NA LICU MESTA<>
112007<><>

Ćellijska mitoza

„Play with Cell”, MicronasNIIT, Novi Sad, 13–21. oktobra

Lokalni komitet internacionalnog udruženja studenata EESTEC u Novom Sadu organizovao je zanimljivu razmenu studenata koja je lako mogla da prođe sa nekim sportskim aktivnostima. Ipak, nije. Bilo je mnogo zanimljivije za dvadesetak studenata iz inostranstva, jer su domaćini organizovali šarolik program. Međutim, ono zbog čega su gotovo svi došli je tema koja je za naše uslove prilično neverovatna – upoznavanje i programiranje mikroprocesora Cell.

Mala digresija – procesor Cell su razvijali zajedničkim snagama Sony, Toshiba i IBM. Radi se o procesoru sa više jezgara, ali ne onakvim kakve poznajemo kod Intelovih i AMD-ovih višejezgarnih modela. On ima devet jezgara, od kojih je jedno glavno (Power Processor Element – PPE) i osam „radnika” (Synergistic Processor Element – SPE). Kod igračke konzole PlayStation 3, preko koje je „Ćelija” ugledala komercijalni svet, zaključana su tri jezgra SPE, te nam to može reći koliko je „jak” ovaj procesor. U „Ćeliji” je 241 milion tranzistora, u osnovi je RISC arhitektura (SIMD ili Single Instruction, Multiple Data – jedna instrukcija sa poljem operanada), a kada je u pitanju njegova upotreba, tu se tvorci razilaze. Generalno gledano, IBM je predstavio Blade servere sa Cell čipom, a Sony igračku konzolu sa izvanrednim performansama, pa to samo govori koliko je širok spektar upotrebe.

Bilo nam je veoma čudno da se uzme ovakva tema za predavanja. Da bi iznenađenje bilo veće, domaćin predavanja, Novosadski institut za informacione tehnologije MicronasNIIT, već ima grupu programera koji rade i razvijaju softver za ovaj procesor. Dakle, pravo mesto na kojem se mogu naučiti stvari o mitozi i ostalim pojmovima vezanim za „Ćeliju”. To je obećavalo da će se tokom tri dana, koliko su trajala predavanja na engleskom jeziku, dođe i do praktičnog seciranja „Ćelije” – programiranje u praksi. Preko PC-a i posebne razvojne ploče, svaki polaznik ovog kursa mogao je sam da nauči i isprogramira procesor Cell.

Kvalitetna, „friška”, izuzetno zanimljiva i dobro obrađena tema bila je razlog zadovoljstva studenata iz sveta. Možda je tome doprineo i neakademski dodatak gostovanju – upoznavanje sa Vojvodinom i Srbijom na nekoliko organizovanih izleta. Upućujemo pohvale EESTEC-u za organizaciju, kao i Novosadskom institutu, o kojem smo kroz gostovanje saznali brojne stvari koje treba da služe kao primer drugima – tim stručnjaka ovog instituta radio je na referentnom razvoju VoIP telefona i zaslužan je za sve ovakve telefone koje danas vidimo u radnjama!

Dušan STOJIČEVIĆ

 
 AKCIJE
SK Case Chase: Kućište „NFS: Carbon”

 TRŽIŠTE
Intel i AMD

 PRIMENA
High-tech medicina

 NA LICU MESTA
PiN Computers iDay 07, Novi Sad
„MS Sinergija 07”, Novi Sad
Logitech konferencija, Poreč
Pakom RoadShow 2007
Oracle 11g prezentacija
Telix-Biostar, Palić
Otvaranje Telenor operativnog centra
„Play with Cell”, Novi Sad
Šta mislite o ovom tekstu?
„OpenIT V 2.0”, FON (najava)
„Adobe MAX 07”, Chicago

 KOMPJUTERI I FILM
„Začarana”
„Cinemania 2007”

 SITNA CREVCA
Tastature

 SERVIS
Reprodukcija boja i color management
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera