TEST DRIVE<>
022009<><>

Geil EVO Cyclone

Memorijski povetarac

Geil EVO Cyclone
Geil EVO Cyclone
Overklokovanje računarskih komponenti odavno se omasovilo kod svih korisnika računara čije znanje prevazilazi osnovni nivo. Počev od procesora, preko grafičkih kartica, stiglo se i do memorijskih modula, pa tako danas imamo čitavu paletu modela namenjenih radu na frekvencijama višim od standardnih. Problem pregrevanja komponenti oduvek je bio stalni pratilac overklokerskih zahvata, pa tako nije zaobišao ni memorijske module. Iako su se korisnici dovijali na razne načine kako da reše ovaj problem, neki proizvođači su se potrudili da predstave i gotova rešenja. Ovoga puta vam predstavljamo rešenje dobro poznatog proizvođača memorijskih modula – firme Geil.

Evo Cyclone je zamišljen kao univerzalni kuler svih RAM modula, bez obzira na to da li se radi o DDR, DDR2 ili DDR3 čipovima. Sastoji se od masivnog hladnjaka koji prekriva četiri memorijska podnožja, koliko najčešće i imaju matične ploče, ventilatora od 5 cm koji se nalazi u sredini hladnjaka i dva držača kojima se kuler pričvršćuje za memorijska podnožja. Hladnjak je u potpunosti izrađen od aluminijuma, a zajedno sa ventilatorom teži tek 135 grama. Ventilator je veoma specifičan, jer iznad elise poseduje dve LE diode crvene i plave boje, koje su smeštene na suprotnim krajevima i koje se takođe vrte. Na ovaj način LE diode uspevaju da stvore sliku „u vazduhu” na kojoj se prikazuje broj obrtaja ventilatora, kao i temperatura samog hladnjaka, koja se meri uz pomoć ugrađene sonde. Ove informacije se naizmenično smenjuju na svakih desetak sekundi sa logoom proizvođača i nazivom kulera, koji se takođe prikazuju. Zanimljivo, ali ne baš praktično rešenje, osim ako kućište držite na stolu i imate providnu stranicu. Srećom, ventilator poseduje standardni konektor kojim se povezuje sa matičnom pločom, tako da će bar njegova brzina uvek biti lako vidljiva uz pomoć nekog programa za kontrolu ventilatora. Ipak, brzinu nije moguće menjati po sopstvenoj želji, jer ona zavisi od temperature hladnjaka i reguliše se automatski. Maksimalna brzina iznosi oko 3400 o/min, ali ventilator čak ni tada nije previše bučan, jer postiže maksimalno 21 dB buke.

Ovi „kozmetički” detalji možda se nekome neće dopasti, ali performanse su ipak najbitnije, s tim da one nisu toliko sjajne koliko se čine „na papiru”. Iako proizvođač samouvereno navodi da Cyclone spušta temperaturu memorijskih modula čak i do 12 stepeni Celzijusa, naš test je pokazao da se temperaturna razlika kreće od tri do pet stepeni, u zavisnosti od opterećenja sistema. Verujemo u to da su navedeni podaci tačni kada se ovaj kuler koristi uz DDR3 XMP Evo One memorijske module ovog proizvođača, koji na sebi imaju vrlo specifične hladnjake. Mi smo Cyclone probali uz Kingstonove Hyper X module, koji rade na 1200 MHz, a čiji su hladnjaci ipak manjih dimenzija. Mišljenja smo da bi rezultati bili još lošiji uz neke klasične module koji ne poseduju nikakve hladnjake, jer ventilator ne stvara dovoljno veliki protok vazduha da bi odveo dovoljno toplote sa čipova, a sam hladnjak skoro je potpuno suvišan i više služi kao ukras, jer uopšte ne dolazi u kontakt sa samim modulima, već je postavljen iznad njih. Pored toga, ugrađena temperaturna sonda ne prikazuje realnu temperaturu, jer je smeštena na samom hladnjaku, a pošto on nije u kontaktu sa modulima, ona zapravo prikazuje okolnu temperaturu. Temperaturna merenja obavili smo uz pomoć eksterne temperaturne sonde koja prikazuje prilično tačne vrednosti. Sondu smo prvo pričvrstili na memorijske module bez Cyclonea i zabeležili temperaturu, a potom smo postavili hladnjak i izmerili temperaturu. U ovom slučaju merili smo realnu temperaturu memorijskih modula jer je sonda bila pričvršćena na njih.

I pored cene od skoro 40 evra, bojimo se da ovaj kuler ne postiže ništa bolje rezultate od običnog ventilatora istih dimenzija koji se, uz malo mašte, vrlo lako montira iznad memorijskih modula. Ipak, verujemo u to da će biti interesantan moderima, jer u kombinaciji sa providnom stranicom obezbeđuje lep efekat. Takođe, pored toga što izgleda lepo, razlika od nekoliko stepeni može da znači razliku između uspešnog i neuspešnog funkcionisanja overklokovanih memorijskih modula.

Vladimir TRAJKOVIĆ

 
AMD Phenom II X4 940 Black Edition, AMD Dragon
ASUS M3A78-T, MSI DKA790GX Platinum, Gigabyte GA-MA790GP-DS4H, Foxconn A7DA-S
Toshiba NB100
Pakom PK/PC H100 VL/Basic II , Pakom PK/PC B100 Home, Pakom PK/PC H100 Predator
Samsung 2433BW, Samsung 2443NW, Proview EP2430W, LG W2452-PF, Hyundai N240WA, Hyundai W240D, Prestigio P7240WD
Geil EVO Cyclone
Šta mislite o ovom tekstu?
Cooler Master X Craft 250
Chieftec CH-02 i CG-01
Xwave S-82 i S-90
Wiretek USB Extender i USB 2.0 Share Switch
Logitech Harmony One
SteelSeries Ikari Optical i Laser
Omega Car MP3 Wireless FM modulator
Genius SW-HF5.1 6000
Jetion Flexible Full Sized Keyboard
Logitech Squeezebox Boom

Osnovno:
5 cm ventilator, aluminijumski hladnjak
Ostalo:
temperaturna sonda, prikazivanje temperature i broja obrtaja uz pomoć dve LE diode
Proizvođač:
Geil
Kontakt:
Direct Link
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera