PD KUTAK<>
082007<><>

Lock My PC 4.3.3.615

Što je sigurno, sigurno je

Nije lepo zabranjivati ukućanima, pogotovo ako su imali finansijskog udela u nabavci, pristup računaru, ali kako se izboriti sa pustoši koja redovno ostaje nakon njihovih „sesija”? Generisan jad i čemer usled gubitka snimljenih pozicija iz igara, nestalih dokumenata i slika, obrisanih vitalnih sistemskih fajlova i sličnih „slučajnih” radnji ne može da izleči ni dve nedelje na „intezivnoj nezi” u najskupljoj banji. Kap kad-tad prelije čašu, a onda obično postaje jasno da se nešto mora učiniti da bi se računar zaštitio od nemarnih napasnika. Pravila lepog ponašanja prestaju da važe i počinje borba za goli opstanak između vas i dragih vam ukućana.

Pristup sistemu i podacima na njemu može se ograničiti na nekoliko različitih načina. U principu, tip i vrsta restriktivnih mera zavise isključivo od toga u kojoj meri autsajderima želite da uskratite zadovoljstvo korišćenja resursa vašeg računara. Morate se odlučiti da li će zabrana važiti samo za određene segmente operativnog sistema, odnosno da li ulazak u Defcon 1 stanje pripravnosti znači totalno zaključavanje mašine i onemogućavanje bilo kakvog rada. U prvom slučaju biće vam potrebno mnogo bazičnog znanja kako biste operativni sistem doveli u stanje mobilnosti koje mu ostavlja dovoljno manevarskog prostora za sukob na bojnom polju sa uljezima (mada se može iskoristiti i serija unikatnih alata usko određene namene – za primer vidi okvir). „Zaključavanje” računara na globalnom nivou, zbog jednostavne primene, predstavlja bezbolnije i logičnije rešenje, pogotovo ako ste početnik ili vas jednostavno ne zanima dublje ulaženje u temu zaštite privatnosti u lokalu (naravno, time možete da navučete gnev ukućana, što može izazvati još gore posledice od onih pomenutih na početku teksta).

Stavljanje resursa pod softverski ključ može se sprovesti na nekoliko načina, čak i iz BIOS-a na matičnoj ploči. Međutim, ukoliko vam je potrebno elegantnije rešenje koje ne podrazumeva isključivanje računara da bi se aktiviralo, a spremni ste da odvojite „crkavicu” zelenih novčanica na njegovu nabavku, vreme je da razmislite o nekom od specijalizovanih namenskih alata. Programi za „zaključavanje” računara prilično su popularni među korisnicima i proporcionalno brojni na tržištu. O nekima od njih već smo pisali, a ovog puta predstavljamo ostvarenje koje nas je privuklo kako svojim mogućnostima, tako i jednostavnim performansama. Lock My PC program je koji će u potpunosti onemogućiti pristup računaru, bez obzira na to da li uljez pokušava da mu pristupi za vreme dok je kompjuter uključen ili iz stanja mirovanja (imun je čak i na podizanje iz Safe Moda). Pored toga, može da ga koristi i više korisnika istovremeno, što ga čini pogodnim za upotrebu na multi-user sistemima na kojima je potrebno ostvariti veći nivo zaštite privatnosti.

Nakon instalacije (tokom procesa biće zatraženo da definišete šifru – zapamtite je dobro), program smešta komandnu ikonicu u systray, odakle se može pristupiti svim bitnim opcijama za njegovo efikasno funkcionisanje. Njihov broj nije velik, ali su zato vešto probrane i obezbeđuju ostvarivanje zacrtanog cilja na jednostavan način. „Zaključavanje” računara može se obaviti na nekoliko načina – osnovni podrazumeva pokretanje (logične) naredbe Lock Computer, a isto se može učiniti putem „vrućeg tastera” (sami ga definišete), odnosno nakon proticanja određenog vremenskog intervala u kojem korisnik nije bio aktivan (najmanja vrednost je jedan minut). Pored toga, programu se može reći kako da se ponaša nakon definisanog vremena – računar se može automatski isključiti, poslati u hibernaciju, restartovati... Dok je program aktivan, na ekranu je ispisana „pozdravna” poruka koja jasno ukazuje na to da je računar „zaključan”. To se može promeniti, dozvoljeno je učitavanje eksterno uskladištenih slika (GIF, BMP i JPG format su podržani), pa na taj način uljezu clearly and shurely možete staviti do znanja šta mislite o njegovom pokušaju (mogu se dodati i jednostavni grafički efekti koji će sliku pomerati tamo-amo po ekranu, proširiti je...). Ipak, to nije sve u ovom departmentu. Naime, ukoliko računar želite da koristite (pasivno) čak i dok je obezbeđen (na primer, gledate film, a zaštita se aktivara automatski), moguće je postaviti transparentni „zaslon” koji će propuštati sadržaj desktopa. Naravno, intenzitet transparencije može se ručno štelovati.

Autorski tim je učinio mnogo i na polju očuvanja integriteta funkcionisanja programa prilikom susreta sa visprenijim malicioznim korisnicima. Tako se komandna ikonica, kao i tragovi njegovog postojanja u Task Manageru mogu ukloniti iz systraya. Što je još lepše, Lock My PC koristi specijalni drajver za tastaturu koji sprečava pozivanje Task Managera uobičajenom metodom – pritiskanjem kombinacije tastera ’Ctrl+Alt+Del’, što je uglavnom propust koji se sreće kod ostvarenja slične namene. Takođe, upisivanje šifre moguće je obaviti i „naslepo” (bez ispisivanja ulazne forme koja se poziva tasterom ’Esc’), pa ne ostaje ništa drugo nego da konstatujemo da ste uz pomoć ovog programa sasvim lepo zaštićeni od znatiželjnika koji bi da „pročačkaju” sadržaj vašeg računara dok niste u blizini. Treba napomenuti i to da je iz programa moguće uskratiti pristup optičkim uređajima – bez obzira koliko ih ima.

Mane? Praktično da ih nema – ono što ste platili, to ste i dobili! Sigurno je da vas Lock My PC neće zaštititi u ekstremnim situacijama (vađenje hard diska, recimo), ali je zato u svim ostalim situacijama više nego dobro preventivno pomagalo.

Vladimir PISODOROV

 
Lock My PC 4.3.3.615
Šta mislite o ovom tekstu?
FastWrite
FLV Player 1.3.3
Advanced MP3 Converter 3.00
AMS Photo Studio 2.21
EvilLyrics 0.1.9
PDF Image Stream
IrfanView 4
FoxTorrent 1.12
Registry Smoker 1.2
VIPaint
MyTubePlayer 1.3
JavaTunes 2.45.1
Finetune Desktop 0.9.4

FolderCloak 2.5
Manje agresivan način zaštite privatnosti u lokalu između ostalog podrazumeva upotrebu programskih alata koji će onemogućiti pristup samo određenim segmentima operativnog sistema. Na taj način ostali članovi porodice i dalje će moći da koriste računar neometano, bez bojazni da će vam uništiti važne datoteke i podatke. Jedan od načina da se tako nešto postigne jeste upotreba programa koji će „skloniti” od očiju znatiželjnika direktorijume u kojima se nalazi uskladišten materijal od interesa i na taj način ga zaštiti od oštećivanja i brisanja.
FolderCloak (www.aaaasoft.com/foldercloak/index.html, 922 KB) pripada kategoriji pomenutih alata, a odlikuju ga izuzetna jednostavnost upotrebe i odlične performanse. Ovaj program, slikovito rečeno, označene direktorijume čini nevidiljivim za operativni sistem (samim tim i za prateće programe poput fajl menadžera) i na taj način ih čini otpornim na bilo kakve atake. Da bi se željeni direktorijum „bacio” pod veo nevidljivog plašta, potrebno ga je dodati na radnu listu programa i pritisnuti dugme Hide – ništa lakše od toga. Na ovaj način zaštićeni direktorijumi ostaju nepoznanica za nezvane goste sve dok se iz programa ne pozove funkcija za njihovo otkrivanje – UnHide. Startovanje programa (kao i njegova deinstalacija) zaštićeno je šifrom, a direktorijumima se ne može pristupiti čak ni iz Safe Moda. Iako se autori nisu potrudili da postojanje programa sakriju u Task Manageru, njegovo unloadovanje iz memorije neće otkriti zaštićeni materijal. Zgodno! FolderCloak uspešno barata NTFS i FAT fajl sistemima i može da zaštiti direktorijume koji se nalaze na različitim particijama i u mrežnom okruženju. Bitno je napomenuti da program ne vrši izmenu strukture direktorijuma i fajlova prilikom procesa njihovog „sakrivanja”.
FolderCloak košta 25 dolara, a demo verzija donosi mogućnost „maskiranja” samo dva direktorijuma istovremeno.

Potrebno:
Windows
Veličina:
1,4 MB (trial), 1,9 MB na HD-u
Cena:
20 dolara, proba 30 dana
Adresa:
www .fspro .net /lock -pc
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera