PD KUTAK<>
022008<><>

Eraser 5.86, NT Data Wiper 2.1, Abylon Shredder 6.50.12.7, Advanced File Shredder 1.1.5

Detaljno brisanje podataka

Svi znate kako funkcioniše brisanje fajlova u Windowsu – šalju se u korpu za otpatke, odakle se mogu lako vratiti ako kasnije zatrebaju. Revnosniji korisnici koji ne žele da se njihovi podaci ponovo „pojave” obično odmah obrišu i sadržaj kante za otpatke. Za prosečnog korisnika možda će ovako obrisani fajlovi biti zauvek izgubljeni, ali svako ko ima malo više iskustva u radu na računaru lako može da dopre i do tako obrisanih podataka. Razlog za to jeste taj što se podaci na disku gotovo nikad ne brišu fizički, već se samo uklanjaju pointeri koji pokazuju na njih. Drugim rečima, prostor na kojem taj fajl postoji, samo se alocira kao slobodan, a ne vrši se i njegovo fizičko brisanje. I sve dok neki drugi podatak ne bude prepisan preko njega, prvobitni fajl praktično će biti „na tacni” svakom ko zna kako da dođe do njega. Čak i kada je preko njega prepisan neki drugi fajl, postoje načini za „izvlačenje” prvobitnih informacija sa diska, ali to već zahteva skupu opremu i profesionalce. U ovom tekstu tema neće biti oporavak obrisanih fajlova, već način na koji se oporavak podataka sprečava.

Algoritmi za sigurno brisanje

Brojni korisnici računara često pribegavaju sigurnijem načinu brisanja podataka, koristeći Wipe. Za razliku od klasičnog brisanja, vajpovanje radi na drugačijem principu. Početni korak je isti – u indeksnoj tabeli uklanja se pointer ka fizičkoj adresi fajla na disku. Tu se završavaju sve sličnosti sa klasičnim brisanjem. Nakon toga sledi mnogo značajnija operacija – prepisivanje podataka preko mesta na kojem se do tada nalazio obrisani fajl. Postoji nekoliko algoritama koji služe u ove svrhe, a razlikuju se u broju prepisivanja podataka preko postojećeg (obrisanog) fajla, brzini i vrsti informacija koje upisuju na fizičkoj poziciji na kojoj se nekad nalazio obrisani fajl. Najjednostavniji algoritam prepisivanje podataka obavlja samo jednom. Nešto napredniji algoritmi brisanje obavljaju tri do sedam puta, dok je u tome najdalje otišao izvesni Piter Gutman sa Univerziteta u Ouklendu (Novi Zeland), zaposlen na katedri za računarstvo. Možda je dovoljno reći da je taj čovek sebe nazvao profesionalnim paranoikom. Njegov algoritam za sigurno brisanje podataka sastoji se iz čak 35 prolaza i osigurava punu zaštitu od oporavka obrisanih fajlova, ali po cenu znatno većeg utroška vremena u odnosu na ostale algoritme.

Koliko je vajpovanje podataka shvaćeno ozbiljno govori podatak da je čak i američko Ministarstvo odbrane definisalo dva algoritma za sigurno brisanje podataka koje moraju da koriste sve američke vladine institucije. Ovi algoritmi nose nazive DoD 5220.22-M (1 Verify) i DoD 5220.22-M (3 Verifies) i razlikuju se u broju ciklusa brisanja. Recimo, prvi algoritam u prvom prolazu upisuje logičke nule na mestu gde se nalazio fajl, u drugom logičke jedinice, nakon toga informacije po slučajom izboru, a sve se završava verifikacijom. Drugi algoritam ima šest ciklusa, od čega su tri ciklusa sa upisima podataka i tri ciklusa verifikacije. Osim američkog Ministarstva odbrane, i američka vojska i vazduhoplovstvo propisali su svoje algoritme za sigurno brisanje, a to su učinile i brojne druge organizacije širom sveta. U tabeli priloženoj uz ovaj tekst možete videti kako funkcionišu neki od najpoznatijih algoritama za sigurno brisanje.

Pošto je Windowsova alatka za ovakvo brisanje rudimentarna i nepraktična, potrebno je da se ono obavi pomoću specijalizovanog softvera. Postoji veliki broj wipe alata, od besplatnih do veoma skupih. Za ovu priliku odabrali smo četiri koja ćemo ukratko predstaviti.

Eraser

Pomoću Erasera podaci se mogu obrisati korišćenjem šest različitih algoritama, među kojima se nalazi i Gutmanov. Postoji nekoliko načina na koje se podaci mogu pripremiti za brisanje. Program dozvoljava definisanje pojedinačnih fajlova ili foldera za brisanje, kao i sigurno brisanje slobodnog prostora na disku. Pored toga, može se definisati brisanje u zadato vreme, recimo na kraju radnog vremena ili na eksplicitni poziv. U okviru programa postoji i explorer, iz kojeg se takođe može vršiti brisanje, a i u kontekstnom meniju pojaviće se opcija sigurnog brisanja fajlova, koja se može pokrenuti iz Windows Explorera.

Eraser se može pokrenuti i iz komandne linije, a interesantno je da se u paketu dobija i DOS verzija programa. Priprema podataka za brisanje (u Windows verziji) maksimalno je olakšana time što se „taskovi” za brisanje mogu definisati prevlačenjem fajlova u prozor programa ili klasičnom copy-paste procedurom. Sigurnosti radi, program će vas još jednom pitati pre samog čina brisanja da li to zaista želite da uradite, ali ova procedura nije ispoštovana i u slučaju kada se odabere brisanje u unapred definisanom vremenskom trenutku, pa tu treba biti ekstremno oprezan.

NT Data Wiper

Ovaj program prvenstveno nas je privukao zanimljivim i neuobičajenim interfejsom. Na prvi pogled veoma je jednostavan za korišćenje, ali se u praksi pokazalo da nije baš tako. Pored opcije za sigurno brisanje fajlova, NT Data Wiper poseduje i opciju njihovog oporavka (naravno, pre sigurnog brisanja). Opcija Restore radi veoma dobro i svidelo nam se što omogućava preview fajlova pre nego što se izvrši njihov oporavak. S druge strane, opcija za sigurno brisanje nije radila u neregistrovanoj verziji. Program će pretražiti sve „kandidate” za sigurno brisanje i korisniku će prikazati ukupan broj fajlova koji se mogu sigurno obrisati. A da biste to zaista i uradili, potrebno je da platite program. Nikakve detaljnije informacije ne postoje ni u helpu (ako se onih nekoliko rečenica o programu mogu tako nazvati), kao ni na samom sajtu proizvođača. Ne postoje ni opcije za podešavanje, pa nismo uspeli da utvrdimo ni koje algoritme program koristi za sigurno brisanje. Na kraju se pokazalo da su glavni aduti NT Data Wipera lep interfejs i opcija za oporavak (normalno) obrisanih fajlova.

Abylon Shredder

Specifičnost ovog programa jeste to što nudi predefinisanu mogućnost brisanja privremenih fajlova na disku i internet keš fajlova. U prvom slučaju, Abylon Shredder će pretražiti ceo disk u potrazi za privremenim fajlovima, a korisniku je dozvoljeno da i sam definiše koje ekstenzije će se uzimati u obzir prilikom pretrage. Kod brisanja keš fajlova pohvalno je što program poseduje podršku za sve popularne (i malo manje popularne) browsere. Pored Internet Explorera, podržani su Firefox, Opera i Netscape, a osim keša brišu se i „kolačići”, download liste, informacije o pristupu sajtovima itd.

Dozvoljeno je i sigurno brisanje slobodnog prostora, MFT-a (Master File Tablea) i kompletnih diskova (za šta postoji posebna aplikacija). Korisniku je na raspolaganju šest različitih algoritama za brisanje, od klasičnog brisanja (slanja fajlova u kantu za otpatke), pa do najsigurnijeg Gutmanovog algoritma. Pomenućemo još i modifikovani algoritam Ministarstva odbrane (Department of Defense) koji se sastoji od 13 ciklusa brisanja. Radi se o DoD algoritmu sa tri verifikacije, gde se između svakog postojećeg ciklusa ubacuje još po jedan ciklus sa upisom slučajnih podataka. I Abylon Shredder zahteva da bude registrovan da bi se izvršio sam čin sigurnog brisanja podataka.

Advanced File Shredder

Iako se Advanced File Shredder ne može pohvaliti velikim brojem podržanih algoritama za brisanje, moramo priznati da nudi prilično veliku fleksibilnost u radu. Razlog je to što algoritam koji upisuje slučajne informacije ima veliki broj varijacija. On se može ponoviti od jednog pa do čak 999 ciklusa. Naravno, ne treba preterivati u tome, jer sa maksimalnim brojem ciklusa brisanje fajla od 1 MB može da potraje i nekoliko minuta. Za svakodnevnu upotrebu sasvim je dovoljno pustiti tri do pet ciklusa. Više od toga nema smisla koristiti jer su na raspolaganju sigurniji DoD algoritam sa sedam ciklusa, kao i Gutmanov algoritam sa 35 ciklusa. Kao i Eraser, Advanced File Shredder može da se poziva iz kontekstnog menija. Od dodatnih opcija pomenućemo još i sigurno brisanje sadržaja korpe za otpatke i privremenih fajlova iz Internet Explorera i Firefoxa.

Za koji se opredeliti?

Eraser, kao jedini predstavnik besplatnog softvera, pokazao je da dobar program ne mora da bude komercijalan i slobodno možemo da kažemo da je u konkurenciji predstavljenih programa najbolje rešenje. NT Data Wiper je potpuna nepoznanica po pitanju načina funkcionisanja, što ga je diskvalifikovalo iz dalje borbe za dobru poziciju, te ga zato nema ni u tabeli sa pregledom mogućnosti ovih programa. Ne verujemo da bi iko ozbiljan pristao da plati nešto o čemu ne može da sazna ni najosnovnije informacije. S druge strane, Abylon Shredder i Advanced File Shredder imaju i svoje prednosti i mane, i po funkcionalnosti su vrlo bliski Eraseru, a jedini razlog zašto se nismo odlučili da jednom od njih damo prednost jeste to što nisu besplatni.

Za kraj dajemo samo jedno upozorenje. Koji god od programa za sigurno brisanje fajlova da odaberete, bilo da je u pitanju neki od opisanih ili program koje ste sami našli na Internetu, obavezno dobro razmislite pre nego što se odlučite da njime obrišete neki fajl. Ono što se njime obriše zauvek ostaje obrisano – ukoliko pogrešite, nećete imati Recycle Bin na raspolaganju za ispravljanje grešaka!

Branislav BUBANJA

Standardni algoritmi za brisanje podatakaVrsta upisanih podataka po prolazima
1.2.3.4.5.6.7.
Single Overwrite0
HMG IS5 Baseline0+FV
GOST P50739-95R
US Army AR380-19UDIUD
US Air Force 502010UD
DoD 5220.22-M (1 verifikacija)01R+FV
HMG IS5 Enhanced01R+FV
Navso P-5329-2601R+FV
NCSC-TG-02501R+FV
DoD 5220.22-M (3 verifikacije)0FV1FV97FV
German VSITR010101A
Canadian OPS-II010101R+FV
Custom WipeUD(UD)(UD)(UD)(UD)(UD)(UD)
Legenda: 0 - nule (bajt 0); 1 - jedinice (bajt 255); A - ASCII kod 65; 97 - ASCII kod slova „a”;
R - slučajna vrednost; UD - korisnički definisana vrednost; IUD - invertovana UD vrednost;
(UD) - opciona sledeća (neka druga) vrednost; FV - puna provera.


Eraser

Abylon
Shredder

Advanced
File
Shredder
Načini brisanja podataka
Obično brisanje (1 ciklus u Recycle Bin)
Logičke 0 i 1
Slučajni podaci
DoD 5220.22-M (1 verifikacija)
Modifikovani DoD 5220.22-M (3 verifikacije)
Modif. DoD 5220.22-M (3 verif. + sluč. pod.)
Schneider
Brisanje prva i poslednja 2 KB fajla
Gutmman

Naziv programaMB / na HDCenaAdresa
Eraser 5.868,51,6program je besplatanwww.heidi.ie/eraser
NT Data Wiper 2.11,73,630 dolara, demowww.new-utilities.net/nt_data_wiper.html
Abylon Shredder 6.50.12.79,430,623 evra, demowww.abylonsoft.com
Advanced File Shredder 1.1.50,61,130 dolara, proba 10 danawww.ashkon.com/shredder.html
 
Mozilla Firefox 3 Beta 2
IceChat 7.61, ChatZilla 0.9.79, mIRC 6.31, X-Chat 2.8.5e
Eraser 5.86, NT Data Wiper 2.1, Abylon Shredder 6.50.12.7, Advanced File Shredder 1.1.5
Šta mislite o ovom tekstu?
DriverMax 3.0
VistaBootPRO 3.3
Auslogics System Information 1.1.6
AIMP 2.09
Fennec Player 1.1 Beta 1
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera