TEST DRIVE<>
082005<><>

Asus Vento 3600, Thermaltake Xaser V Damier V5000C / Shark VA7000BWA

Usisivači i druge živuljke

Predstavljamo tri računarska kućišta namenjena igračima i overklokerima. Futuristički dizajn, osvetljene prednje maske i ventilatori što svetle u pet boja, lako rasklapanje uz minimum alata, jednostavna montaža i demontaža diskova i kartica, mnogo ventilatora i otvora za hlađenje – sve su to karakteristike ove vrste kućišta. I neka sve šljašti, huči i zuji, a komšija – nek pukne od muke!

Asus Vento 3600
Asus Vento 3600
Figura: Midi
Ostalo: mehanizam za otvaranje, 2 ventilatora
 
Asus Vento 2600 je po dizajnu najnaprednije kućište. Oblik mu je aerodinamičan, spreda su dva velika otvora za usisavanje vazduha, a prednja maska pokriva optičke uređaje i eventualni floppy disk. Izrađuje se u nekoliko boja od kojih su najatraktivnije metalik-plava i metalik-bordo. Veliko dugme za uključivanje svetli kad je računar uključen (štos preuzet od Macintosha). Reset taster ne postoji. S prednje strane smešteni su još i priključci za USB uređaje (četiri), za mikrofon i slušalice. Prednja maska se otvara mehanizmom nalik na „peta vrata” kod automobila, što do sada nije viđeno na kućištima. Podizanjem maske dobija se pristup optičkim uređajima i disketnoj jedinici. Gledano spreda, ovo kućište neodoljivo podseća na savremene Philipsove usisivače...

Bočna stranica se skida uz pomoć zanimljive i efikasne patent-bravice sa rukohvatom u obliku točkića. Na bočnoj stranici iznutra je podesiva plastična cev koja služi kao „odžak” kroz koji kuler procesora usisava vazduh. Ovo smo do sada sretali samo kod položenih (desktop) modela kućišta. Ideja je da ventilator procesora crpi hladan vazduh direktno kroz otvor na bočnoj stranici i cev tako da ne remeti vazdušne struje u unutrašnjosti kućišta. Ventilator prečnika 10 centimetara smešten je bočno pored nosača diskova i služi za njihovo hlađenje, a vazduh usisava kroz jedan od otvora s prednje strane. Drugi ventilator prečnika 12 centimetara (opremljen i gomilom raznobojnih svetlećih dioda) smešten je otpozadi i on izvlači topao vazduh iz kućišta.

Asus Vento 3600
Asus Vento 3600 
Što se tiče diskova, obezbeđena su četiri mesta za 5,25-inčne uređaje, jedno mesto za disketnu jedinicu ili ZIP i tri mesta za 3,5-inčne hard diskove. Optički diskovi i diskete se pričvršćuju bez šrafova, uz pomoć metalnih „gajki”. Što se tiče hard diskova, odeljak za njihovo smeštanje treba izvaditi i diskove zašrafiti na uobičajeni način. Patent za pričvršćivanje bez alata postoji i za kartice. Nosač matične ploče se ne vadi, a u sebi ima otvore za strujanje vazduha kako bi ploča mogla da se hladi i sa zadnje strane. Sa zadnje strane kućišta montirana je svojevrsna plastična „korpa” koja očigledno služi da spreči korisnika da pritera kućište do kraja uza zid i time onemogući efikasno hlađenje.

Uz ekstravagantan dizajn, ovo kućište odaje utisak solidnosti i pouzdanosti. Velika pažnja posvećena je hlađenju, a, zahvaljujući usisnoj cevi s bočne strane, uštedelo se na još jednom ventilatoru čime je smanjena buka.

Thermaltake Xaser V Damier V5000C
Thermaltake Xaser V Damier V5000C
Figura: Midi
Ostalo: kontrolni uređaj, 5 ventilatora, kontroler za lampe
 
Thermaltake Xaser V Damier V5000C je naslednik serije kućišta kakva smo već imali prilike da vidimo. Serija 5000 je prepoznatljiva po dizajnu prednje ploče sa motivom kvadratića. Za seriju Xaser karakterističan je i kontrolni uređaj sa LED displejem, smešten na vrhu prednje ploče. Na displeju se prikazuju temperature na četiri merne tačke, a postoje i četiri potenciometra kojima se reguliše brzina obrtanja ventilatora. Međutim, serija V5000 ima neke dodatne ventilatore tako da su za njihovu kontrolu dodata još dva potenciometra s velikim dugmetom, jedan u gornjem i jedan u donjem delu prednje ploče. Preko displeja se mogu podesiti i granične temperature pri kojima će se uključiti alarm, što je zgodno kada se koristi overklok, a računar je uz to i mnogo opterećen.

Aluminijumski prednji poklopac se otvara jednim okretom ključa i tako se dobija pristup optičkim uređajima, disketnoj jedinici i tasterima za uključivanje i reset. Još jedan okret ključa oslobađa celu prednju masku, čime postaje dostupan filter prednjeg ventilatora, a uz pomoć jednog zavrtnja s velikom glavom (odvrće se rukom) oslobađa se nosač flopija i ZIP-a koji se onda može izvući. Nažalost, i ovde je ostao konstrukcijski previd iz prethodnih modela koji smo više puta osetili na svojoj koži: pri vraćanju prednje ploče često se desi da bravica ne legne kako treba, a onda taster za uključivanje, umesto u centar tastera, udari pravo u žabicu koja drži taster, taster upadne unutra i sledi mukotrpno ronjenje po kućištu... Čudno je što se niko nije setio da ovo ispravi – dovoljno bi bilo zarotirati otvore za žabice tako da budu postavljeni uspravno, a ne horizontalno.

Priključna ploča sa dva USB, jednim IEEE-1394 i priključcima za mikrofon i slušalice smeštena je na gornjoj strani kućišta, a uz nju je još jedan ventilator.

Thermaltake Xaser V Damier V5000C
Thermaltake Xaser V Damier V5000C
Bočna stranica je kod ovog modela neprovidna, ali postoje i modeli sa prozorčetom u obliku slova X, pokrivenim pleksiglasom. Stranica se oslobađa skidanjem dva zavrtnja, takođe bez alata. Prvo što pada u oči jeste plastični nosač sa dva ventilatora smeštena bočno, jedan iznad drugog, blizu zadnje stranice. Na nosaču ima mesta za pet optičkih uređaja, dva flopija ili ZIP-a i tri hard diska. Primenjen je već viđeni način smeštanja hard diskova – popreko – tako da su priključci za napajanje i IDE kabl direktno dostupni i ništa ne mora da se radi na slepo. Diskovi se montiraju uz pomoć plastičnih „šina” koje s jedne strane imaju ispuste koji ulaze u rupice na diskovima, a s druge se čvrsto uglavljuju u nosač. Ni kartice se ne pričvršćuju zavrtnjima nego posebnim patentom, bez alata.

Negde ispod nosača diskova smeštena je crna kutijica iz koje se grana izvestan broj žica i na kojoj je prekidač sa tri položaja. Radi se o kontroli napajanja lampica na prednjem panelu. U zavisnosti od položaja prekidača, lampice su isključene, stalno su uključene ili trepere kao lajt-šou.

Ovo kućište je visoko pa bi mogli da se pojave problemi sa stabilnošću. Zato se nosači nožica na kojima kućište stoji mogu izvući, čime se poboljšava stabilnost i sprečava prevrtanje.

Xaser je robusno i solidno kućište kod kog je problem hlađenja rešen uz pomoć velikog broja ventilatora. To sigurno doprinosi sigurnosti elektronskih komponenata, ali i buci. Zbog toga postoje ručne kontrole brzine ventilatora. Kućište je dizajnirano tako da smanji rizik od pregrevanja, pa otuda i kontrolni displej s meračima temperature i alarmima. Dobar opšti utisak nažalost kvari propust u vezi s tasterom za uključivanje, za koji se nadamo da će u sledećim serijama biti ispravljen.

Thermaltake Shark VA7000BWA
Thermaltake Shark VA7000BWA
Figura: Midi
Ostalo: aluminijum, 2 otvora s mrežom, spremno za vodeno hlađenje
Za kraj smo ostavili Thermaltakeovo lako aluminujumsko kućište Shark VA 7000BWA. Ovo kućište je očigledno dizajnirano sa ciljem da bude lako prenosno, a ipak dovoljno atraktivno. I ovde se prednja maska otvara da bi se dobio pristup optičkim uređajima i tasterima za uključivanje i reset. S desne bočne strane, uz prednju masku, smešteni su FireWire (IEEE 1394) priključak, dva USB priključka i priključci za mikrofon i slušalice.

Bočna stranica ima dva velika usisna otvora prekrivena mrežom u obliku saća. Nosač matične ploče može da se izvadi. Nosač diskova prima pet 5,25-inčnih optičkih uređaja, dva 3,5-inčna mesta su rezervisana za disketnu jedinicu i/ili ZIP, a čak pet za 3,5-inčne hard diskove. Optički uređaji se montiraju uz pomoć metalnih šina koje se sa strane utaknu u rupice na uređaju i sve se zajedno gurne u nosač. Montaža 3,5-inčnih uređaja je komplikovanija: za svaki uređaj predviđena je posebna metalna „kolevka” koja se izvlači, uređaj se montira uz pomoć šrafova i sve se zajedno vraća u nosač. Kao i kod prethodnih kućišta, i ovde postoji patent-mehanizam koji omogućava smeštanje i pričvršćivanje kartica bez alata.

Kućište se hladi pomoću dva ventilatora prečnika 12 centimetara smeštena na prednjoj i zadnjoj stranici. Zadnji ventilator opskrbljen je plavim LED diodama, tek da ne ispadne da na ovom kućištu baš ništa ne šljašti...

Thermaltake Shark VA7000BWA
Thermaltake Shark VA7000BWA 
Kuriozitet predstavljaju već pripremljeni otvori za montažu creva i ostalih komponenata za vodeno hlađenje.

Zahvaljujući aluminijumskim stranicama, ovo kućište je veoma lagano – samo 6,8 kilograma (dok Xaser, recimo, teži čitavih 16 kila). Zbog toga je kompjuter mnogo lakši za prenošenje, što će znati da cene oni koji često sele svoju mašinu tamo-amo. Naravno, lakše kućište je i nestabilnije, pa i ovde postoji mogućnost da se nožice izvuku u stranu i tako poveća površina oslonca.

Kućište Shark je pre svega solidno i lako prenosno. Pogodno je za one kojima smeta buka, a ako je baš potrebno intenzivno dodatno hlađenje, može se ugraditi vodeno.

Tri kućišta koja smo opisali pravljena su namenski za igračku populaciju, ali im se ciljna grupa unekoliko razlikuje. Ventov zanimljivi dizajn privući će one kojima je izgled bitan, a pružiće i solidno hlađenje i inovativne konstrukcijske detalje kao što je usisna cev za procesorski kuler. Xaser V je robustan, sa mnogo ventilatora i mogućnošću kontrole brzine i alarma, pa će biti zanimljiv overklokerima. Na kraju, Shark je lagan, elegantan, tih i jedini omogućava smeštanje pet hard diskova. Pa, ako ste pri parama, a voljni ste da uložite u kućište – prema svom afinitetu uzmite u obzir i jedno od ovih.

Vojislav MIHAILOVIĆ

 
Asus P5LD2 Deluxe WiFi/TV
Inform Guard 3000AP
Planet NAS-1100
Canon Canoscan 4200F
Samsung SyncMaster 730BF
ViewSonic VX912B, Samsung SyncMaster 913B
Apple Mac mini
Asus M6000V, Hewlett-Packard Compaq nx8220
Sunsway ST Lab A-8001 MP3 Player
Vivax Imago DVD-K200
Coolnection CL-1005, Olympia Du@lphone 9211 IP, Sipura SPA-2000 i SPA-3000
Canon Laser Shot LBP2900
Lexmark T430 DN
Asus Vento 3600, Thermaltake Xaser V Damier V5000C / Shark VA7000BWA
Šta mislite o ovom tekstu?
Logitech QuickCam Chat, Genius VideoCAM Messenger / VideoCAM SlimClip / VideoCAM Trek, Wiretek USB 2.0 PC Camera / USB 2.0 Bear PC Camera, Chicony TwinkleCam Pro DC-2120, TMV-200
Kodak EasyShare Z700
Altec Lansing VS-3151R, Speed-Link Powerstixx 5.1, Genius SW-HF5.1 1200 / SW-HF5.1 3000
V-Gear TVBox SX
Logitech MX518
NEC UF0002
Philips Key011 / Key013
Sweex KX 7201 Keyboard
VeriTech Card Driver
Lestar PC-5ST
ProLink PixelView PlayTV Pro 2 (PV-M4500)
TechniSat SkyStar USB
Gigabyte GO-W1608A
A4Tech Big Wheel Shining Zoom 5K BW-26

Vrsta:
kućišta
Proizvođač:
Asus
Kontakt:
Pakom
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera