INTERNET<>
102006<><>

Nove tehnologije

Semantički Web

Pošto je paradajz u Kini?

Semantički Web je projekat koji namerava da učini dokumente na Internetu razumljivim za kompjutere. Namera je da se ovo postigne širenjem standarda za dodavanje semantičkih oznaka tekstovima (semantika – prema Vikipediji – „nauka koja izučava značenje reči”).

Kako?

Kao primer, u rečenici „Ja sam Pera Perić i pet godina se bavim Web dizajnom u kompaniji PeraWeb”, korišćenjem tehnika razvijenih za semantički Web može se označiti da se tekst: "Pera Perić" odnosi na osobu čije je ime „Pera Perić”; "pet godina" odnosi na vremenski period od pet godina; "Web dizajnom" odnosi na zanimanje čiji je naziv „Web dizajn”; "PeraWeb" odnosi na organizaciju čije je ime „PeraWeb”.

Dodatno je moguće navesti da je Web dizajn Perino zanimanje, a da je pet godina period tokom kojeg Pera radi u PeraWebu. Bez semantičkih oznaka u tekstu, kompjuter ama baš nikako ne bi mogao da shvati razliku između gornje rečenice i, na primer, rečenice „Ja sam Pera Perić i pet godina pokušavam da se bavim Web dizajnom, ali ne uspevam jer me PeraWeb mrzi”.

Za čitaoce sa više tehničkog znanja, da kažemo da je semantički Web zasnovan je na formatu RDF. To je model pravljenja iskaza o objektima putem tripleta oblika subjekat-predikat-objekat. RDF se najčešće iskazuje XML-om, ali ovo nije neizbežno pa postoje i implementacije koje ne koriste XML.
Skup RDF iskaza naziva se ontologija – u suštini, opis mogućih subjekata i predikata. Same ontologije se opisuju OWL-om, posebnim jezikom razvijenim za definisanje pojmova i odnosa među njima. Na primer, ontologija FOAF nalazi se na xmlns.com/foaf/0.1/index.html u ljudski čitljivom formatu, a na xmlns.com/foaf/0.1/index.rdf u mašinski čitljivom formatu.
„Osemantizovana” rečenica iz teksta izgledala bi, otprilike, ovako:
Suprotna rečenica se ne može semantički označiti jer, kako izgleda, ne postoji nijedna ontologija koja definiše mržnju.
 
Jasno, ovo je samo primer i semantički Web se može proširiti na sve oblasti ljudskog delovanja. Na sličan način bi se mogli označiti pojmovi i njihovi odnosi u rečenicama „Paradajz na pijaci košta pet dinara kilo”, „’Svet kompjutera’ je ’Politikin’ časopis” ili „Vikipedija je slobodna enciklopedija”. Takođe, moguće je označavati pojmove i izvan rečenica ili ikakvog ljudima čitljivog teksta, što i jeste način na koji se semantički Web za sada najčešće koristi.

Čemu sve to služi?

Ukoliko bi svi dokumenti na Internetu bili označeni na ovaj način, pretraživači Interneta bi to mogli da uzmu u obzir. Tako bi bilo jednostavno naći iskusne Web dizajnere, napraviti mapu cena paradajza na pijacama širom sveta, spisak svih Politikinih časopisa ili enciklopedija. Tekstualnom pretragom kakva je sada zastupljena ovako nešto jednostavno nije moguće.

Problem koji semantički Web ima jeste to što je sve ovo veoma komplikovano, a malo kome potrebno. Pre svega, on zahteva korišćenje XML-a, dakle i XHTML-a, koji mora biti potpuno ispravan, dok se u praksi retko sreće i ispravan HTML. Tu je i problem kokoške i jajeta: čak i u primenama u kojima bi oni bili očito superiorno ili jedino rešenje, korisnici ne prave semantičke sadržaje jer ne postoje programi koji bi ih koristili niti pretraživači kojima bi se mogli tražiti (dva postojeća – swoogle.umbc.edu i www.semanticwebsearch.com – nisu radila u vreme pisanja teksta). Programe i pretraživače niko ne pravi jer sadržaja nema.

Ipak, u nekim oblastima, semantički Web se polako širi. RSS, široko raširen format za pregled vesti (vidi SK 6/2004, www.sk.co.yu/2004/06/skin09.html), jeste njegov deo. Creative Commons (creativecommons.org) na ovaj način označava status autorskih prava dokumenata. Na nekim blogovima postoji mogućnost predstavljanja ličnih podataka u formatu FOAF (Friend Of A Friend – prijatelj prijatelja) koji bi, ako postane dovoljno raširen, uz svoje proširenje DOAC omogućio bogatim poslodavcima da nađu iskusne Web dizajnere kao što je Pera. Paradajz će ipak morati da sačeka.

Nikola SMOLENSKI

 
.yu
ADSL u Srbiji
Evolucija Interneta
Office paket baziran na Webu
Nove tehnologije
Šta mislite o ovom tekstu?
Istraživanja
WWW vodič

<foaf:Person> Ja sam

<foaf:name>Pera Perić</foaf:name>

<foaf:mbox rdf:resource=”mailto:pera-peric@example.com” /> i

<doac:Experience>

<doac:start-date rdf:resource=”2001-09-13” />

<xhtml:em>pet godina</xhtml:em> se bavim

<doac:title xml:lang=”sr” rdf:resource=”Web dizajner” />

Web dizajnom u kompaniji

<foaf:Organization>

<foaf:name>PeraWeb</foaf:name>

<foaf:homepage rdf:resource=”http:// www.example.com/ peraweb” />

</foaf:organization>

</doac:experience>

</foaf:Person>

Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera