frekvencije čipa/memorije su standardne i iznose 175/166 MHz. Kvalitet izrade je prosečan, mada sasvim pristojan kada se uzme u obzir cena ove kartice, a kvalitet slike je neočekivan za ovu cenu. Naravno, nije savršen, ali je daleko ispred onog što prikazuju razni noname modeli.

Ono što nas je najviše interesovalo svakako su performanse, odnosno koliko će ovakva kartica zaostajati za 128-bitnim modelima. Stoga smo ovu karticu uporedili sa „punokvrnim” MX-om, a rezultate možete videti u tabeli. Dok je zaostatak u niskim rezolucijama podnošljiv, u visokim rezolucijama i pri 32-bitnoj paleti 64-bitni MX je mnogo sporiji. Ovo jasno govori da ovakav GF2 MX nije upotrebljiv u visokim rezolucijama, pa ne bi trebalo da predstavlja izbor pasioniranih igrača.

No, kada u razmatranje uzmemo i cenu, MX Lite se ne može smatrati lošom kupovinom. Kvalitetni 128-bitni MX-ovi koštaju 50-100 DEM više, što za mnoge predstavlja preveliki korak. Ovoj kartici su po ceni mnogo bliže noname kartice sa TNT2/Vanta/m64 čipovima i 16 MB RAM-a, sa kojima ga je greh porediti, kako po performansama, tako i po kvalitetu. Ponavljamo, ne bismo je preporučili ozbiljnim igračima, međutim oni koji ne insistiraju na 1024 x 768 i 32 bita u najnovijoj igri, sa ovom karticom mogli bi da naprave dobar posao.

Saša UZELAC

 
Microstar MS6340M (KM 133)
jazPiper MCD650A
A4 Tech GreatEYE Optical 4D Mouse i Wireless Radio 3D Mouse
Genius SW-2.1 Slim
Trek ThumbDrive Secure
InnoVision GeForce2 MX Lite
Šta mislite o ovom tekstu?
AOpen AK73 ProA
Tehnicom Student, PC Centar Centra 4030VL
Acorp M-56PML, Micronet Shuttle 3000
LG CRD-8521B, Afreey CD-2050E
VideoHighway XTreme 98, Lucky Star Conference TV (878A)

Rezultati testova
3D Mark 2001
Quake 3 Arena
(Za prikaz dijagrama neophodan je browser sa uključenom podrškom za JavaScript)

KONTAKT:
PC Centar
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera