NA LICU MESTA<>
102008<><>

Stigla četvorka

Adobe Creative Suite 4, online press konferencija, 23. septembar

U utorak 23. septembra, tačno u 11 sati po našem vremenu, Adobe je na press konferenciji predstavio svoj novi CS paket. Osim prisutnih novinara, praćenje konferencije bilo je omogućeno svima putem Interneta, pa i nama. Predstavljene su nove opcije svakog programa koji sačinjava paket, i prvi utisci su da je Adobe ponovo uspeo. Unapredio je nešto za šta smo posle verzije CS3 mislili da neće tako skoro biti potrebno da se menja. Još jače su povezani programi unutar paketa, i dodate su nove inteligentne opcije, posebno u Photoshopu.

Najupečatljivije opcije koje su ugrađene u Photoshop su Fluid Canvas Rotation i Smooth Zoom. Potpuno novi su paneli Adjustment i Mask, kao i Content-Aware Scalingnew. Ova poslednja opcija omogućuje potpuno inteligentno smanjenje ili povećanje objekata, ali ne kako ste navikli do sada, nego će, recimo, na nekoj fotografiji biti smanjeni nebo i trava, dok će ljudi ostati nedeformisani. Ovo je pomalo teško objasniti dok ne vidite i sami ne probate kako funkcioniše. Neke od starih opcija kao što su kolor korekcija, štampa, rad sa RAW slikama, interakcija sa Bridgeom, poravnanje lejera itd., takođe su doživele izmene i poboljšanja.

Ilustrator je dobio multiple artboard, odnosno mogućnost više tabli u jednom dokumentu. Maksimum je do 100 radnih površina i to različitih veličina. Još jedna novina je četkica Blob Brush tool koja omogućava crtanje sa čistim konturama, čak i na mestima gde se preklapaju. Dodate su nove mogućnosti za rad sa gradijentima i sada boje mogu da idu od 100 odsto do providnosti. Proširene su opcije kliping maski i olakšan je rad, pošto je to oblast koju jedan broj korisnika i dalje ne shvata najbolje. Dodat je separation preview, tako da možete da tačno vidite kako će svaka boja izgledati u štampi, i ujedno proverite da li imate samo četiri boje ili se potkrala još poneka koja može da vam stvara problem.

Ni InDesign nije ništa manje menjan i poboljšavan. U svetlu prošlog broja, kada smo predstavili Quark 8, možemo da uporedimo šta se ovde dešava. Prva opcija koja olakšava život i rad jeste Live Preflight, gde vam InDesign odmah ukazuje na propuste kao što je recimo tekst overset (više teksta u frejmu nego što se trenutno vidi). Dodato je mnoštvo novih opcija koje nećemo detaljno opisivati, kao što su na primer: Customizable Links panel, Conditional text, Cross-reference, Interactive document design with SWF file export (možete eksportovati dokument u Flash bez potrebe za poznavanjem istog – pogledaj tekst o Quarku 8), Smart Text Reflow, Smart Guides i, po nama, veoma korisna opcija Spread rotation, koja će vam samo privremeno rotirati spread kako biste mogli da namestite elemente koji stoje pod uglom od 90 ili 180 stepeni u odnosu na stranu.

Naravno, i svi ostali delovi paketa su unapređeni i poboljšani, ali neka sve to ostane za detaljan prikaz, kad nam CS4 konačno bude pao šaka. Po završetku konferencije, ostalo je da sami pregledamo šta sve ima novo i čemu da se nadamo u narednom periodu dok se CS4 ne pojavi u prodaji. Za nas, iznenađenje. Na linku http://www.adobe.com/rs/products/creativesuite/ dobićete mogućnost da na srpskom jeziku pročitate sve što vas zanima. Takođe se možete prijaviti za dobijanje obaveštenja o početku prodaje paketa. I dalje postoji šest varijati i to Creative Suite 4 Design Premium, Creative Suite 4 Design Standard, Creative Suite 4 Web Premium, Creative Suite 4 Web Standard, Creative Suite 4 Production Premium i Creative Suite 4 Master Collection. Nažalost, sam paket nije dostupan na srpskom jeziku. Da biste mogli da ga instalirate, potrebno je da ispunite minimum hardverskih zahteva: procesor od 2 GHz ili brži (ne neka „sakata” varijanta poput Celerona), Windows XP sa servisnim paketom 2 (preporučuje se servisni paket 3), ili Vista Home Premium, Business, Ultimate ili Enterprise sa SP 1 (sertifikovan je za 32-bitni Windows XP i Windows Vista). Preporučuje se 1 GB RAM-a ili više (slobodno stavite 2 ili više, nećete se pokajati), a obezbedite i 7,7 GB prostora na hard disku za instalaciju. Rezolucija ekrana je minimum 1024 x 768 (preporučuje se 1280 x 800) sa 16-bitnom grafičkom karticom. Neke procesorski ubrzane funkcije zahtevaju grafičku podršku za Shader Model 3.0 i OpenGL 2.0, kao i podršku za DVD uređaj.

Branko JEKOVIĆ

 
 PRIMENA
Large Hadron Collider i računarski gridovi

 NA LICU MESTA
Predstavljanje novog Dell Latitude
E-tvrđava, Niš
Europrix Multimedia Awards 2008
JobFair 08 (najava)
Adobe Creative Suite 4, online press konferencija
Šta mislite o ovom tekstu?
HP noviteti u domenu virtuelizacije

 KOMPJUTERI I FILM
Hellboy II
Max Payne
Clone Wars

 SITNA CREVCA
Modulator-demodulator – modem (3)

 SERVIS
Planiranje kućnog bioskopa
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera