TEST DRIVE<>
122003<><>

Hewlett-Packard Photosmart 945

Okineš i sačekaš

HP Photosmart 945
HP Photosmart 945
U pretprošlom broju smo vam podneli izveštaj sa „HP Colour Olympicsa” u Atini, a jedan od noviteta koji smo pomenuli bio je i Photosmart 945, digitalni fotoaparat koji je svetsku premijeru doživeo 11. avgusta u Nemačkoj. On je naslednik modela 850 iz septembra prošle godine. Photosmart 945 je uređaj koji ne spada u klasu profesionalnih fotoaparata, ali sa svojih 5,3 megapiksela i najnovijom tehnologijom obrade slike zasigurno se nalazi pri samom vrhu ponude uređaja namenjenih ambicioznim fotografima amaterima. U ovom broju imamo zadovoljstvo da vam detaljno predstavimo ovo najnovije i najmoćnije HP-ovo čedo.

Uređaj smo dobili u varijanti namenjenoj promociji u štampi. To znači da je stigao spakovan u veliki crni kofer zajedno sa gomilom promotivnog materijala, raznih dodataka i džidža-bidža koji se ne dobijaju u standardnom paketu. Prvi kontakt sa Photosmartom 945 ostavlja dobar utisak. Crni fotoaparat izgleda ozbiljno i odlično leži u ruci. Već smo pomenuli da poseduje CCD senzor od 5,3 megapiksela, mada je efektivno u pitanju 5,1 megapiksel. Objektiv ima raspon žižne daljine 37–300 mm ekvivalentno, odnosno uvećanje od čitavih 8x, a uz digitalni zum od 7x postiže se maksimum od 56x. Osvetljenost objektiva je fantastična za raspon žiže: f2,8 do f11 (wide) ili f3,1 do f11 (telephoto). Sa zadnje strane aparata nalazi se LCD ekran od dva inča čiji je nivo osvetljenja moguće podešavati, kao i kursorski tasteri i tasteri za kontrolu funkcija aparata. Postoji i tražilo, ali ne možemo reći da je standardno, pošto je i u njemu LCD ekran. Tim rešenjem izbegava se paralaksa (pojava da se ono što se vidi kroz tražilo ne poklapa s onim što vidi objektiv aparata, zbog odstojanja tražila u odnosu na objektiv). Zahvaljujući tome, ovo tražilo možete da koristite i pri snimanju makro snimaka, kada je paralaksa najizraženija. Ukoliko vam je neophodno, na njemu možete da podesite i dioptriju, a radi štednje baterija, ispod tražila se nalaze dva senzora, pa će se mali ekran paliti samo kada aparat prinesete licu. Nije nam se dopalo to što je prikaz na LCD ekranima jako spor odnosno trzav. Pri promeni otvora blende prikaz se ponekad zaglavi i na nekoliko sekundi.

HP Photosmart 945 i 8881 Camera Dock
HP Photosmart 945 i 8881 Camera Dock
Photosmart 945 ima ugrađeni blic koji se izbacuje povlačenjem prekidača. Pored mogućnosti umanjenja efekta crvenih očiju, postoji i noćni režim, kada se posle okidanja blica slika dalje eksponira, kako bi se istakla pozadina. Veliku zamerku moramo da uputimo položaju blica jer objektiv fotoaparata baca senku na podlogu. Ovo je naročito uočljivo u makro snimcima kao crna senka u donjem levom uglu slike. Ako stavite širokougaoni objektiv (koji je značajno veći od standardnog), ogromna senka će postojati na svakom snimku. Kada uzmemo u obzir da ne postoji priključak za eksterni blic, jasno je da je ovo veliki i nerešiv problem.

Photosmart 945 kao memorijski medij koristi SD/MMC kartice i dolazi s karticom od 32 MB. Na nju ćete beležiti JPEG fotografije rezolucije 2608 x 1952 ili 1296 x 976 u tri nivoa kompresije, ili AVI snimak rezolucije 288 x 208 sa 15 frejmova u sekundi i sa zvukom. Nažalost, slike ne možete da snimate u nekom nekompresovanom formatu. Ugrađeni senzor automatski će rotirati sliku u pravi položaj, a uz svaku sliku možete da snimite komentar ili da je, već na aparatu, obeležite za štampanje ili slanje e-mailom. Komentar je integrisan u sliku i moguće ga je pustiti i iz programa kao što je ACDSee, recimo.

Pošto je ovaj aparat namenjen amaterima, težište je na automatskoj upotrebi – nanišaniš i okineš. Zbog toga 945 ima više predefinisanih režima, ali je sve opcije moguće i ručno podešavati. Trajanje ekspozicije se kreće u rasponu od 1/2000 do 16 sekundi, moguće je podesiti kompenzaciju ekspozicije (±3 u koracima od 1/3), ISO osetljivost od 100, 200 ili 400, balans bele boje, a čak možete da uključite i ručni fokus. Možete da odredite nivo zasićenja, oštrine i kontrasta slike, a možete uključiti i nešto što prvi put srećemo kod digitalnih fotoaparata, a što HP naziva Digital flash (digitalni blic). Ta tehnologija je poznata od ranije pod imenom Retinex, ali je HP po isteku patenta preuzeo i dalje razvio. Naime, radi se o softverskoj obradi slike na samom fotoaparatu – prosvetljavanju tamnih elemenata na slici, tj. izvlačenju detalja iz senke. Naravno, logično je da se na dotičnom delu slike javi više šuma nego na ostatku slike. Ova mogućnost je nešto što znalci Photoshopa bez problema mogu da postignu na računaru (kao i podešavanje zasićenja, oštrine i kontrasta), ali je zanimljivo što se te operacije obavljaju na samom fotoaparatu i tako vas oslobađaju kasnije obrade slika. Takođe, taj postupak se primenjuje na 36-bitnoj slici pre nego što se snimi u memoriju, a ako biste je obrađivali kasnije, radili biste na 24-bitnom JPEG fajlu.

Kvalitet slika je jako dobar. Aparat se dobro pokazao i u makro režimu. Zahvaljujući ranije pomenutom rasponu trajanja ekspozicije moguće je napraviti i izuzetno lepe noćne snimke, bez ikakvog dodatnog osvetljenja. Šum koji se javlja na tim slikama iznenađujuće je mali jer postoji funkcija umanjenja šuma. Posle snimka sa dugom ekspozicijom aparat pravi još jedan prazan snimak i onda oduzima šum sa praznog snimka od onog na prethodnom snimku. To je trik koji je odranije poznat u fotografskim vodama, tako što se „prazan” snimak pravi sa stavljenim poklopcem objektiva, a onda se kasnije u Photoshopu šum oduzima sa željene slike. Ovde se sve to automatski odigrava, a rezultat je veoma dobar.

Photosmart 945 je namenjen studioznom, sporom fotografisanju. Automatsko fokusiranje traje jako dugo, tako da ovo nije aparat za snimanje neponovljivih trenutaka koje treba snimiti u deliću sekunde. Sporost možete donekle da prevaziđete ručnim fiksiranjem fokusa. Takođe, ako u automatskom režimu dugme ne pustite do kraja posle snimanja prve fotografije, isti parametri biće upotrebljeni i za sledeću. Na taj način moguće je snimiti samo pet slika (kao i u burst režimu, 1,6 slika u sekundi), pošto aparat ne može da postigne da prebaci sve na memorijsku karticu. Nažalost, ceo taj postupak je pomalo nezgodan, zbog dugmeta koje je isuviše mekano pa nije jasno kada je pritisnuto do pola. Zbog toga se često dešavalo da, kada želimo samo da fokusiramo, aparat „okine”, što moramo da zamerimo.

Softver ovog fotoaparata je odličan. Sve opcije su pregledne, a ugrađeni Help dodatno ih objašnjava. Jednostavni efekti pri brisanju ili gledanju slika nisu neophodni, ali su zanimljivi. Aparat se sa kompjuterom povezuje preko USB kabla, a Photosmart 945 je moguće povezati i sa televizorom. Ako upotrebite 8881 Camera Dock, onda ćete njega povezati sa kompjuterom i televizorom, a kameru ćete jednostavno spustiti na dock. Nije nam se dopalo što gumeni poklopac koji štiti konektor za povezivanje na dock nije povezan s fotoaparatom, pa možete lako da ga izgubite. Uz dock dolazi i ispravljač, pa će se baterije (naravno, ako su punjive) puniti dok je aparat na njemu. Moguće je priključiti i sam aparat na ispravljač od 6 V. Inače, Photosmart 945 koristi četiri AA baterije, a uz njega dolaze četiri nepunjive litijumske baterije. Punjive baterije ćete dobiti uz 8881 Camera Dock.

Originalni objektiv na Photosmartu 945 se ne skida, pa se filteri i dodatni objektivi šrafe na originalni objektiv preko adaptera (sa 55 na 43 mm). Mi smo u promotivnom materijalu dobili i dva UV filtera i širokougaoni objektiv firme Tiffen. Radi se o američkom proizvođaču dodatne opreme za fotoaparate i kamere (www.tiffen.com). Isporučeni objektiv je Tiffen MegaPlus 0.75x Wide Converter. Naravno, bolje je kada su objektivi izmenjivi, jer ovde imamo optiku preko optike (kao kada biste nosili dva para naočara umesto jednog odgovarajućeg). Recimo, bez zuma smo primetili zamućenje slike na levoj ivici snimka, a sa maksimalnim uvećanjem kao da je slikano u magli. Mada je efekat izuzetno zanimljiv, ipak postoje specijalni filteri za postizanje tog efekta. I filteri se stavljaju na dotični adapter.

Susret sa Photosmartom 945 bilo je izuzetno zanimljivo iskustvo. Sigurno da nas je koferče fasciniralo (uostalom, to mu je i namena), ali i sam fotoaparat je solidan uređaj. Treba imati u vidu da se ne radi o profesionalnom fotoaparatu, ali postoji nekoliko ozbiljnih zamerki koje umanjuju opšti utisak i koje ipak ne bi smele da postoje na aparatu ove klase. Neki bi mu sigurno zamerili i što je prespor. Kada pogledamo krajnji rezultat koji stoji iza hardvera i softvera, a to su slike, videćemo da HP Photosmart 945 svoj posao sasvim dobro obavlja.

Ivan ČABRILO, Slobodan POTIĆ

 
AMD Athlon 64, Microstar K8T Neo
Centra Athlon 64 3200+
Hewlett-Packard ScanJet 4600
Creative SoundBlaster Audigy 2 ZS i Inspire T7700
TechniSat SkyStar 2 TV/PVR 2.6B
Trust Digital MP3 Player
Hewlett-Packard Photosmart 945
Šta mislite o ovom tekstu?
Altec Lansing YO-202, YO-302, AHS-502, AHS-201
Samsung Digimax 420, Sony Cyber-shot DSC-P10
2in1 Hi-Fi Multimedia Speaker
DTK DEN-351 i DEN-525N
PC Control daljinski i IR senzor
Proizvodi firme T’nB

Proizvođač:
Hewlett-Packard
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera