INTERNET<>
072007<><>

3D Web

3B Villages

Da li nam je potreban nezgrapan 3D katalog web sajtova?

Nakon nedvosmislenog uspeha kompanije Linden Lab i njihovog trodimenzionalnog virtuelnog sveta Second Life, i druge kompanije poželele su da ponude nešto slično i da na popularnosti ideje trodimenzionalnosti prigrabe nešto slave i novca. Ako izuzmemo uspeh virtuelnog sveta Second Life 3D, popularnost ostalih sličnih projekata vrlo je diskutabilna, dok se o svrsi postojanja nekih s opravdanjem može postaviti pitanje. Jedan takav, relativno nov poduhvat dolazi pod imenom 3B Villages i predstavlja trodimenzionalni katalog mahom komercijalnih web sajtova. Što se tiče korisnika, njihovo iskustvo podseća na kretanje kroz lavirint u ogromnim i avetinjski pustim sajamskim halama.

Kamion za zrno peska

Radi pretraživanja ovog 3D kataloga, jer u ovom trenutku to nije ništa drugo, potrebno je otići na web sajt www.3b.net, a zatim preuzeti i instalirati aplikaciju čiji EXE fajl ima 11,5 MB. Trenutno je 3B aplikacija dostupna samo za Windows korisnike, mada kompanija najavljuje verzije za Macintosh i Linux.

Sistemski zahtevi su očekivani za ovu vrstu programa, ali je po našem mišljenju to besmisleno traćenje resursa; kao kada biste samo za prevoz jednog putnika koristili ceo prazan autobus. Minimalno je potreban računar baziran na Pentium III procesoru, instaliran Direct X 8.1 ili noviji, 256 MB RAM-a, video karta sa 32 MB VRAM-a, i 1 do 3 ili više GB prostora na hard disku. Windows 98 nije podržan. Pošto je neophodna širokopojasna veza ka Internetu, ovu aplikaciju ne vredi koristiti sa pristupom koji je sporiji od 512 Kbit/s. Šta više reći za takvo opterećenje internet resursa tek radi neobičnog kataloga web sajtova?

Virtuelni reklamožder

Nakon instalacije programa 3B, korisnika dočekuje jednostavan grafički interfejs, koji automatski u mnogim slučajevima ne dozvoljava rezoluciju veću od 1022 x 738 piksela. Nije prisutno podešavanje pomoću kojeg se ovo može promeniti, tako da te vrednosti aplikacija određuje automatski na osnovu kapaciteta grafičke karte i rezolucije ekrana. U svakom slučaju, 3D okruženje i grafički interfejs aplikacije su pri ovoj rezoluciji sasvim pregledni i nismo osećali bilo kakvu „skučenost” pri korišćenju.

Prilikom prvog pokretanja neophodno je kreirati besplatni nalog, koji je obavezan za ulazak u ovaj katalog, i eventualno dodavanje sopstvenih web sajtova, kao što smo mi to učinili za web sajt našeg magazina.

Korišćenje je krajnje intuitivno i može se naučiti za desetak minuta. Nakon ulaska u sistem korisnik automatski dospeva na lokaciju koja se naziva Airport, što je zapravo root direktorijum za ostale kataloge. Kolekcije web sajtova su grupisane u Cities (gradovi), i to prema određenim temama: sport, tehnika, zabava, moda itd. Početna destinacija je, poput svih ostalih lokacija, takođe organizovana u vidu velikog lavirinta na čijim se zidovima nalaze linkovi ka pomenutim gradovima. Kliknuvši jednu od tih slika, korisnik biva automatski prebačen na izabranu lokaciju. U gornjem desnom uglu grafičkog interfejsa smeštena je mala mapa koja prikazuje gde se korisnik nalazi u okviru pojedine lokacije, ali ne i kompletnog 3B virtuelnog prostora. Za nešto brže kretanje kroz ove lavirinte može se koristiti „taksi”, što je zapravo jedna vrsta automatskog pilota za kretanje avatara. Ova funkcija se može pozvati sa mape ili pomoću dugmeta na interfejsu.

3B klijent ima ugrađenu osiromašenu verziju jezgra Mozilla Firefox web browsera, tako da se web stranice pregledaju u samom prozoru aplikacije, koja automatski po potrebi prelazi u veću rezoluciju da bi odgovarala rezoluciji ekrana.

Sebično i nespretno

 
Kada se korisnik nađe u nekom od gradova, zapravo web kataloga, mora „peške” da luta naokolo posmatrajući panoe na zidovima hodnika, koji svaki za sebe predstavljaju početnu web stranicu određenog sajta. Prvi klik mišem omogućava detaljan pregled te stranice, dok se drugim klikom 3B klijent prebacuje u 2D browser mod i prikazuje izabrani web sajt koji se pregleda na uobičajeni način.

Po našem mišljenju, kompanija je namerno izostavila kvalitetnu funkciju pretrage kompletnog 3B virtuelnog prostora iz jednostavnog razloga da bi naterala posetioce da lutaju naokolo i na taj način silom prilika videli reklame i početne strane web sajtova koje inače nisu tražili.

Aplikacija donosi i funkciju komunikacije IM porukama, ali je mala korist od toga, jer je čitavo mesto avetinjski pusto. Uostalom, to je sasvim očekivano jer većina korisnika nema motiva da ovo okruženje poseti još koji put nakon prvog upoznavanja. Zašto bi neko koristio katalog web sajtova koji zahteva posebnu aplikaciju i konekciju od 512 Kbit/s, i pri tom mnogo sporije pronalazio ono što mu je potrebno, umesto da to jednostavno uradi koristeći Google? 3B Villages je nespretan, sebičan pokušaj komercijalizovanja internet resursa, i krajnje bledunjav pokušaj kopiranja Second Life okruženja.

Mirko PERAK

 
.rs
Socijalna strana Interneta
Standardi na Webu
Poslovno umrežavanje
Bezbednost na Internetu
.xxx?
3D Web
Šta mislite o ovom tekstu?
WWW vodič
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera