PD KUTAK<>
052008<><>

FineCrypt 10.1, Ashampoo Magical Security 2.01, Folder Lock 5.8.2, Kruptos 2.0, Folder Security Personal 4.1, Folder Guard XP 7.92

Najbolji programi za zaključavanje fajlova

Teško da bilo ko od iskusnijih korisnika na svom računaru nema podatke koje želi da zadrži samo za sebe. Svima nam je poznato da u današnje vreme nije teško postati „zvezda” tako što će neki naš privatni snimak ugledati stranice Interneta. Da li postoji neki efikasan način na koji se možemo zaštiti? Odgovor je, na sreću, pozitivan. Verovali ili ne, gotovo svi arhiveri (WinZIP, WinRAR, WinACE...) mogu biti jedno od rešenja, jer prilikom arhiviranja fajlova imaju mogućnost enkripcije i postavljanja šifre. Naravno, postoje programi koji služe za povraćaj (čitaj: razbijanje) tih šifri ali, ukoliko je šifra kompleksna, njeno otkrivanje može da potraje bukvalno godinama... Pored ovog, fajlove je moguće zaštiti i enkripcijom u samom Windowsu, ali okrenimo se rešenjima čija stručna sprema podrazumeva sakrivanje fajlova od neželjenih pogleda. S obzirom na to da programa za zaštitu fajlova ima mnogo, požurićemo sa predstavljanjem onih najboljih (po mišljenju autora ovog teksta).

FineCrypt 10.1

Prvi program koji nam se našao na testu je FineCrypt. Njegov sistem rada je u neku ruku specifičan. Korisnicima nudi čak deset različitih algoritama enkripcije (AES, Blowfish, CAST-256, GOST, IDEA, MARS, RC-6, Serpent, TripleDES i Twofish), kao i pet metoda enkripcije (Electronic Codebook, Cipher Block Chaining, Cipher Feedback i Output Feedback). Korisnici mogu zaključavati fajlove na tri načina. Prvi je pomoću „čarobnjaka”, drugi prostom selekcijom fajlova i odabirom lokacije na koju će se snimiti zaključani fajlovi, a treći odabirom željene opcije iz konteksnog menija Explorera (u koji se FineCrypt automatski integriše po instalaciji). Korisnik prilikom zaključavanja fajlova bira šifru ili ključ po kome će fajl biti zaštićen. Naravno, naša preporuka je da šifra bude što kompleksnija kako bi je bilo teže „provaliti”. Ukoliko su neki fajlovi podložni kompresiji, program će ih automatski „sabiti”.

Uz program dolazi i alat Arc Viewer pomoću kog se vrši pregled zaključanih fajlova, a korisnicima je otvorena mogućnost slanja ključa putem elektronske pošte direktno iz programa. FineCrypt predstavlja izvanredno rešenje za zaštitu fajlova. Korisnicima besplatne verzije biće uskraćene neke opcije zaključavanja (na primer, zaključavanje arhiva). No, i pored toga, program ima punu funkcionalnost u svojoj besplatnoj verziji tako da njegovo korišćenje nikako ne može biti greška.

Ashampoo Magical Security 2.01

O programima nemačke firme Ashampoo pisali smo već nekoliko puta. Kada se uzme u obzir činjenica da firma ima više od 20 proizvoda različite namene, logično je da nije teško pronaći tematiku u kojoj nema makar jedno rešenje. Magical Security radi po najprostijem principu. Korisnik odabira fajlove koje želi da zaključa, a zatim bira neku od ponuđenih metoda za zaključavanje. Kod prve metode fajlovi se zaključaju, a njihova ekstenzija treba da se promeni u PPENC, dok se otključavanje vrši prostim pokretanjem i unošenjem šifre. Ukoliko želite fajlove da podelite sa korisnicima koji nemaju instaliran Ashampoo Magical Security, podatke možete zaključati šifrom u obliku EXE fajla. Treća metoda je zaključavanje i narezivanje na CD/DVD, a poslednja zaključavanje i slanje elektronskom poštom. Pored osnovnih metoda zaključavanja tu je i mogućnost zaključavanja i kompresovanja fajlova. Zarad očuvanja maksimalne privatnosti i posle brisanja fajlova (koji nisu zaključani), Ashampoo Magical Security korisnicima daje mogućnost trajnog brisanja fajlova sa hard diska.

Kao što smo napomenuli, Ashampoo je ozbiljna firma i to je pokazala ovim programom koji uz maksimalnu jednostavnost svojim korisnicima nudi kvalitetnu uslugu sakrivanja fajlova.

Folder Lock 5.8.2

Pravi velikan, i možda najpoznatiji program za zaključavanje fajlova, čedo je firme NewSoftwares.net. O Folder Locku već smo pisali ranije (vidi: SK 4/2007), a treba napomenuti da program ima slavnu istoriju i već godinama se ubraja u sam vrh programa za zaštitu fajlova. Korisničko okruženje svakako je za pohvalu. Već pri prvom startovanju, program nudi objašnjenja za osnovne vidove zaključavanja fajlova. U direktorijumu programa nalazi se folder Locked, u koji je neophodno prekopirati fajlove predviđene za zaključavanje. Brisanje programa ili njegovih foldera onemogućeno je iz Explorera ili nekog drugog fajl menadžera. Ovim je program zaključane fajlove zaštitio čak i od brisanja, što je za veliku pohvalu. Zaključavanje se može vršiti na tri sigurnosna načina. Po nekoj logici, onaj najsigurniji je najsporiji, dok je najprostiji ujedno i najbrži. Folder Lock pored osnovnog zaključavanja fajlova i foldera daje mogućnost i zaključavanja kompletnih drajvova računara. Pozitivna stvar u svemu je to što se zaključani folder uopšte ne vidi u Exploreru ili nekom drugom fajl menadžeru, čime se sigurnost zaključanog foldera maksimalno povećava.

Posebna vrsta zaštite odnosi se na zaključavanje fajlova prenosnih medija. U tim slučajevima Folder Lock kopira sve neophodne fajlove programa na željeni drajv i zaključava foldere koje korisnik odabere. Dobra stvar kod svega ovoga jeste to što se taj medij može sasvim normalno preneti na neki drugi računar, čime se omogućava korišćenje fajlova (uz poznavanje šifre) na bilo kom računaru. Sve u svemu, Folder Lock je maksimalno funkcionalan i ni najmanje komplikovan program.

Kruptos 2

Nisu samo firme te koje su zaslužne za nastanak kvalitetnih programa za šifrovanje fajlova. Program Kruptos je autorsko delo Stiva Beketa i radi po jednostavnom principu. Korisnik u glavni prozor programa dodaje fajlove koje želi da zaštiti i odabira metod zaštite. Kako bi se omogućio pregled fajlova na bilo kom računaru, program nudi mogućnost smeštanja fajlova u EXE arhivu. Šifrovanje se vrši pomoću algoritma Blowfish i dva Hash algoritma (SHA 256 i MD5 128). Pored svega ovoga, program fajlovima menja naziv kako oni kasnije ne bi bili lako prepoznatljivi. Kao i kod većine programa, i Kruptos daje mogućnost trajnog brisanja fajlova sa računara. Korisnik može uključiti integraciju u shell operativnog sistema i time olakšati posao zaštite fajlova, tako što će sve neophodne opcije dobiti klikom desnog dugmeta miša na fajl. Kruptos podržava mogućnost trajnog brisanja fajlova, njegova funkcionalnost je sasvim solidna, a cena mu je ravna nuli i zbog toga kod nas ima veliki plus.

Folder Security Personal 4.1

Pravo iz firme y0ys (kako god se to čitalo) stiže nam Folder Security Personal, koji spada među cenjenije programe kada je ova tematika u pitanju. Po startovanju, program korisniku daje izbor između pet vrsta zaštite fajlova: zabrana pristupa i sakrivanje fajla, samo zabrana pristupa, dozvola za pregled fajla (ali ne i za izmenu – Read Only), samo sakrivanje fajla i dozvola samo za izmenu i sakrivanje fajla. Kada korisnik odabere željeni način zaštite, ostaje samo da se obavi prosto ubacivanje fajlova i foldera. Malo je neprijatan način na koji se čuvaju fajlovi jer im program ne dodeljuje svoju ekstenziju. Zašto je to bitno? Neki programi, recimo, zaključanim fajlovima dodeljuju određenu ekstenziju. Kada korisnik kasnije želi da otključa fajl, sve što treba da uradi jeste da duplim klikom pokrene fajl i time se automatski startuje program koji ga je zaključao (čitaj: proces otključavanja traje kratko). Ovako, korisnik mora pokrenuti Folder Security Personal, unutar njega pronaći fajl koji želi da otključa, pa tek onda ima mogućnost za dalju upotrebu. To je malo komplikovano. Pored ovoga nemoguće je napraviti arhivu koja će biti samostalan EXE fajl, zahvaljujući čemu bi se mogla pokrenuti na bilo kom računaru.

S druge strane, program ima neke vredne dodatke, a tu podrazumevamo osnovnu anti-spyware/adware zaštitu, kao i osnovnu zaštitu Internet Explorera od malicioznih promena. Pored svega ovoga, Folder Security Personal ima mogućnost zaključavanja i zabrane upisa preko optičkih drajvova, flopija i prenosnih uređaja.

Folder Guard XP 7.92

Folder Guard je program „starije garde”, o kojem smo takođe pisali ranije (vidi SK 3/2002). Zanimljiv je princip po kom program komunicira sa svojim korisnicima. Po prvom startovanju korisniku se najdetaljnije moguće objašnjava princip rada programa, kao i njegove osnovne funkcije. Za početak, program upućuje korisnika da na test folderu isproba ponuđene mogućnosti. Princip sakrivanja fajlova isti je kao i kod prethodno opisanog programa i, nažalost, kao i kod prethodnika, ne postoji mogućnost šifrovanja fajlova u EXE fajl. Pored toga, otvorena je potpuna mogućnost zaključavanja pristupa svim drajvovima računara, osnovnih i ranjivih foldera Windowsa. Isto tako, može se ograničiti pristup kontrolnom panelu i desktopu Windowsa. Sa programom dolazi i alatka Emergency Recovery Utility pomoću koje korisnik može oporaviti fajlove i foldere koje je prethodno zaključao, ali je zaboravio šifru. Alatka radi po principu glavne šifre koju korisnik postavlja pre svega i time znatno olakšava posao u slučaju „nezgode”. Još jedna pohvalna stvar jeste to što je moguće „praviti korisnike” u okviru programa, i time im automatski odobravati korišćenje određenih fajlova ili foldera koje je neophodno sačuvati.

Folder Guard podržava mogućnost rada u Stealth modu, čime se automatski sakrivaju sve prečice ka pokretanju programa i sakriva direktorijum u kome je instaliran program. Ovim se onemogućava bilo kakva „sumnja” da se program za sakrivanje fajlova nalazi na računaru. Između ostalog, moguće je podesiti program da se startuje automatski sa Windowsom, da štiti fajlove čak i kada je Windows pokrenut u Safe modu.

• • •

Ponuda programa za zaštitu podataka sasvim je solidna. Međutim, malo njih kvalifikuje se u najuži izbor i daje mogućnosti koje imaju programi pomenuti na ovom testu. Koji je najbolji program od njih? Kad se sve sabere, najuži izbor čine FineCrypt i Folder Lock. Naš glas ide Folder Locku, zato što je jednostavan za korišćenje, što je njegov sistem zaštite dokazano među najsigurnijim i što se lako može prenositi na drugi računar putem prenosnih memorija.

Bojan NOVAKOVIĆ

ProgramAdresaVeličinaCena
FineCrypt 10.1www.finecrypt.net5,8 MB, 9 MB na HD-uprogram je besplatan
Ashampoo Magical Security 2.01www.ashampoo.com4,7 MB, 28 MB na HD-u20 dolara, proba 30 dana
Folder Lock 5.8.2www.newsoftwares.net2,3 MB, 2 MB na HD-u35 dolara, proba 35 pokretanja
Kruptos 2www.kruptos2.co.uk2,3 MB, 4 MB na HD-uprogram je besplatan
Folder Security Personal 4.1www.y0ys.com800 KB, 2 MB na HD-u40 dolara, proba 15 dana
Folder Guard XP 7.92www.winability.com1,7 MB, 3,7 MB na HD-u40 dolara, proba 30 dana
 
photology 1.11
Kids Web Menu 1.4
PortableApps.com Suite Standard
ALShow 1.62
KeePass Password Safe 1.1
ID3 renamer 2.15.15
Sqirlz 1.3
Guitar Guru 2.2.5
FineCrypt 10.1, Ashampoo Magical Security 2.01, Folder Lock 5.8.2, Kruptos 2.0, Folder Security Personal 4.1, Folder Guard XP 7.92
Šta mislite o ovom tekstu?
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera