TEST RUN<>
042007<><>

Arturia CS-80V 1.6

Još jedna virtuelna legenda

Yamaha je 1976. godine izbacila na tržište sintisajzer CS-80 koji je koštao 6900 dolara i težio punih 100 kg. Iako nezgrapan i skup, CS-80 se svojim kvalitetima ubrzo proslavio u muzičkoj industriji i bio poznat kao „prvi veliki japanski sintisajzer”. Popularisali su ga izvođači i grupe kao što su Stevie Wonder, Jean-Michel Jarre, Kraftwerk, Herbie Hancock, Ultravox i kroz njihove numere CS-80 je postao pravi mit. Više od 25 godina posle originala, pojavila se i softverska verzija ovog sintisajzera i omogućila nam da ponovo otkrijemo zvuk koji je imao veliki udeo u stvaranju muzičke istorije.

CS-80V firme Arturia je emulacija ovog legendarnog sintisajzera koji je u kasnim sedamdesetim godinama važio za najbolji višeglasni synth. Pored prilično verne reprodukcije zvuka i mogućnosti originalnog sintisajzera (korišćena je posebna tehnologija True Analog Modeling, patent firme Arturia), dodate su mu brojne sposobnosti kako bi se originalni retro-zvuk upotpunio savremenim dodacima kao što su modulaciona šema, stereo delay, multi-mode i arpeggiator. CS-80V se može koristiti kao VST/DX/RTAS/AU plug-in instrument ili zasebno.

Ono što odvaja original i softversku rekreaciju od ostalih sintisajzera jeste poseban, vrlo fleksibilan i bogat zvuk koji proizvode brojni detune i aftertouch parametri, čineći da ovaj, inače vrlo jasan sintetički zvuk dobije višeslojnu unikatnost i neponovljivost. Nažalost, njegove velocity-response osobine će iskusiti samo korisnici sa dobrim MIDI klavijaturama.

Po instalaciji, prvo što se primećuje jeste upečatljiv, pun i vrlo kvalitetan retro-zvuk. Tu je ogromna količina fabričkih preset zvukova svrstanih u čak dvadeset kategorija, tako da na samom početku možete da isprobate raspon mogućnosti ovog svestranog sintisajzera. Iako su zvuci veoma raznovrsni, većina je preterano rezonantna i napadna tako da ćete često morati da ih ručno podešavate kako biste „smirili” zvuk i od njega napravili nešto upotrebljivo. Mada, s druge strane, neko to možda i voli. Upravo zbog tog punog i upečatljivog zvuka, originalna Yamaha CS-80 odgovorna je za mnogobrojne zarazne melodije i hitove, a možda i neki budući MTV Top 10 u vašoj produkciji.

Korisnički interfejs je vrlo lep i autentičan. Tu su čak i dva mala ventilatora koji se vrte i naizgled „hlade” ovu zver među sintisajzerima (originalna Yamaha je povrh svega imala i velikih problema sa pregrevanjem). Gornji deo displeja je rezervisan za multi-mod koji je karakterističan samo za softversku verziju. Ovde dodeljujete više zasebnih preseta određenim zonama na MIDI klavijaturi tako da je, za razliku od hardverskog syntha, moguće svirati više zvukova odjednom bez menjanja parametara ili preseta.

U modulacionoj šemi (takođe dostupna samo u softverskoj verziji) koja se otvara kao pregrada na levoj strani displeja, možete da određujete međusobni uticaj parametara kao što su LFO, velocity, filter, sub-oscilator itd.

Što se tiče vernosti emulacije, uporedne analize output signala originala i softverskog syntha pokazuju da su oni skoro identični. Ring Modulator i Chorus/Tremolo su u novoj verziji još više približeni originalu, dok se ribbon controller, po rečima proizvođača, uopšte ne razlikuje od pravog. U about prozoru možete podešavati (de)tuning za svaki glas (notu) posebno.

Centralni deo zauzimaju standardni VCO, VCF i VCA (Velocity Controlled Oscillator, Filter i Amplifier) sa svim svojim parametrima. VCO ima četiri oblika (square, sine, triangle, sawtooth), od kojih se tri mogu koristiti simultano unutar jednog „glasa”. VCF sadrži highpass i lowpass filtere koji, kako im samo ime govori, propuštaju visoke i niske frekvencije u zadatom opsegu tako da lako možete oblikovati zvuk i odstranjivati neželjene frekvencije.

Tu su i sub-oscillator i touch response odeljci kojima možete dodavati razne suptilne elemente izlaznom zvuku.

Ispod ovih odeljaka nalaze se lako uočljiva 24 dugmeta koja su se pokazala kao vrlo korisna. Naime, koji god preset da odaberete, ova 24 dugmeta ga mogu brzo prilagoditi nekim osnovnim normama. Naravno, treba pomenuti najveću prednost softverske verzije nad originalom – sve oscilacije i efekti se, logično, mogu sinhronizovati sa tempom host programa (midi sync). Arpeggiator (dole levo) nije ništa posebno, sadrži uobičajene opcije i obavlja svoj posao.

U zavisnosti od parametara, ovaj plug-in može prilično da napregne resurse računara tako da se korisnici koji imaju starije Pentiume neće baš nasvirati. CS-80V je pravi balans između autentičnosti originala i modernih instrumenata. Svojom upotrebljivošću i kvalitetom zvuka daleko je iznad proseka. Uprkos malo „jačoj” ceni za naše uslove, Arturia CS-80v zaslužuje toplu preporuku. Pravi old school synth, moćan i svrsishodan, a ne preterano komplikovan.

Slavko STOJNIĆ

 
nanoPEG Editor 2.5.3q
Easy MPEG MX 3.3.3.43
Arturia CS-80V 1.6
Šta mislite o ovom tekstu?
interVideo MediaOne Gallery Platinum 2.0
AKVIS Retoucher 2.5
ByteScout Post2Blog 2.10a
SpeedProject SpeedCommander 11.61
Folder Lock 5
Micro-Sys Aps A1 Sitemap Generator 1.4.3
Single Stone Photo to ColorSketch 2.5
Disk Trix UltimateDefrag 1.46
Light Crafts LightZone 2.2.2

Potrebno:
Windows 2000/XP ili Mac OS X 10.3.9, CPU 1,5 GHz, 512 MB RAM
Veličina:
2,8 MB (demo)
Cena:
200 evra
Adresa:
www .arturia .com
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera