INTERNET<>
122001<><>

News konferencije

Bogatstvo Useneta

Kako je jedan sjajan vid komunikacije postao gotovo neupotrebljiv sa stanovišta prvobitne namene

Usenet (skraćenica od User Network) nekada je uz e-mail bio najznačajniji servis Interneta. Posle pojave Weba polako, ali sigurno Usenet gubi na značaju tako da danas većina novih korisnika ni ne zna šta je Usenet. Usenet je sistem za razmenu poruka, koje su slične e-mail porukama, ali sa dve značajne razlike: poruke se, umesto na SMTP server, šalju na news server i umesto određenoj osobi šalju se na određenu newsgrupu.

Newsgrupa je oznaka direktorijuma na news serveru u kome se čuvaju sve poruke poslate na nju a koje bi trebalo da imaju neku zajedničku temu. Ako se pitate čime se šalju i čitaju poruke odgovor je: posebnim klijentom koji podržava NNTP protokol. Danas veliki broj mail klijenata podržava ovaj protokol tako da možete pristupiti Usenetu koristeći recimo Outlook Express ili Netscape Messenger. News serveri međusobno razmenjuju poruke i čuvaju ih određeno vreme tako da svako ko se poveže na bilo koji news server može pročitati poruku poslatu na bilo koji drugi (ako je stigla do njega, ako oba servera prenose istu newsgrupu i ako nije previše stara).

Šta god da zamislite

Newsgrupe su organizovane po hijerarhijama, nalik na strukturu direktorijuma. Neke hijerarhije su tematske (comp, news, talk...), dok su druge podeljene po državama (yu, ru, ar...) ili po podmrežama (fido, bit...). Imena konferencija izgledaju slično domenima, sem što su „naopaka”, poput yu.comp.games. Za svaku moguću temu za razgovor postoji konferencija, od šivenja (alt.sewing) preko baskijske kulture (soc.culture.basque) do restauracije aviona (rec.aviation.restoration). Najinteresantnija hijerarhija je svakako alt, zbog toga što u njoj, u načelu, svako može otvoriti novu newsgrupu; dosta njih je neposećeno, ali one druge su zlata vredne.

Postoje i moderisane grupe (njihova imena se obično završavaju sa „moderated”) na koje se poruke ne mogu slati slobodno, već samo ako ih odobri čovek za to zadužen a koji se odaziva na moderator (skraćenica od Modem Diktator). Na neke grupe smeju se slati binarni fajlovi a na neke ne. Takođe, treba reći da postoji mogućnost za slanje iste poruke na više grupa tako da ona ne zauzima više mesta (nešto kao CC: kod maila) koja se često zloupotrebljava od strane spamera. Inače, newsgrupe su sjajan izvor e-mail adresa za spamere pa treba biti oprezan kada se šalje poruka i svoju adresu prepraviti tako da ljudi mogu da shvate vašu pravu e-mail adresu, a da u isto vreme zbunite robote koji prikupljaju adrese.

Previše korisnika

Kao i razne druge stvari, i ova je mogla da funkcioniše kad je Internet imao deset hiljada korisnika. Danas, kad se taj broj meri desetinama miliona, mada je raširen na mnogo više servera i ima mnogo više grupa nego ikad (procenjuje se da trenutno postoji oko 50 000 grupa), Usenet je tužna ruševina onog što je nekad bio. Sve posećenije newsgrupe zatrpane su brdima reklama, teme razgovora često nemaju ni najblaže veze sa grupom (samo probajte naći neki vic u yu.humor.vic, recimo), u stručnim grupama nalazi se mnogo početnika koji samo postavljaju pitanja a nema nikog ko bi odgovorio... Danas posao newsgrupa sve češće zamenjuju mailing liste na kojima nema ovakvih problema, mada ipak to nije to.

No, ako vam diskusije i nisu interesantne, šta kažete na ove news grupe: alt.binaries.pictures.*, alt.binaries.e-book, alt.binaries.warez.*, alt.binaries.mp3? U njima je ono što im ime kaže, a što se ne može nigde drugde naći. Upravo odsustvo bilo kakve kontrole i njegova razbijenost čini Usenet (za razliku od Weba) pogodnim za ovako nešto. Ko i kako može zabraniti da se neka konferencija prenosi na više od pola miliona servera, koliko se procenjuje da ih ima? I kako se može otkriti ko je pre nedelju dana poslao poruku na neki server na Tajlandu? (Da, Usenet je i veliki izvor raznih virusa...)

Kako se snaći?

Nema u svetu servera koji prenosi sve newsgrupe Useneta. A sva je prilika da news server vašeg provajdera neće prenositi baš onu koja vam je potrebna. Šta tada raditi? Naći neki javni server, naravno. Verovatno najbolji sajt za tu namenu jeste freenews.maxbaud.net. Ukucajte ime grupe koja vam treba i saznaćete za nekoliko servera koji je prenose. Jedan od najboljih servera danas je oak.rt.ru, sutra ko zna... Obratite pažnju na to da neki javni serveri dozvoljavaju samo skidanje poruka, dok neki dozvoljavaju i slanje. Postoje i serveri na kojima je potrebno platiti da bi se dobio pristup.

A kako da saznate koja vam newsgrupa treba? Probajte prvo neku od domaćih, ako nijedna ne zadovoljava pogledajte u listi grupa na ftp://garbo.uwasa.fi/pc/doc-net/newsgrps.zip, zatim probajte groups.google.com/groups?group=*">groups.google.com/groups?group=* a ako ni tu nema, onda teško da ćete naći ono što tražite. Kad nađete grupu, pre nego što postavite neko pitanje ili se upustite u kilometarska pisanija, bilo bi lepo da pogledate listu često postavljanih pitanja (FAQ) te grupe; za to će najbolje poslužiti www.faqs.org.

U današnje vreme, postoje i Web sajtovi koji nude neki oblik pristupa Usenetu: groups.google. com je arhiva poruka koja seže šest godina u prošlost, ali naravno ne sadrži binarne grupe dok mailandnews.com nudi web e-mail i web pristup newsserveru koji prenosi i binarne grupe.

Nikola SMOLENSKI

 
Provider info
Maxi diskont
Mobilne komunikacije druge i treće generacije (2)
News konferencije
Šta mislite o ovom tekstu?
Mrzim školu
Internet worms
Internet govornice
Open source e-vlada
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera