AKTUELNOSTI<>
032007<><>

Digitalizacija u Narodnoj biblioteci Srbije

Sajber-riznica

Od Miroslavljevog jevanđelja do najnovijih elektronskih izdanja

Posle vekova skladištenja i čuvanja znanja iz najrazličitijih oblasti ljudskog duha, današnjim bibliotekama se otvaraju novi horizonti. Digitalizacija predstavlja put ka stvaranju univerzalne virtuelne biblioteke koja bi objedinila celokupna naučna saznanja i pri tom iskoristila sve prednosti savremenih tehnologija. Jedna takva elektronska biblioteka, obogaćena multimedijalnim sadržajima (uz korišćenje slike, zvuka i video-klipova), mogla bi da korisnicima širom sveta ponudi, putem Interneta, trenutni pristup glavnim delima svetskog i naučnog kulturnog nasleđa.

Da i Narodna biblioteka Srbije (NBS) nastoji da odgovori zahtevima vremena, vidi se po naporima koje čini da se digitalizuju kolekcije i na taj način podrži projekat Evropske biblioteke. Najbolja potvrda da nas zbog takvih nastojanja u svetu gledaju drugim očima jeste reklama na sajtovima pod sloganom „It’s in Serbian, but look at it”.

U okviru Međunarodne dečje bibliteke, u cilju informacionog opismenjavanja mališana sveta, planirano je digitalizovanje 10.000 knjiga za decu na 100 različitih jezika. Naša zemlja je u projektu zastupljena sa 130 najlepših knjiga najeminentnijih autora srpske književnosti za decu. Knjige su od februara 2005. godine dostupne na Internet prezentaciji NBS u punom tekstu, mogu se zumirati, a razvrstane su po tematskim celinama za uzrast od tri do 13 godina. Postoji i softver za učenje azbuke koji je obogaćen animacijama.

Esencijalni poduhvat je konačna i trajna konzervacija neprocenjivih zbirki iz fondova NBS. Posebnu vrednost predstavljaju srednjovekovne rukopisne knjige i inkunabule. Miroslavljevo jevanđelje iz 1180. godine (čuva se u Narodnom muzeju, dok je NBS zadužena za konzervaciju) jeste najstariji sačuvan i u tom smislu najznačajniji srpski rukopis, ukrašen jedinstvenim minijaturama. UNESKO ga je uvrstio u „Pamćenje sveta”, kao jednu od najvrednijih tekovina svetske civilizacije. NBS je, kako nam je rekao naš sagovornik Nikola Pavlović, postavljanjem digitalne reprodukcije kompletnog Miroslavljevog jevanđelja na svoj Web sajt predstavila ovaj spomenik pismenosti najširoj javnosti i ujedno ga sačuvala od zaborava i zuba vremena.

Digitalizovana su i izdanja dnevnog lista „Politika” iz perioda od 1904. do 1941. godine. Stari primerci lista mogu se pretraživati po datumu izdanja čime je donekle olakšana pretraga u moru informacija. Za sada nisu moguće detaljne pretrage po drugim parametrima pošto je arhiva prebačena sa mikrofilma.

Na sajtu NBS (www.nbs.bg.ac.yu) mogu se još videti digitalne kopije srpskih ustava od 1835. u izvornom obliku, kolekcija Svetogorske grafike koja predstavlja zabeleženo svedočanstvo o umetnosti u periodu između 17. i 19. veka, dokumentacioni materijali kraljevskih dinastija (Karađorđevići, Obrenovići, Petrovići), oživeti izgled starog Beograda preko starih geografskih karti i fotografija ili doživeti stara muzika preslušavanjem ploča na 78 obrtaja iz bogate zbirke fonodokumenata.

U cilju efikasnijeg pronalaženja informacija, korisnicima biblioteke na raspolaganju je 30 savremenih računara sa stalnom brzom Internet vezom. Sa ovih računara iz NBS mreže omogućen je besplatan pristup izdanjima dnevnih listova iz arhive medijske dokumentacije – Ebart i bazi od 17.000 naučnih časopisa preko projekta Kobson, kao i Tanjugovim biltenima.

Od izuzetnog značaja je izgradnja Evropske biblioteke, Web servisa koji nudi pristup različitim izvorima – knjigama, časopisima, novinama i multimedijalnim izvorima. Ovim Internet portalom objediniće se elektronski katalozi nacionalnih biblioteka Evrope, pretraga će biti moguća na svim jezicima, kao i pregled digitalnih kopija nekih od najznačajnijih dragocenosti koje se u njima čuvaju kao što su Magna Carta ili Gutenbergova Biblija.

Ambicije čovečanstva da se stvori bibliotheca universalis, sveobuhvatna riznica znanja kojom bi se sistematizovala i prikupila sva znanja sveta, polako se ostvaruju zahvaljujući primeni računara i postupcima digitalizacije.

Aleksandar PERUNIČIĆ

 
 AKTUELNOSTI
Digitalizacija u Narodnoj biblioteci Srbije
Šta mislite o ovom tekstu?

 NOVE TEHNOLOGIJE
Prvi komercijalni kvantni kompjuter

 NA LICU MESTA
Apple Video/Foto Event
Otvaranje Cisco Srbija d.o.o.
Epson LFP seminar
Otvaranje Red Hat RCSRD-a
Ubuntu Install Show (najava)

 SERVIS
Pravljenje stop-motion filmova
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera