PD KUTAK<>
082003<><>

Licq 1.2.6

Odličan ICQ klon za Linux

Komunikacija putem ICQ-a postala je neraskidiv deo online života velikog broja korisnika Interneta. Uz rastuću popularnost pojavljivale su se verzije ovog programa namenjene radu pod raznim platformama, pa čak i na mobilnim telefonima. Kako nije bilo zvaničnog odgovora na potrebe korisnika Linuxa, niz programera se latio posla i nastao je veliki broj ICQ klonova koji rade pod ovim operativnim sistemom. Jedan od njih je Licq.

Kao kod većine Linux programa, instalacija može da se obavi instalacijom kompajliranih binarnih paketa ili kompajliranjem izvornog kôda. Ukoliko se odlučite za kompajliranje potrebne su QT, libstdc++ i XFree razvojne biblioteke. Kompajliranje je standarno. Iz direktorijuma gde ste raspakovali arhivu treba pokrenuti $ ./configure $ make i # make install koji će instalirati program u direktorijum /usr/local. Ukoliko želite da to bude /usr, treba pokrenuti configure sa opcijom --prefix=/usr, a ako pristupate Internetu preko SOCKS proksija, potrebna opcija je --enable-socks5. Još je potrebno kompajlirati grafički interfejs koji je rešen u vidu plug-ina. Tako možete odabrati plug-in za konzolni ili grafički prikaz ili preuzeti neki drugi sa Interneta. Plug-in za grafički prikaz se oslanja na QT i nalazi se u direktorijumu plugins/qt-gui. Procedura kompajliranja je ista kao kod samog programa. Ukoliko koristite KDE, poželjno je dodati opciju --with-kde configure komandi. Na Debian Woody distribuciji Linuxa, sa instaliranim KDE 3.1.1 i odgovarajućim QT bibliotekama i headerima, kompajler je prijavljivao nedostatak nekoliko QT headera. Ukoliko se to desi, sasvim je bezbedno editovati fajlove na koje se kompajler „žali” i izbaciti pozive nepostojećih headera iz njihove include sekcije.

Plug-inovi se instaliraju u /usr/share/licq i upravo su oni to što Licq odvaja od konkurenata. To su obični shell skriptovi koji pokreću željene programe – poput mail klijenta, traceroute ili bilo kog drugog mrežnog alata. To znači da možete da upotrebite kao plugin bilo koji program koji može da iskoristi podatke koje osoba sa kojom komunicirate dâ o sebi.

Po pokretanju programa treba uneti UIN i lozinku ili se registrovati. Ukoliko koristite neki drugi ICQ program, na www.licq.org možete da nađete skript koji konvertuje njegova podešavanja u format koji podržava Licq. Što se tiče dodatnih funkcija, autori su se potrudili da unesu u program sve korisne osobine originalnog ICQ-a. Uz sve to, Licq je stabilniji od Windows pandana u radu iza proksi servera. Najveća mana programa je nepostojanje povratne informacije o eventualnim greškama. Zato treba pogledati Network log ako nešto ne radi kako valja.

Navikavanje na interfejs neće predstavljati problem budući da je vrlo sličan originalnom ICQ-u. Uz to postoji niz skinova, tako da se program može lako prilagoditi vašem ukusu. Pohvalno je i to što je program preveden na srpski jezik. Doduše, prevod još uvek nije kompletan, ali se nadamo da će u nekoj od narednih verzija biti urađen do kraja.

Marko SIMENDIĆ

 
HDD Regenerator Shell 1.22
Splitty 3.0
Licq 1.2.6
Šta mislite o ovom tekstu?
AVG 6.0 Antivirus System Free Edition
YahooPOPs! 0.4.6
MV2Player 0.7
MailWasher Pro 3.1.0
3D Miracle 1.72

Potrebno:
Linux/Solaris/BSD/AIX/Unixware, OS/2
Veličina:
3,1 MB, 26,7 MB na HD (raspakovani source)
Cena:
Program je besplatan.
Adresa:
www .licq .org
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera