INTERNET<>
012004<><>

Mobilne komunikacije

Naša 3G posla

Treća generacija mobilne telefonije konačno i kod nas

Trku novinara po novobeogradskim blokovima izazvala su 25. novembra dva domaća operatera mobilne telefonije. Postojao je dobar razlog za to – uvođenje treće generacije mobilne telefonije u Srbiji. Na otvaranju XI telekomunikacionog foruma „TELFOR 2003” u Sava Centru, premijer Zoran Živković imao je tu čast da obavi prvi telefonski razgovor preko 3G mreže. Samo sat vremena kasnije, i drugi mobilni operater Mobtel upriličio je prezentaciju pilot sistema treće generacije mobilne telefonije u svom sedištu na Novom Beogradu.

Ja sam prvi!

Oba mobilna operatera trudila su se da budu prvi koji su u Srbiji uveli treću generaciju, ali je istorijat srpskog 3G-a ipak počeo još prošle godine. Tada je Ericsson upriličio prvi 3G poziv u Beogradu. Ipak, da ne ulazimo u nevažnu priču o tome ko je bio prvi (koja je, izgleda, najvažnija samim operaterima), bitnije je šta smo to dobili.

U seriji tekstova o mobilnoj telefoniji druge i treće generacije (SK 11/2001, 12/2001 i 1/2002) objasnili smo skoro sve vezano za ovu materiju. Međutim, tada nije bilo puno reči o standardu EDGE, koji je kasnije zaživeo kao nezaobilazni stepenik između druge i treće generacije mobilnih mreža. Ovaj standard je popularno nazvan 2,75G iz prostog razloga što je to samo ubrzanje GPRS standarda (koji se smatra za 2,5G ili 2+G), kako mu uostalom i samo ime govori: Enhanced Data for Global Evolution, skraćeno EDGE. Osnovno je, dakle, proširenje podatka (Enhanced Data) sa jednog na tri bita u jednom vremenskom trenutku korišćenjem nove tehnike modulacije i kodiranja. EDGE čak nije ni samostalan – on je dodatak GPRS mrežama i ne nudi ništa osim povećanja brzine – GPRS je išao do 115 Kb/s (teoretski do 160 Kb/s), dok se dodavanjem EDGE i dobijanjem takozvane EGPRS mreže stiže do 384 Kb/s (teoretski 473,6 Kb/s) po jednom fizičkom nivou.

Koja G: 3, 2,75 ili 2,5

Demonstriranje brzine bilo je očigledno upravo na prezentaciji koju je upriličio Mobtel (www.mobtel.co.yu). Videli smo televizijsku sliku sa notebook računara koju je primao preko EDGE mobilnog telefona, a koju je na zid u (skoro) realnom vremenu „bacao” digitalni projektor. Međutim, Mobtelu je do pravog 3G ostalo još nekoliko koraka. Prvo i osnovno, kako se radi o pilot verziji, neophodno je proširiti pokrivenost EDGE mrežom. Nakon toga, kako je propisao i sam švedski Ericsson, Mobtelov partner koji je obezbedio EDGE tehniku, svemu tome treba pridodati pravi 3G – UMTS (Universal Mobile Telecomunications System) zajedno sa WCDMA (Wideband Code Division Multiple Access). To će doneti prave prednosti 3G mreže nad prethodnom generacijom – između ostalog globalni roming, brz pristup Internetu, video-konferencije, protok TV signala i drugog multimedijalnog sadržaja, ali pre svega, povećanje brzine do 2 Mb/s.

(U)MTS

Daleko tehnički naprednija, ali loše organizovana, bila je prezentacija Mobilne Telefonije Srbije (www.mts064.telekom.yu). Tehnički, MTS se odlučio za pravu 3G mrežu – UMTS. U tom trenutku, UMTS mrežom je bio pokriven centar Beograda i poslovni deo na Novom Beogradu. Nakon demonstracije u Sava Centru, predsednik upravnog odbora Telekoma Srbije Dragor Hiber obećao je da će do kraja 2003. godine uvesti treću generaciju mobilne telefonije. Po njegovim rečima, Telekom Srbije je još u septembru potpisao ugovore sa Ericssonom i Siemensom o besplatnom jednogodišnjem korišćenju telekomunikacione opreme. Radi se o probnom instaliranju 3G opreme, a očekuje se da će se potpisati ugovor i sa Alcatelom. U tom smeru se krenulo, pa se oprema uveliko postavlja u većim gradovima Srbije (Beogradu, Nišu i Novom Sadu) sa početnim kapacitetom od 10.000 do 20.000 telefonskih uređaja. Ostali detalji oko celog projekta su oskudni, dok je sajt MTS-a, u vreme pisanja teksta, imao novosti iz oktobra!

Šta sad?

Mada je još tokom juna 2003. godine NTT DoCoMo pustio u probni rad četvrtu generaciju mobilne telefonije u japanskom gradu Jokosuka, koraci koje su učinili Mobtel i posebno MTS ne mogu se posmatrati kao kaskanje za svetom. Ima i onih koji misle da je ovaj evidentni tehnički napredak preskup za našeg prosečnog čoveka, mada zvanično nijedan od naša dva operatera nije dao cenovnik usluga. Bilo kako bilo, treća generacija mobilne telefonije startovala je 2003. godine, ali će svom snagom oživeti tek 2004. godine. Da bismo spremno dočekali njene blagodeti, za početak se moramo latiti novčanika i nabaviti neki od 3G modela mobilnih telefona.

Dušan STOJIČEVIĆ

 
Mobilne komunikacije
Šta mislite o ovom tekstu?
E-mail iz prošlosti
Šefe, koji ti je...
.yu
Moj r@čun
.yu
Neželjena pošta
I u džungli
Provider info
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera