PD KUTAK<>
052004<><>

Leafnode 2.0

News server za male mreže i dial-up korisnike

Leafnode je, pre svega, namenjen svima onima kojima je potreban lokalni news server za opsluživanje manje mreže računara koja nije stalno povezana na Internet. Međutim, ovaj program je pogodan i za sve dial-up korisnike koji žele da umanje utrošak vremena provedenog na Internetu time što će pratiti diskusione grupe dok nisu povezani na Internet.

Leafnode (od verzije 2) dostupan je isključivo u vidu izvornog kôda koji može da se preuzme s Interneta. Pre kompajliranja programa potrebno je dodati korisnika news (npr. komandom: # adduser --system --disabled-login --disabled-password --no-create-home --group news). Kompajliranje podrazumeva prisustvo razvojnih biblioteka PCRE i obavlja se standardnom $ ./configure, $ make # make install procedurom. Instalaciona procedura će smestiti tri izvršna fajla, leafnode, texpire i fetchnews, u /usr/local/sbin, a primere za konfiguracioni fajl config.example i filter filters.example u /etc/leafnode.

Po podešavanju, upotreba ovog programa je krajnje jednostavna i svodi se na upućivanje news klijenta na lokalni server i odabir željenih diskusionih grupa. Međutim, iako dobro dokumentovano, početno podešavanje Leafnodea može predstavljati teškoću manje iskusnim korisnicima. Zato evo detaljnog objašnjenja.

Leafnode server se poziva „na zahtev”, preko inetd ili xinetd deamona. Zbog toga je, u slučaju inetda, potrebno prepraviti fajl /etc/inetd.conf dodavanjem linije nntp stream tcp nowait news /usr/sbin/tcpd /usr/local/sbin/leafnode. Parametre za podešavanje xinetda ovom prilikom izostavljamo zato što bi zauzeli suviše prostora, uz napomenu da ih treba dodati fajlu /etc/xinetd.conf iz fajla readme koji se nalazi u direktorijumu sa raspakovanim izvornim kôdom Leafnodea.

Texpire služi da proveri „starost” poruka u Leafnodeovoj bazi i da obriše one koje su (prema podešavanjima u config fajlu) zastarele. Stoga bi ovaj program trebalo pokretati u jednakim vremenskim intervalima. Da bi se tako nešto postiglo, potrebno je podesiti crontab komandom # crontab -u news -e. Prva dva broja u liniji koju treba dodati označavaju minut i čas pokretanja programa, sledeća tri predstavljaju dan u mesecu, mesec i dan u nedelji. Na kraju stoji putanja do izvršnog fajla. Tako će linija 0 12 * * * /usr/local/sbin/texpire značiti da će se texpire pokretati svakog dana u podne. Dalje je potrebno u fajl /etc/syslog.conf dodati liniju news.info /var/log/news.

Po ponovnom pokretanju syslog deamona, informacije o Leafnode serveru će se beležiti u fajl /var/log/news. Zatim je poželjno upisati leafnode: ALL u fajl /etc/hosts.deny, kao i leafnode: 127.0.0.1 u fajl /etc/hosts.allow, što znači da će Leafnode odbijati sve konekcije koje ne dolaze sa loopback mrežnog interfejsa odnosno sve one koje nisu lokalne. Ukoliko je Leafnode namenjen opsluživanju mreže računara, u fajlu /etc/hosts.allow posle leafnode: treba navesti njihove IP adrese.

Sledeći korak je promena imena fajlova config.example i filters.example u config i filters. Podešavanja config fajla su odlično dokumentovana, pa ćemo skrenuti pažnju samo na odeljak server gde posle znaka jednakosti treba upisati ime news servera s kojim će Leafnode 2 razmenjivati poruke. Fajl filters trebalo bida sadrži set pravila prema kojima će program fetchnews birati poruke za preuzimanje sa servera navedenog u glavnom konfiguracionom fajlu. Ova mogućnost je posebno značajna za one koji žele da prate domaće diskusione grupe (pretrpane spamom). Svima koji nisu upoznati sa sintaksom PCRE na kojoj se ovaj fajl zasniva ne bismo savetovali da ga samostalno prepravljaju. Jednostavnije je da zatraže gotov filter na nekoj od odgovarajućih grupa (poput yu.os.linux, yu.os.unix ili yu.comp.software), gde će se sigurno naći neki korisnik Leafnodea 2 koji će im poslati potreban fajl.

Za kraj, treba se povezati ne Internet i pokrenuti # fetchnews i # texpire. Po podešavanju news klijenta i odabiru željenih diskusionih grupa, sledeće pokretanje fetchnewsa će preuzeti poruke s njih. Ovaj program treba pokrenuti svaki put kada želite da razmenite poruke. Zato je putanju do njega poželjno upisati u /etc/ppp/ip-up kako bi se automatski pokretao po uspostavljanju ppp konekcije. Posle toga, Leafnode 2 ne zahteva nikakvo održavanje.

Leafnode 2 je još uvek u alpha fazi razvoja (puna oznaka verzije koju smo probali je 2.0.0.alpha20040129a. Ipak, u radu je bio vrlo stabilan. Njegova najveća mana je složen postupak instaliranja. Međutim, kako Leafnode 2 bude ulazio u sastav većih distribucija Linuxa, proces instalacije će postati automatizovan i problem će nestati. U svakom slučaju, ovaj program sigurno zaslužuje da se nađe na hard disku svakog ljubitelja Useneta sa dial-up pristupom Internetu.

Marko SIMENDIĆ

 
Leafnode 2.0
Šta mislite o ovom tekstu?
File Scavenger 2.1
All My Movies 2.7
DVD2one 1.40
Timer 1.1
ReaWatermark 1.2.2.2
CoolText 1.5
Signature Creator
DreamMaker 1.1

Potrebno:
Linux/Unix, BSD, Solaris, Irix
Veličina:
314 KB, 12,7 MB (raspakovan, kompajliran source)
Cena:
Program je besplatan.
Adresa:
www .dt .e -technik .uni -dortmund .de /~ma /leafnode /beta
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera