PD KUTAK<>
092006<><>

musikCube

Plejer bez šminke

Softvera koji služi za „puštanje” muzike svakako ima dovoljno. U vreme popularizacije MP3 formata novi programi su nicali kao pečurke posle kiše i tržište se vremenom zasitilo. Osim toga, većina korisnika računara ima omiljeni plejer i, bez jako dobrog razloga, neće probati neki novi program slične namene. Problem većine popularnih plejera jeste to što su s vremenom postali komplikovani i glomazni, udaljavajući se od svoje prvobitne namene – puštanja muzike. (Takav, s vremenom „naduvan” softver poznat je i pod imenom bloatware.)

Ono što odvaja musikCube od konkurencije jesu kompaktnost (2,7 MB), jednostavan korisnički interfejs te posvećenost muzici, bez šarenila i suvišnih detalja. Uprkos veličini i maloj hardverskoj zahtevnosti, u pitanju je vrlo moćan program koji sadrži sve funkcije koje su potrebne iskusnom korisniku: muzička baza podataka (zasnovana na SQL tehnologiji!), osamnaestokanalni ekvilajzer, podrška za ripovanje audio CD-ova u MP3 ili Ogg format, podrška za Intenet radio-stanice i prenosne MP3 plejere kao što je iPod.

Prilikom instalacije, opcija File types nudi da asocirate musikCube sa češćim formatima (MP3 i Ogg), kao i mogućnost da sa Interneta odmah preuzmete podršku za WMA, WAV, FLAC, APE, Musepack, WavPack, MOD i M4A.

Treba napomenuti da baza koja čini osnovu ovog programa rad zasniva na tzv. ID3 tagovima, informacijama koje se upisuju direktno u fajl. Ukoliko pesme nisu na taj način označene, baza neće biti formirana na odgovarajući način. Srećom, sam program nudi editor ID3 tagova koji će vam pomoći da baza bude sređena.

Pri prvom pokretanju program će zatražiti da ga uputite na folder ili foldere u kojima držite vašu muziku. Potom će pretražiti sve fajlove u datom folderu i formirati bazu. Ukoliko je vaša kolekcija veća, to može potrajati nekoliko minuta. Kada se nova muzika dodaje u folder, dovoljno je kliknuti na File: Sychronize i musikCube će ažurirati bazu.

Osnovne funkcije se pozivaju klikom na opcije u levom panelu. Muzička baza podataka (Library) organizovana je slično kao kod programa iTunes i prikazuje sve umetnike, sve albume i pesme organizovane u tri prozora. Pri odabiru jednog ili više izvođača, prozor sa albumima i pesmama će prikazati odgovarajuće podatke automatski. Pretraga po izvođačima i albumima je takođe jednostavna. Dovoljno je da počnete da kucate i program će automatski pretražiti bazu. Naravno, postoji i posebna funkcija Search kojom je moguće pretraživati pesme po naslovu ili delu naslova. Brzina kojom radi ova funkcija zaista je impresivna. Odmah ispod se nalazi opcija Now Playing koja sadrži sve pesme koje ste izabrali iz baze. Sledeća opcija, Collected, funkcioniše slično prozoru playlist Winampa i sadrži pesme koje iz nekog razloga niste želeli da dodate u bazu. Klikom na opciju Net radio prikazaće se lista Internet radio-stanica koje možete dodati koristeći meni File: Open net radio. Ova opcija je nažalost nedorađena pošto nudi samo podršku za pojedine pesme, a ne za recimo ShoutCast plejliste.

Ispod osnovnih funkcija, označenih kao Devices, nalaze se svi hard diskovi, CD i DVD uređaji i USB MP3 plejeri. Podrška za USB MP3 plejere je odlična. Pri prvom povezivanju musikCube će indeksirati i pohraniti u bazu i sve pesme na MP3 plejeru. Baza se čuva na samom uređaju, u posebnom folderu.

Sledi drag&drop polje za pravljenje plejlista, kao i polje Create za pravljenje dinamičkih plejlista. Kod ove vrste plejlista ugrađena SQLite baza pokazuje pravu snagu. Moguće je bukvalno programirati koristeći više-manje standardan SQL jezik.

Evo nekoliko primera (svaka komanda je u jednom redu). Pesme koje nisu puštane protekle dve nedelje:

datetime(lastplayed) < datetime(’now’, ’-14 days’)

Pesme dodate u bazu u toku tekućeg meseca:

datetime(timeadded) > datetime(’now’, ’start of month’)

Pesme duže od pet minuta:

duration > (5 * 60 * 1000)

Lista 50 slučajno izabranih pesama koje još niste slušali:

timesplayed = 0 ORDER BY random() LIMIT 50

Inače, više o dinamičkim plejlistama u musikCubeu možete pročitati na adresi www.musikcube.com/wiki/Dynamic_Playlists.

„Dugmad” u donjem delu ekrana imaju funkcije uobičajene za sve programe ove vrste: puštanje, pauziranje i „preskakanje” pesama, jačina zvuka, uključivanje i isključivanje ekvilajzera i crossfadera.

Sve u svemu, u pitanju je kompaktan program koji nudi sve što i konkurencija, bez većine uobičajenih mana i sa pojedinim opcijama koje jesu novost. Ako su vam dosadili WinAmp ili iTunes i ako vam je funkcionalnost na prvom mestu, toplo vam preporučujemo da probate musikCube.

Veljko KOŠ

 
Tunatic 1.0.1b
Morpheus 5.2.2
Pure MHz Software Toolkit 7.22.2006
Registry Mechanic 5.2
AVI Splitter 2.02
nLite
ImgBurn 2.0.0.0
Spyware Terminator 1.5.0.707 Beta
ArtRage 2.11
musikCube
Šta mislite o ovom tekstu?

Potrebno:
Windows
Veličina:
2,7 MB
Cena:
Program je besplatan
Adresa:
www .musikcube .com
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera