LAKI PINGVINI<>
022006<><>

Image Viewers

ili kako gledati slike na GNU/Linuxu

Za svakog desktop korisnika „a must have” alat jeste program za gledanje slika. Problem nastaje onog trenutka kada shvatite da ne znate kako se taj program zove. Ali, zato imate nas. U moderna grafička okruženja pored brojnih drugih alata spakovani su i oni za pregled slika. Uz KDE stižu Kview i Kuickshow, ali oni zadovoljavaju tek puko pregledanje slika. Uz GNOME dolazi Eye of GNOME (EOG) koji je nešto bogatiji od pomenuta dva KDE čeda, ali ni on nije dorastao zadatku napredne alatke za gledanje slika. Ne računajući programe ugrađene u fajl-menadžere (Konqueror, Nautilus i slične), samostalne alate ćemo podeliti na osnovne koji nemaju grafički interfejs i grafičke koji imaju manji ili veći broj dugmića, menija i drugih pomagala za još neke akcije pored običnog gledanja slika. Pod standardnim formatima koje ovi programi mogu da prikažu podrazumevamo BMP, JPG/JPEG, PNG, GIF i TIF/TIFF, a pomenućemo i najzanimljivije formate koji su dodatno podržani.

Osnovni programi za pregled

Manje iskusni korisnici će smatrati da su ovi programi nepotrebni, ali ima i onih koji će znati da cene njihovu sirovu snagu. Zajedničko im je to što mogu da prikažu jednu sliku (prosleđenu kao command line parametar) ili slideshow određene liste odnosno direktorijuma. Od osnovnih akcija standardno podržavaju flip, rotate i zum prikazane slike, može im se definisati interval promene za slideshow. Dodatne opcije se razlikuju od programa do programa.

QIV je bazični predstavnik ove grupe. Spisak komandi dostupnih u toku prikaza slike dobija se pritiskom na taster ’F1’, nema dodatnih menija, ali se može definisati 10 akcija sa eksternim komandama (npr. kopiranje putanje do slike u clipboard, prikaz EXIF informacija i slično). Zanimljiva mogućnost je i zatvaranje prikazane slike klikom srednjim tasterom miša na sliku.

FEH je funkcionalno jednostavniji od QIV-a, ali može da prikaže nešto više formata pošto kao frontend koristi biblioteku imlib2. Desni klik na sliku otvara uprošćeni sistem menija.

Display je deo grafičkog paketa ImageMagick za manipulaciju grafičkim datotekama iz shella, sastavni deo gotovo svake distribucije. Daleko je napredniji od prethodno pomenutih alata jer sadrži integrisane alate za manipulaciju slikama, primenu filtera i slično, a sve je dostupno preko sistema menija (levi klik na prikazanu sliku). Valja pomenuti da je ImageMagick paket backend za veliki broj grafičkih alata.

Gwenview

 
Kao što smo već napomenuli, nekoliko programa dolazi upakovano u grafička okruženja kao što su KDE i GNOME, ali se oni ne mogu pohvaliti dodatnim mogućnostima. Oni kompletniji i moćniji programi su uglavnom samostalni projekti između kojima izdvajamo nekoliko.

Prvi od onih koje ćemo ovde pomenuti, Gwenview, namenjen je radu u KDE okruženju. Verzija kompajlirana sa sistemom KIPI (potrebna je biblioteka libkipi) donosi složeni program za pregled slika, koncipiran kao browser sličan novijim verzijama ACDSeea. Neki bi rekli „bloatware”, no kako većina desktop korisnika očekuje od ovakvog programa „kule i gradove”, Gwenview pokušava da ispuni ta očekivanja. Pokreće se u viewer režimu ako mu se kao argument prosledi putanja do slike, a kada je već pokrenut, promena režima se vrši kombinacijom ’Ctrl+Enter’. Prikazuje EXIF informacije, ali tek na kartici Meta Info na Properties dijalogu slike. Mogu se dodavati komentari, ali nema katalogizacije slika (za to se brine poseban program, KimDaB, o kojem ćemo više govoriti neki drugi put). Podržava korisnički definisane funkcije za izvršavanje eksternih komandi, uvoz slika sa skenera i pravljenje screenshota. Zanimljive KIPI funkcije su smeštanje slika na CD/DVD, pravljenje Web galerije i kalendara, ali nema dodatak za pravljenje indeksne slike kao XnView. Funkcija Find Duplicate Images, iako po našem mišljenju prilično spora, dorasla je zadatku kojem je namenjena. Naime, ovaj dodatak posebnim algoritmom upoređuje slike i pronalazi one koje su vizuelno slične, a ne binarno identične pa nije obavezno da datoteke budu u istom elektronskom formatu i dimenzijama. Na ovaj način možete da birate koju sliku ćete obrisati ili s njom nećete uraditi ništa. U fullscreen se prelazi kombinacijom ’Ctrl+Shift+F’. Pored klasičnog slideshow režima sa određivanjem intervala promene, postoji napredni režim u kojem se mogu odrediti efekti pretapanja slika. Podrazumevano nijednom od ova dva režima nije dodeljena prečica sa tastature, ali postoji dugme na toolbaru za klasičan slideshow. Pored osnovnih, provereno podržava XCF format, ali ne i SVG.

GQview

 
Ovo je još jedan program koncipiran kao browser s podesivim komponentama i rasporedom interfejsa namenjen okruženju GNOME, ali se može koristiti i u svakom drugom. Može da prikaže EXIF informacije na posebnom delu interfejsa pored prikaza slike, podržana je katalogizacija (Sort Manager) i sistem za dodavanje ključnih reči i komentara slikama, takođe na posebnim karticama pored prikaza slike. Nažalost, uključivanje sve tri pomenute funkcije istovremeno ne ostavlja dovoljno prostora za prikaz slike pa taj potez ne možemo prihvatiti kao funkcionalno rešenje. Pan view (’Ctrl+J’) jeste zanimljiva funkcija za vizuelnu katalogizaciju po direktorijumima i datumu fotografisanja, dostupna u novijim razvojnim verzijama (nema je u poslednjoj stabilnoj verziji), ali ona nije „jaka karta” i neophodna opcija. Fullscreen se dobija pritiskom na taster ’F’, a slideshow sa podesivim intervalom na ’S’. Dodatno podržani formati su ICO, CUR, ANI, SVG, WBMP, WMF i SWF.

XnView

Ovaj program ne predstavlja rešenje za integraciju u grafičko okruženje i samo zbog Motiff osnove vizuelno izgleda ružnjikavo. Koncipiran je kao browser sa izuzetno podesivim interfejsom, mada je za privikavanje na motiff navigaciju potrebno izdvojiti malo vremena. Može da prikaže EXIF i IPTC informacije, ali tek u dijalogu Properties slike. Za razliku od prethodno pomenutih, XnView omogućava promenu IPCT parametara slike. Ne podržava katalogizaciju, a mogu se dodavati komentari slikama preko Describe opcije (’Ctrl+D’). Od dodatnih funkcija izdvajamo Batch Rename, Sequential Convert sa mogućnošću primene raznih efekata (’Ctrl+N’) i Create Panorama (koja neće ugroziti program Hugin, već predstavlja obično dodavanje slika u nizu). Tu su još pravljenje screenshota, indeksne slike (Contact Sheet) i Web albuma (Thumbnail create). Slideshow sa određivanjem slika koje će se prikazati i intervalom dobija se kombinacijom ’Ctrl+L’. U režim Viewer se prelazi pritiskom tastera ’Enter’ dok je slika izabrana, a u fullscreen iz ovog režima kombinacijom ’Ctrl+F’. Napuštanje režima view/slideshow postiže se sa ’Esc’. U odnosu na Gwenview i GQview, XnView je šampion u broju podržanih formata – može da uveze „svega” 400 i izveze tek oko 50 različitih formata slika.

• • •

Nadamo se da će vam ovaj pregled najkorišćenijih samostalnih Image Viewera na GNU/Linux platformi pomoći da izaberete onaj koji vam najviše odgovara. Za brzi pregled bez interfejsa preporučujemo QIV, za pretraživanje kolekcija slika standardnih formata (što je najčešća upotreba) dobro će poslužiti Gwenview. Ultimativnu raznolikost grafičkih formata i pametnog baratanja, konvertovanja i procesiranja slika na visokom nivou može da postigne jedino neprikosnoveni XnView, a ako volite konzolu, ImageMagick je mudar izbor koji mu parira.

Ako smo vas ponovo zbunili, probajte sve navedene pa se stavite u ulogu žirija i sami izaberite svog pobednika. Preuzmite, isprobajte i iznesite svoje utiske na našem forumu, u delu posvećenom GNU/Linuxu, na adresi www.sk.co.yu/forum/forumdisplay.php?f=59.

Aleksandar UROŠEVIĆ

 
Okruženje
Veličina (sors/instaliran)
Adresa
QIV
X (terminal)
25 KB, 60 KB
www.klografx.net/qiv
FEH
X (terminal)
294 KB, 520 KB
www.linuxbrit.co.uk/feh
Display (ImageMagick)
X (terminal)
2,7 MB, 9,4 MB
www.imagemagick.org
Gwenview
X (KDE, KIPI)
2 MB, 3,8 MB
gwenview.sf.net
GQView
X (GNOME)
0,4 MB, 1,4 MB
gqview.sf.net
XnView
X (Motiff)
1,3 MB, 5,6 MB
www.xnview.com
 
QIV, FEH, Display (ImageMagick), Gwenview, GQView, XnView
Šta mislite o ovom tekstu?
KDE, GNOME, XFCE
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera