PD KUTAK<>
042004<><>

DiSEqC 1.2 for SkyStar 2 1.6

„Motorizovanje” SkyStar 2 kartica – korak po korak

Pojavom jeftinih motora za satelitske komplete vlasnici SkyStar 2 DVB kartica konačno su dobili mogućnost da na jednostavan način u potpunosti iskoriste sve potencijale koje satelitsko „nebo” pruža. Ukoliko ste se odlučili za „motorizovanje” svog satelitskog kompleta, sigurno ste naišli na probleme vezane za podešavanje i postavljanje sistema u rad. Ovom prilikom ćemo pokušati da damo nekoliko saveta i da predstavimo najjednostavniji način za uspostavljanje komunikacije između kartice i motora.

Za razliku od kućnih satelitskih sistema kod kojih je motorizovanje antene u velikom broju slučajeva uslovljeno postojanjem pozicionera (većina uređaja srednje klase nema interni pozicioner te ga je potrebno kupiti posebno), SkyStar 2 kartice mogu direktno da komuniciraju sa spoljnim motorom upotrebom različitih softverskih rešenja koja koriste DiSEqC protokol (vidi okvir). Zbog velike popularnosti programa ProgDVB (www.progdvb.com) koji služi za gledanje satelitskih kanala, većina softverskih rešenja uglavnom je namenjena korišćenju u sprezi s njim, mada postoje i ona (autonomna) namenjena odvojenom korišćenju.

SuperJack DG-120
U poslednje vreme na domaćem tržištu satelitske opreme prilično popularne modele predstavljaju motori tajvanske kompanije Jaeger Industrial Co. Ltd. (www.jaeger.com.tw). Ova dalekoistočna kompanija osnovana je još 1982. godine i specijalizovala se za izradu klasičnog dijapazona proizvoda namenjenih motorizovanju satelitskih kompleta (motori, pozicioneri, aktuatori...). Kod nas je najviše poznata po liniji SuperJack motora od kojih smo mi probali model DG-120.
Ovaj model odlikuju kompaktan oblik i male dimenzije (345 x 168 x 110 mm), a zanimljivo je što se, pored montažnog mehanizma (za pričvršćivanje na stub ili nosač), sve nalazi zaliveno u robusnom metalnom kućištu. Na taj način su komponente vrlo dobro zaštićene od prodora vlage i atmosferalija, čime je obezbeđen stabilan rad u vremenski teškim uslovima. Pored toga, težina motora jedva da prelazi 3 kg što ga čini pogodnim za montažu i na podlogama male nosivosti. Kada su ostale tehničke karakteristike u pitanju, najvažnije je istaći da DG-120 podržava DiSEqC 1.2 protokol, te da je namenjen upotrebi s antenama prečnika do 120 cm (bez problema „nosi” i one od 135 cm). U zavisnosti od ulaznog napona (podržava rad na 13 i 18 V), brzina pomeranja tanjira iznosi 1,9 odnosno 2,5 stepena u sekundi, a u realnom radu (na 13 V) za pomeranje antene od satelita Turksat 1C (42 stepena istočno) do satelita Hispasat 1A, 1B, 1C, 1D (30 stepena zapadno) bio je potreban otprilike jedan minut, što je sasvim pristojno. Važno je istaći da radni otklon iznosi respektabilnih 160 stepeni (od 80 stepeni istočno do 80 stepeni zapadno), uz podesiv ugao nagiba od 25 do 75 stepeni. Inače, bez obzira na odabranu ulaznu voltažu i brzinu rada, motor je prilično tih i prilikom rada proizvodi ujednačen zvuk slabog intenziteta. S donje strane kućišta, u udubljenju opasanom metalnim stranicama, nalaze se dva mikroprekidačka sklopa koji služe za „ručno” pomeranje motora trajektorijom istok-zapad, pod uslovom da je on koaksijalnim kablom spojen sa risiverom (pozicionerom) ili računarom radi napajanja električnom energijom. Na samom začelju kućišta nalaze se i dva LNB priključka kojima se motor povezuje s „glavom” antene odnosno satelitskim prijemnikom.
Međutim, ono što je nas prilikom testiranja najviše zanimalo jeste kako će se motor ponašati pri radu sa uvek problematičnim SkyStar 2 karticama, kao i da li će praviti probleme prilikom velikih temperaturnih kolebanja. Tokom dva meseca testiranja motor je radio stabilno, čak i na temperaturama koje su iznosile po pet i više stepeni ispod nule i u uslovima ledene kiše. Dugotrajno testiranje otkrilo nam je i jednu manu vezanu za izuzetnu osetljivost motora na udare vetra (mogućan je nastanak svojevrsnog praznog hoda u mehanizmu koji izaziva „drmusanje” antene), pa je pre montaže potrebno pažljivo odabrati (zaklonjeno) mesto na koje će se postaviti. S druge strane, DG-120 se pokazao kao idealan za rad u paru sa SkyStar 2 karticama i nije pravio nikakve probleme tokom testiranja (izdržao je svakodnevno „šetanje” od satelita do satelita bez po muke). Na eventualne poteškoće može da se naiđe jedino prilikom inicijalnog startovanja sistema, kada motor, iako dobija struju iz računara, odbija da vrši bilo kakvu komunikaciju s karticom. Neugodna situacija se rešava jedino reinstalacijom SkyStar 2 drajvera (nekad i višestrukom).
 
DiSEqC 1.2 for SkyStar 2 1.6 može da se koristi na dva načina: kao plug-in za pomenuti ProgDVB, pri čemu je za pokretanje antene na željeni satelit dovoljno samo odabrati kanal iz liste, ili samostalno, kao odvojena funkcionalna celina. Da bi kartica uopšte ostvarila komunikaciju s motorom, pre bilo kakvog podešavanja potrebno je kopirati modifikovanu verziju SkyNET.SYS datoteke (nalazi se u paketu) u direktorijum Windows/System32/Drivers i nakon toga restartovati računar. Program dolazi s podrškom za rad sa drajverima verzije 4.22 i 4.28 drajverima, a samim tim i sa dve različite verzije SkyNET.SYS datoteke. Prilikom kopiranja treba voditi računa o verziji drajvera jer će pogrešna datoteka blokirati korišćenje kartice, nakon čega će biti potrebna reinstalacija SkyStar 2 drajvera. Napokon, ako želite da motor pokrećete automatski iz programa ProgDVB, u njegov instalacioni direktorijum potrebno je kopirati i fajlove SS2DiSEqC.DLL i SS2DiSEqC.EXE nakon čega program postaje dostupan kao bilo koji drugi plug-in.

U instalacionom paketu se nalaze podaci o položajima čak 58 satelita, mada vam oni neće biti od velike koristi ako motor ne podržava izdavanje direktne naredbe za pomeranje motora prema geografskoj lokaciji (Goto x.x° komanda). Zato se memorisanje položaja onih satelita čiji signal želite da primate mora izvršiti ručnim putem. Nažalost, program za sada podržava rad sa samo tri tipa motora, ali je s našim test primerkom radio bez obzira na unapred podešene vrednosti. Podešavanje parametara vezanih za geografski položaj i motor obavlja se preko komande Configure koja se nalazi u samom dnu radnog ekrana, odmah do komandi za izbor ulaznog napona (samim tim i brzine rada motora) od 13 i 18 V. Za pravilan rad motora u ovoj sekciji je potrebno uneti parametre vezane za radni otklon (istovremeno ova opcija služi i kao sigurnosni graničnik), brzinu motora u oba režima rada (može da se proba i sa automatskim očitavanjem vrednosti) kao i geografsku dužinu i širinu ukoliko imate mogućnosti da koristite pomenutu komandu Goto x.xo. Postupak memorisanja satelita mora da se obavi ručno i počinje odabirom nekog od satelita sa liste pri samom vrhu ekrana. Nakon toga, u sekciji DiSEqC 1.2 treba podesiti poziciju satelita u internoj memoriji (Store Satellite Position) kao i definisati brojčanu oznaku Goto funkcije (Goto Satellite Position) koju će program automatski pozivati kada se iz liste programa izabere jedan za dotični satelit. Nakon ovoga, upotrebom komande Drive u sekciji Drive Motor East/West može se pristupiti pomeranju motora i traženju satelita. S obzirom na to da je vrednost pomeraja moguće zadavati u koracima (Steps) ili sekundama (Seconds), što nam kao merna jedinica ne znači baš puno, treba biti oprezan prilikom unošenja vrednosti kako se ne bi preteralo i motor „poterao” u neželjenom pravcu. Iako program, pronalaženjem signala, u sekciji Tuner Info pruža informacije o frekvenciji i jačini signala tokom postupka pretraživanja, bilo bi dobro u ProgDVB-u sve vreme držati aktivan neki od TV kanala za koji se zna da sigurno radi. Na taj način će se i vizuelno dobiti potvrda o pronađenom signalu. Kada je signal jednom lociran, može da se pristupi finom podešavanju pozicije pomeranjem motora za po jedan korak do onog momenta kada jačina signala počinje da opada. Memorisanje satelita tada se obavlja opcijom Store nn (na poziciju koju smo odabrali na početku), a izdavanje komande motoru opcijom Goto nn. Da bi se omogućilo kasnije, automatizovano, pristupanje satelitu, potrebno je još pritisnuti taster Modify čime se programirana Goto nn funkcija dodeljuje izabranom satelitu s liste. Postupak je nadalje potrebno ponoviti onoliko puta koliko satelita želite da postavite u memoriju uz redefinisanje brojčanih vrednosti položaja za svaki satelit ponaosob. Da bi se lakše pronašli sateliti, dobro bi bilo poći od krajnje istočne ili zapadne pozicije i redom vršiti memorisanje kako bi se izbeglo preplitanje signala i moguće greške usled „gužve” na nebu.

Kada su sve željene pozicije satelita memorisane, konfiguracioni panel može da se zatvori, a klik miša na bilo koji TV kanal u ProgDVB-u izazvaće automatsko pokretanje motora i „otvaranje” kanala bez obzira na to na kom se satelitu nalazi.

Vladimir PISODOROV

 
DiSEqC 1.2 for SkyStar 2 1.6
Šta mislite o ovom tekstu?
PhotoSlide 1.0.2
EF Commander 3.8
All Sound Recorder XP 2.08
Calendar Builder 3.2q
TrayFast
CoverPro 7.2.1
GameGain 2.3.11.2004

DiSEqC
Sigurno ste se više puta, listajući stručnu literaturu ili promotivne materijale proizvođača satelitske opreme, zapitali šta u stvari znači ova skraćenica koju svi ističu u prvi plan. DiSEqC (Digital Satellite Equipment Control) predstavlja standardizovan protokol za komunikaciju satelitskog risivera i dodatne opreme (u ovom slučaju satelitskog motora). Prednost ovakvog načina komunikacije ogleda se u činjenici da se ona obavlja putem postojećeg, običnog koaksijalnog kabla, te da ne zahteva „razvlačenje” dodatnih vodova. U upotrebi se nalaze jednosmerni i dvosmerni DiSEqC protokoli koji se međusobno razlikuju po podršci za prenos povratnih informacija od spoljnog uređaja do risivera (dvosmerna veza). Jednosmerni protokoli se označavaju brojkama 1.0 ili 1.2, a dvosmerni 2.0 ili 2.1.

Geostacionarna orbita
Da bi informacioni snop konstantno „pogađao” određenu oblast na površini Zemlje, satelit mora da zauzima tzv. geostacionarnu orbitu, tj. da „stoji” na visini od oko 36.000 kilometara iznad neke tačke na ekvatoru, a pozicija te tačke se izražava stepenima istočno i zapadno od nulte geografske dužine (Griniča). Posmatrajući sa Zemlje, sateliti su naizgled nepomični i uvek zauzimaju istu poziciju, ali se oni zapravo kreću brzinom od 10.500 km/h u smeru rotiranja Zemlje, tj. rotiraju zajedno s njom.

ProgFinder II
(klik za uvećanje: JPG, 72 KB)
Ukoliko imate problema s nalaženjem pozicija satelita, a usput ceo posao obavljate bez stručne pomoći, obradovaće vas podatak da postoji softversko rešenje koje može u tome da pomogne. Jačinu signala na određenom satelitu možemo da proverimo na više načina („kačenjem” digitalnog risivera s meračem, upotrebom Status komande iz Server4PC aplikacije, startovanjem ProgDVB-a itd.), ali su svi oni manje-više pomoćna sredstva.
ProgFinder II je jedinstveno rešenje za merenje jačine signala odabranog satelita, prilagođeno manje iskusnim korisnicima. Program podržava rad sa četiri tipa satelitskih kartica: Hauppage Nexus, Technisat SkyStar 2 2.6B, Visionplus 1020/1030 i Hauppage Nova. Za vlasnike Technisatovih kartica, koje su veoma rasprostranjene kod nas, značajno je reći da ProgFinder II podržava rad i sa starijim modelom SkyStar 2 kartica oznake 2.3, iako to nije dokumentovano.
Da bi se program uspešno koristio, potrebna je ručna modifikacija city.list datoteke jer ona, nažalost, ne sadrži podatke za gradove u našem okruženju. Pored naziva države i grada, potrebno je upisati podatke vezane za geografski položaj (širina, dužina i vremensko odstupanje od Griniča). Ako ne znate podatke za svoje mesto, pogledajte spisak gradova. S obzirom na to da programska rutina na osnovu ovih podataka računa azimut i potreban nagib tanjira (elevaciju) za prijem satelita, jasno je da je bez tačnih podataka program potpuno neupotrebljiv (poznato je da sateliti u Zemljinoj orbiti zauzimaju geostacionarne položaje, pa se parametri za njihov prijem mogu proračunati na osnovu zadatih podataka).
Komandni interfejs programa je jednostavan i od korisnika traži odabir lokacije i željenog satelita iz liste ponuđenih. Pored toga, moguće je pojedinačno odabrati bilo koji transponder pripadajućeg satelita, kao i aktivan LNB s obzirom na to da je podržan rad sa maksimalno četiri satelitske „glave” odjednom. Izmereni signal je predstavljen grafički, putem dve skale (jačina i kvalitet signala), dok je tu i glasovna notifikacija u obliku prodornog pištanja ili digitalizovanog glasa koji „izgovara” brojčanu vrednost jačine signala. Program je besplatan i može da se downloaduje sa adrese www.dvbnews.com/software/progfinder.html (10,7 MB).

Potrebno:
Windows 2000/XP, Pentium 3 1,2 GHz, 128 MB RAM, SkyStar 2 2.x
Veličina:
491 KB, 1,03 MB na HD
Cena:
Program je besplatan.
Adresa:
www .dvbsoft .net /download .php ?view .49
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera