INTERNET<>
052005<><>

.yu

ADSL još povoljniji

Nakon prvih hiljadu priključenih korisnika SezamPro snižava cene

Dvanaestog aprila SezamPro je instalirao hiljaditu ADSL liniju. Tako je za nepuna tri meseca postao prvi provajder koji je ispunio ugovoreni kapacitet sa Telekomom Srbije i potpisao ugovor za novih hiljadu korisnika.

Tim povodom SezamPro je organizovao konferenciju za štampu kojoj je, pored ljudi iz SezamProa (Zoran Životić, generalni menadžer SezamProa, Dejan Ristanović, Danko Jevtović i Dejan Georgijev), prisustvovao i Zoran Perović, direktor sektora za razvoj u zemlji i inostranstvu iz Direkcije za međunarodne usluge Telekoma Srbije.

SezamPro je na tržištu komunikacija prisutan već petnaest godina. Uvek se odlikovao softverom i servisima koje je sam razvijao i ponudom specijalnih paketa koji su pravljeni prema potrebama određenih grupa korisnika i koji su bili jedinstveni na tržištu (paketi bazirani na mesečnoj pretplati uz ograničeno dnevno vreme, telnet pristup). SezamPro je prvi uveo plaćanje Interneta „greb” karticom, a 2003. godine je uveo SMIN broj što mu je omogućilo da postane Internet provajder na nacionalnom nivou. U to vreme je započeo i kampanju „flet” mesečnog pristupa po niskim cenama.

Nekoliko meseci pre uvođenja ADSL servisa, SezamPro je krenuo u obimnu kampanju na svim vrstama medija što je, uz nisku cenu servisa, rezultovalo najboljom prodajom ADSL priključaka i dostizanjem hiljaditog korisnika pre drugih provajdera. Da je interesovanje za ADSL veliko, govori i podatak da je u toku perioda najave i rada ADSL servisa SezamPro prosledio oko 5000 brojeva Telekomu Srbije na proveru tehničkih mogućnosti. Inače, čitava procedura od prijave korisnika na Web sajtu do početka korišćenja ADSL priključka traje desetak dana ukoliko postoje tehničke mogućnosti za instaliranje priključaka.

Na konferenciji su se od g. Perovića mogli čuti zanimljivi podaci. Trideset sedam procenata gradskog jezgra Beograda pokriveno je ADSL mogućnošću preko potrebnih uređaja u centralama. Telekom Srbija trenutno ima kapacitet za preko 12.000 priključaka, a do kraja godine biće kapaciteta za čitavih 50.000. Na pitanje u kojim centralama postoji ADSL oprema dobijen je odgovor da te podatke imaju provajderi i da oni redovno dobijaju informacije o novoinstaliranim kapacitetima pa se treba obratiti njima. Tokom leta se očekuje instalacija ADSL opreme u centralama Dunav, Zvezdara, Tošin bunar, Žarkovo, Železnik i Bežanija, a kasnije i u centralama Akademija i Zemun. Sve postojeće centrale su povezane sa bar dve druge centrale u SDH prsten, što obezbeđuje visok nivo raspoloživosti ADSL servisa u slučaju prekida nekih linkova.

Telekom Srbija danas ima tri Internet linka ka inostranstvu, svaki kapaciteta 622 Mbit/s (British Telecom, MCI, Telia). Do potpune digitalizacije telefonskih priključaka biće potrebno još dve godine. Telekom je prosečnu dužinu parica od centrala do krajnjih korisnika smanjio na 1200 metara što je bio jedan od preduslova za ADSL servis. Fizički preko parica može da se prenosi i do 8 Mbit/s, koliko noviji ADSL modemi i postižu, i to je budućnost kada je Telekom Srbije u pitanju. Ovakve brzine će omogućiti prenos telefonskog, Internet i video saobraćaja po jednoj parici.

No, pre nego što jednog dana dočekamo i ovakve brzine, vratimo se u sadašnjost. Za leto je planirano da ADSL servis zaživi u Novom Sadu, a do kraja godine i u Nišu. Tokom godine Telekom Srbija će raditi na razvijanju ADSL servisa i u drugim gradskim sredinama za koje se pokaže da su ekonomski isplative.

Iz Telekoma i SezamProa smo dobili uverenje da povećanje broja korisnika ADSL-a neće uticati na kvalitet servisa. Sa stanovišta provajdera, zbog proširenja svojih veza ka Telekomu Srbije sa povećanjem broja ADSL korisnika, s obzirom na statističku prirodu upotrebe ADSL linija od strane krajnjih korisnika, može se očekivati čak i bolje funkcionisanje servisa. Da sve ovo nije prazna priča, govori i podatak da će ovih dana SezamPro ostvariti vezu sa Telekomom Srbije preko gigabitnog ethernet priključka.

Gospodin Perović je najavio da će Telekom Srbija uskoro ponuditi i Telehousing uslugu, kao i da Telekom Srbija neće prodavati ADSL priključke krajnjim korisnicima po cenama koje bi bile konkurentne provajderskim. Razlog za to je interna organizacija Telekoma Srbija koja nije razvijana da daje podršku velikom broju korisnika, što ADSL servis zahteva. Stoga Telekom Srbija vrši „velikoprodaju” ADSL priključaka provajderima i samo ukoliko se formira ćerka-firma koja će se baviti Internet provajdingom, prodavaće ADSL krajnjim korisnicima, ali će i ta firma dobijati ADSL priključke pod istim uslovima kao i ostali Internet provajderi.

Konferencija nije mogla da prođe bez pitanja o prenosu glasa putem Interneta. Gospodin Perović je ponovio poznatu tvrdnju da Telekom Srbije nema ništa protiv toga da ADSL i drugi koriste VoIP s raznim računarskim aplikacijama. Međutim, Telekom Srbija kao aktuelni monopolista na polju fiksne telefonije ne dozvoljava terminisanje VoIP poziva iz inostranstva na fiksne telefone. Da bi se ovaj segment tržišta regulisao, Telekom očekuje da se prvo oformi Agencija za telekomunikacije i da ona donese regulativu o potrebnim licencama i tehničkim minimumima za VoIP uslugu. Podsetimo da monopol Telekoma Srbije u ovoj oblasti traje do juna ove godine.

Prema očekivanjima gospodina Životića, već u maju se očekuje dve do tri hiljade korisnika ADSL-a kod SezamProa, a do kraja godine čitavih deset hiljada. Pored proširenja tehničkih mogućnosti, za ovako optimističke procene odgovoran je produženi period besplatnog uvođenja servisa i dobijanja opreme i najnovije sniženje cena ADSL paketa. Umesto dosadašnjih 1499 dinara mesečno za Basic ADSL paket, nova, niža cena iznosi 1299 dinara. Ujedno, za sve korisnike koji su i dalje primorani da koriste dial-up pristup, mesečna flet tarifa je pojeftinila sa 850 dinara na 660 dinara, što trenutno predstavlja najpovoljniju ponudu na tržištu.

ADSL počinje da zalazi u široke narodne mase. S jedne strane, sve više korisnika dobija mogućnost da se priključi na Internet ovom tehnologijom, a s druge strane, snižavanjem cena ova usluga postaje dostupna širem broju korisnika. Za mnoge će 1299 dinara mesečno i dalje predstavljati veliki udar na kućni budžet, ali, ruku na srce, ovakva usluga ne može biti besplatna. Uostalom, ukoliko ste iole ozbiljniji korisnik Interneta, izračunajte koliko novca mesečno izdvajate za Internet sate i telefonski račun (za sate provedene na vezi) i, pri tom, koliko sati dnevno vam je zauzet fiksni telefon i kakav vam je kvalitet veze i komfor rada. Sve to uporedite s ADSL uslugom i cenom od 1299 dinara. Cela računica ima smisla ukoliko imate „svoju” paricu do centrale tj. niste dvojnik ili korisnik PCM uređaja...

Dušan DINGARAC

 
.yu
Šta mislite o ovom tekstu?
I Firefox ima rupu
Pristup Internetu
Povratak otpisanih
Speeedy Internet Accelerator
Novi lokalni pretraživač
Klin se klinom izbija
Gmail raste!
Google mapiranje
Internet pretraživači
Korisnici su zbunjeni
Yahoo! suđenje bliži se kraju
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera