TEST DRIVE<>
012004<><>

LiteOn PhoMaster LVD-2002

Jeftiniji naslednik

LiteOn LVD-2002
LiteOn LVD-2002
U septembarskom broju smo opisali PhoMaster LVD-2001 koji je poseban zbog ugrađenog čitača memorijskih kartica, izuzetno korisnog dodatka za vlasnike digitalnih fotoaparata. Naravno, tako nešto nije neophodno svakome, pa je u cilju snižavanja cene LiteOn predstavio LVD-2002, jednostavniji model koji se ni po čemu ne razlikuje od drugih plejera iste klase.

Spoljašnjost uređaja ne donosi ništa neuobičajeno. Plastična maska svetloplave boje sa svega četiri tastera za kontrolu uređaja zaista je minimalistički dizajnirana. S tim u skladu je i displej, koji nudi samo osnovne informacije i dva nivoa intenziteta osvetljenja. Sa zadnje strane se nalaze komponentni, S-Video i kompozitni video izlazi, zatim stereo, koaksijalni i optički audio izlazi i univerzalna SCART utičnica. Daljinski upravljač je uobičajenog izgleda, a njegov ugao pokrivenosti je veoma dobar.

Osnova plejera je ostala nepromenjena – i dalje je to Sigma Designs dekoder sa procesorom RealMagic EM8500. Na njega je spojen DVD-ROM drajv LiteOn DTD-166S. S obzirom na to da je u odnosu na prethodni model ono najbitnije ostalo nepromenjeno, logično bi bilo da su i mogućnosti jednake. Međutim, nije tako – začuđujuće je to što je LVD-2002 čak slabiji u odnosu na prethodnika. Sem DVD/VCD/SVCD video zapisa, LVD-2002 pušta i snimke sa DivX kompresijom. Podržani su standardi DivX 3, 4, i 5, ali, iznenađujuće, ne i XviD. Nažalost, ni kod ovog uređaja ne postoji podrška za titlove u DivX filmovima.

Promene postoje i u načinu puštanja diskova sa JPEG slikama. I ovaj plejer potpuno ignoriše raspored po direktorijumima i prikazuje slike po (otprilike) abecednom redosledu, ali ih ne prikazuje u listi, već devet sličica po strani. To značajno ubrzava inicijalno očitavanje diska, ali isto tako usporava prikazivanje svake pojedinačne strane (slika prvo mora cela da se učita, pa da se generiše umanjena sličica). Pregledanje slika je izuzetno mučno jer ako želite da prikažete sliku čije ime počinje na slovo „z” sa CD-a koji ima hiljadu slika, moraćete da pritisnete taster za sledeću stranu više od sto puta! Podržan je samo JPEG format, i to čak nije podržan ni progresivni JPEG. Još jedna zamerka vezana za diskove sa slikama: iako u uputstvu piše da ovaj plejer podržava do 3000 slika u 300 direktorijuma, on je u praksi odbijao da prikaže više od 2048 fajlova (tipičan „kompjuterski” broj). Što se muzičkih kompilacija tiče, LVD-2002 pušta MP3 i WMA fajlove. Podržana su duga imena fajlova, ali i ime izvođača i pesme iz ID3 taga, iako u uputstvu piše da ovaj uređaj ne može da čita ID3 tagove(?).

Iako je namera bila da se napravi jednostavniji uređaj izbacivanjem čitača memorijskih kartica, LVD-2002 je značajno „obogaljen” u odnosu na prethodnika, što veoma mala razlika u ceni nikako ne može da opravda. Međutim, pošto je osnova hardvera nepromenjena, jasno je da ovi problemi i razlike potiču samo od softvera, pa se nadamo da će to biti rešeno izbacivanjem novijeg firmvera.

Ivan ČABRILO

 
AMD Duron Applebred, nForce2 IGP / VIA KM400; Intel Celeron, ATI Radeon 9100 IGP / Intel i865G
KWorld V-Stream Xpert DVD Maker USB 2.0
Hewlett-Packard Deskjet 5652
LiteOn PhoMaster LVD-2002
Šta mislite o ovom tekstu?
Point of View Personal Cinema FX 5200
LiteOn LDW-411S
Logitech MX900 i Cordless Optical for Notebooks
Mustek MDC 5500Z
Sweex 4XHubUsb
Trust 622AV i 732AV, Logitech Pocket Video 550
Transcend JetFlash MP3

Proizvođač:
LiteOn
Kontakt:
Anet Computers
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera