TEST RUN<>
042001<><>

pcAnywhere 10.0

Upravljanje udaljenim kompjuterom preko mreže

Mnogi korisnici čiji je posao prvenstveno kontrola mrežnih resursa olakšavaju svoje radno vreme kontrolom udaljenih računara posredstvom modema i upotrebom „Symantecove” specijalizovane aplikacije pcAnywhere za daljinsku administraciju kompjutera. pcAnywhere funkcioniše kroz nekoliko vrsta mreža od kojih smo najviše imali prilike da probamo TCP/IP protokol, koji je ionako najrasprostranjeniji i najlakši za konfiguraciju i korišćenje.

Da bi program funkcionisao i administracija udaljenog računara bila moguća, potrebno je instalirati pcAnywhere i na računaru sa kog se vrši kontrola (Remote) i na onom koji prima poziv i koji se administrira (Host). Konfiguracija se odvija u nekoliko koraka. Postoji mogućnost određivanja administratora sa strane Hosta tako što se unapred odredi koji/čiji poziv Host treba da prihvati. Sigurnija varijanta je unapred odrediti „pozivara” i zabraniti pristup svima sem IP adrese administratora. To važi isključivo za LAN, ali ako se koristi Dial-up nalog i modemska komunikacija sa računarom koji je na mreži, tada se Remoteu dodeljuje generička IP adresa koju Host ne može unapred da zna (sem opsega) i postoje drugi načini zaštite same veze između dva računara i neželjenih gostiju koji mogu uskočiti prilikom otvorene sesije. Host stalno iščekuje pozive i to predstavlja naslabiju tačku mreže, ali na svu sreću, mogu se ograničiti prava na čitanje, menjanje, potpunu kontrolu i slična određivanja prava (što je slično standardnom načinu određivanja prava korisnika kod NT/Win2000 operativnih sistema).

Korisnicima se može zabraniti čitanje i korišćenje drugih resursa putem šifre, ograničiti dužina trajanja sesije, isključenje Remote korisnika od strane Hosta i način na koji se sprovodi opcija Callback (što je jedna od brojnih blagodeti boljih mreža gde server poziva udaljenog Remote korisnika i uspostavlja konekciju s modemom). Tokom i pre sesije mogu se drediti opcije za ponašanje Hosta nakon završetka ili, ako do njega dođe, naglog prekida sesije (tj. modemske veze) – da li će i dalje biti u modu čekanja poziva, ili će se izlogovati ili čak restartovati kompjuter.

U praksi, kontrola putem pcAnywhera znači da se po uspostavljanju veze dobija puna kontrola nad Host kompjuterom. pcAnywhere otvara novi prozor u okviru Windowsa (koji se može razvući da bude preko kompletnog desktopa) preko koga dobijate uvid desktopa udaljenog računara. Odatle možete kontrolisati kompjuter kao da sedite za njim, ali brzina kontrole zavisi isključivo od brzine uspostavljene (modemske) veze.

Brzina prilikom administracije zavisi i od korisnikovih afiniteta za „šminkom” desktopa. Tačnije, može se podesiti da prikaz Hostovog desktopa bude od 16 do 16,5 miliona boja (ovo poslednje može znatno usporiti prikaz slike i zadavanje komandi, ali lepše izgleda). Wallpaper je potrebno ukloniti i staviti neku svetliju boju pozadine, jer je pokazatelj miša po defaultu crne boje.

Prilikom kontrole putem LAN mreže (npr. 100 megabitne), kontrola računara je identične brzine kao da radite za njim. Možete startovati programe preko Start menija ili ikona na desktopu ili pretraživati računar. Bukvalno je omogućena apsolutna kontrola.

U gornjem delu glavnog prozora pcAnywhera po uspostavljanju sesije su osnovne komande za razmenu između Hosta i Remotea. Copy/paste omogućava da se neka reč ili komanda kopira iz Remote kompjutera i zalepi u okviru Windows okruženja Host kompjutera. Konkretno, ova opcija je značajna ako želite da prebacite neku Internet adresu ili otpočnete download nekih fajlova na udaljenom kompjuteru. Tu je i ikona za slanje ’Ctrl-Alt-Del’ komande, značajna ako Host koristi NT/Windows 2000 ili ako dođe do usporenja ili blokiranja Host kompjutera ili pak za „ubijanje” programa koji odbijaju poslušnost prilikom rada.

Najbolje je otpočeti sesiju na taj način što se Host kompjuter zaključa (Lock on) prilikom početka sesije preko Remotea otključa. Time je postignuta prva zaštita od hakera koji mogu skenirati otvorene portove na mreži, a postoji i mogućnost da se izmene standardne vrednosti portova čime će, praktično, oni postati nevidljivi za uljeza sa strane. Za bezbednost prilikom neometanog rada na udaljenom kompjuteru može se opciono zaključati tastatura i miš Hosta, čime je sprečena bilo kakva manipulacija od strane ljudi pored udaljenog računara sem fizičkog isključenja struje.

Razmena podataka između Remotea i Hosta odvija se putem mini aplikacije File Transfer. U pcAnywhereu 10.0 razmenjivanje fajlova ili direktorijuma identično je sa manipulacijom u klasičnom Windows Exploreru. Pored pomenutog načina zaštite zaključavanjem Host kompjutera pre početka sesije, protok i razmena podataka mogu se zaštititi s tri nivoa enkripcije: pcAnywhere, simetrično kriptovanje pomoću CMS rutine i Public Key kriptovanje. Može se podesiti i odnos nivoa zaštite između Hosta i Remotea i time još više obezbediti sesija između udaljenih kompjutera.

Verzija 10.0 je donela povećanu kompatibilnost sa starijim verzijama programa, ali isto tako proširila paletu opcija. Podešavanje naprednijih opcija u okviru pcAnywherea nije nimalo jednostavno niti trivijalno, iako se kompletna sesija može konfigurisati kroz desetak koraka.

Branislav BABOVIĆ

 
Microsoft Office XP Professional
pcAnywhere 10.0
Šta mislite o ovom tekstu?
Norton Cleansweep 2001 5.0
Future Beat 3D

TIP:
Mrežna administracija kompjutera
PLATFORMA:
Windows 9x/2000/NT
VELIČINA:
160 MB
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera