TEST DRIVE<>
062009<><>

MSI GeForce N260GTX Lightning

MSI munja

MSI GeForce N260GTX Lightning
MSI GeForce N260GTX Lightning
Veliki broj proizvođača grafičkih kartica, kao i veliki broj modela, što je posledica oštre borbe na ovom tržištu, dovode do toga da je sve teže i teže izdvojiti se iz mase proizvoda. Različiti pristupi, različite strategije „prolaze” sa različitim uspesima. Neki proizvođači pokušavaju da privuku korisnike bogatom dodatnom opremom, neki cenom, dok neki obećavaju bolje performanse... U svakom slučaju, prilično standardno i više puta viđeno. Ponekad nas, ipak, neki od proizvođača iznenadi idejom, a ovoga puta je to MSI.

Model se zove prilično neinventivno, MSI GeForce N260GTX Lightning, ali je sama kartica prilično osveženje u svom segmentu, jer se, naravno u granicama mogućeg, znatno razlikuje od svoje konkurencije. Već na prvi pogled jasno je to da je u pitanju kartica namenjena entuzijastima i hard-core igračima, a MSI, u zavisnosti od uspeha svog prvenca, razmišlja i o celoj seriji „munjevitih” modela. Po imenu se zaključuje da je u pitanju GeForce GTX 260, naravno verzija Core 216 urađena u 55 nm procesu, sa kojim smo se već nekoliko puta susreli. Ono što izdvaja ovaj MSI jesu dizajn, taktovi, dodatna oprema i, naravno, cena.

MSI GeForce N260GTX Lightning - Airforce Panel
MSI GeForce N260GTX Lightning - Airforce Panel
GeForce N260GTX Lightning je „fabrički” overklokovana, umesto standardnih 576 MHz za grafički processor, 1242 MHz za shadere i 1 GHz za memoriju, ovaj MSI „seva” na 650 MHz/1404 MHz/1000 MHz, što nagoveštava 10-tak procenata bolje performanse. Da bi povećani taktovi bili bezbedni, MSI je iskoristio novo „custom” rešenje za hlađenje, koje se sastoji od masivnog dual-slot kulera, koji u sebi sadrži dva ventilatora i čak pet heatpipeova. Zajedno sa poklopcem od brušenog aluminijuma i sa crnom štampanom pločom ova kartica izgleda zaista „preteće”. Inspiracija je očigledno neki hi-tech vojni hardver, na šta će vas nimalo suptilno uputiti i samo pakovanje. Ispod masivnog hladnjaka krije se 10-fazna naponska jedinica (pri čemu je 8 faza predviđeno za GPU i dve za memoriju), Hi-C polimerski kondenzatori i na samoj ivici kartice tačke za merenje napona grafičkog procesora i/ili memorije, što je mali detalj koji Lightning gura čak i dalje u „OC friendly” klasu komponenti. Još jedna stvar izdvaja MSI-jev od ostalih GeForce GTX 260 Core 216 modela, a to je dvostruko veća količina memorije, impozantnih 1792 MB GDDR3 memorije.

Što se priključaka tiče, sve je standardno: dva priključka za napajanje na gornjoj ivici, pored S/PDIF i SLI konektora. Pozadi su Dual Link DVI, HDMI i stari, dobri VGA (ili D-SUB, kako god), koji sve više proizvođača zamenjuje drugim DVI konektorom, ali mu je MSI ostao veran. Preturanjem po kutiji nailazimo na sve potrebne kablove, HDMI i DVI adaptere, softver, uputstva i, konačno, na nešto što MSI naziva AirForce panelom. U pitanju je eksterni panel kojim se upravlja dodirom i koji omogućava da se tokom rada menjaju naponi i frekvencije ove grafičke kartice, odnosno režimi rada. Širine je 5,25”, što nije nimalo slučajno jer omogućava da se postavi i interno u računar ispod ili iznad optičkog uređaja ili ostavi napolju i postavi negde između tastature i monitora. Povezuje se preko USB-a i da bi funkcionisao potrebno je instalirati prateći softver.

Iz svega priloženog jasno se vidi da ova kartica nije namenjena standardnom korisniku, već entuzijasti koga zanimaju ovde navedene dodatne mogućnosti i performanse i koji iz svog hardvera izvlači maksimum. MSI je ovaj proces znatno olakšao, pa verujemo da će mnogima ovo biti prva komponenta koju će overklokovati, naravno ukoliko je kupe. Sve je jednostavno i vrlo efikasno, pa treba čestitati MSI-jevim inženjerima na dobroj ideji i realizaciji.

Overklokovati je, naravno, moguće i bez svega ovoga, ali je ipak lakše i zanimljiveje to uraditi putem AirForce panela, tako da ovu karticu možemo preporučiti svima onima koji su zarad želje da imaju nešto specifično spremni da plate solidno visoku cenu.

Saša UZELAC

 
PowerColor Radeon HD 4770 512 MB GDDR5
PowerColor Radeon HD 4890 1GB GDDR5
MSI GeForce N260GTX Lightning
Šta mislite o ovom tekstu?
AMD Phenom II X4 955 Black Edition
Intel Corei7 975 Extreme Edition
Asus EeeTop 1602
Asus G71V
ZEROtherm CF900, FZ120, NV120 Premium i Nanoxia Dualcontact
Logitech Z-500 Wireless Notebook Speaker
GMC R2 Toast, R3 Corona, R4 Bulldozer
Verbatim USB Desktop Hard Drive USB/FireWire i USB/eSATA
HP Scanjet G3110 i Scanjet 8300 Professional
Samsung ColorXpression CLP-315W
Logitech G19 i G13
Wacom Bamboo, Bamboo One i Bamboo Fun Medium
Airlive POE200-CAM i OD300-CAM
Vivanco Bazoo Nano, Nano XS, Snake

Rezultati testova
3DMark Vantage (Extreme GPU score)
BattleForge (High - Very High DX10.1)
Company of Heroes (High - Ultra High DX10)
Crysis (High - Shaders Very High DX10)
FarCry 2 (UltraHi - Very High DX10)
HAWX (High - Very High DX10.1)
Unreal Tournament 3 (Very High DX9)
(Za prikaz dijagrama neophodan je browser sa uključenom podrškom za JavaScript)

MSI GeForce N260GTX Lightning
Osnovno:
GeForce 260 GTX, 650/1404/1000 MHz, 1796 MB DDR3
Ostalo:
DirectX 10, CUDA, Tri-SLI, PhysX, DVI, HDMI, VGA
Proizvođač:
Microstar
Kontakt:
PiN Computers
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera