TEST DRIVE<>
062009<><>

HP Scanjet G3110 i Scanjet 8300 Professional

Lako i brzo

HP Scanjet G3110
HP Scanjet G3110
Čini li vam se ponekad da se vrtite ukrug? Nikako da kupite štampač na kom biste odštampali omiljene fotografije sa digitalnog fotoaparata, a svuda kutije od cipela prepune vaših već „požutelih” uspomena. Papiri razbacani na sve strane, a na hard disku dosta slobodnog mesta. Možda samo želite da pošaljete fax ili da iskopirate neki dokument i na taj način povećate produktivnost? Ne želite da gubite dragoceno vreme prekucavajući teks, koji je sada, lakše nego ikada, moguće prebaciti u digitalni oblik pogodan za editovanje? U poslednje vreme sve više ljudi vidi rešenje ovih problema u kupovini multifunkcionalnih uređaja koji i štampaju i skeniraju dokumente. To je glavni razlog zašto je na svetskom tržištu prodaja skenera u prošloj godini bila za 25 odsto manja u odnosu na 2007. godinu. Prognoze za tekuću godinu takođe nisu svetle za proizvođače skenera, ali nije baš sve tako crno.

Dok su skeneri, kao zasebni uređaji, sve bolji, brži i jeftiniji, za one ugrađene u multifunkcionalne uređaje vrlo često ne možemo da nađemo specifikacije, boje su uglavnom neprecizne, a oštrina skeniranog materijala osrednja. Možda već imate štampač ili jednostavno želite da znate tačne karakteristike uređaja za koji dajete novac? Skoro da ne postoji polje povezano sa računarima koje je toliko napredovalo u poslednjih nekoliko godina, tako da je, bilo da vam je skener potreban za kućnu ili poslovnu upotrebu, kupovina dva zasebna uređaja skoro uvek bolji izbor. Ponuda skenera na našem tržištu prilično je bogata, tako da čak i za poluprofesionalnu i profesionalnu upotrebu možete birati između dosta modela. U poslednjih nekoliko meseci HP, kao jedan od najvećih svetskih proizvođača u ovoj oblasti, lansirao je nekoliko veoma zanimljivih rešenja. Mi smo imali prilike da se bolje upoznamo sa modelima Scanjet G3110 i Scanjet 8300 Professional. Međutim, pre nego krenemo u priču o njima, podsetićemo vas na koji način skeneri komuniciraju sa računarima i kakvu logističku podršku danas koriste.

Skeneri spadaju u retke uređaje koji za interakciju sa računarom koriste veliki broj različitih interfejsa. U početku su bili vezani za paralelni port, koji i dan-danas sadrži većina modernih konfiguracija, ali je kasnije on zamenjen SCSI interfejsom, što je neminovno povećalo cenu samog uređaja. Dolazak USB i FireWire ulaza zvanično je otvorio put ovim jedinicama ka brzoj i pouzdanoj komunikaciji i, što je najbitnije, u velikoj meri je uticao na pad cena, pa tako danas imamo situaciju da se skener solidnih performansi može pazariti za nešto više od 3000 dinara. Što se jezika za komunikaciju sa PC-jem tiče, najpopularniji je TWAIN. Pored toga što skener mora da podržava ovaj standard, računar na koji je skener povezan takođe mora da ima TWAIN drajver, koji se obično isporučuje uz sam uređaj. Glavna osobina TWAIN-a je što u većini implementacija pored logistike donosi i korisnički interfejs, koji je isti bez obzira na aplikaciju koja pristupa skeneru. U poslednje vreme ovaj standard sve više ustupa mesto instrukcionom sistemu WIA (Windows Image Aquisition) koji je mnogo jednostavniji za upotrebu i nudi veoma funkcionalan i fleksibilan korisnički interfejs koji nije vezan za sam drajver skenera. Manje upućenima skrećemo pažnju na to da postoji još jedan sken jezik koji koriste industrijske mašine. On nosi naziv ISIS (Image and Scanner Interface Specification) i koriste ga skeneri firmi EMC i SANE (Scanner Access Now Easy). On jasno razdvaja korisnički interfejs od drajvera i time omogućava transparentan pristup skeneru preko mreže. Sada ćemo se pozabaviti uređajima na testu.

HP Scanjet G3110 dolazi u izuzetno lepo dizajniranoj ambalaži, koja, pored samog proizvoda, donosi još dva instalaciona diska, odštampan vodič za povezivanje, višejezično uputstvo i kabl sa adapterom za napajanje. USB kabl je izostao, pa imajte to na umu prilikom kupovine ovog skenera kako se ne biste neprijatno iznenadili kad krenete da ga povezujete sa PC-jem. Sam uređaj skromnih je dimenzija (455 x 305 x 70 mm) i izuzetno je lagan (2,9 kg), što je posebno pogodno za manju kancelariju ili sobu, jer neće zauzeti mnogo prostora na radom stolu.

HP Scanjet 8300 Professional
HP Scanjet 8300 Professional
HP Scanjet G3110 je pripadnik niže klase foto-skenera i po svojim karakteristikama prvenstveno cilja na manje zahtevne kućne i kancelarijske korisnike. Reč je o klasičnom foto-rešenju koje sliku veličine 10 x 15 cm skenira za približno 10 sekundi, dok mu je za 35 mm slajdove potrebno više nego trostruko vremena. Kompletno je izrađen od plastike veoma dobrog kvaliteta koja je celom svojom gornjom površinom ispolirana do visokog sjaja, što je pravi magnet za otiske prstiju i prašinu, te iziskuje veliko angažovanje oko održavanja. U cilju što lakšeg upravljanja koriste se četiri predefinisana funkcijska tastera (Copy, Scan, Scan to E-mail, Scan to PDF) putem kojih se lako i brzo mogu inicirati sve osnovne naredbe. Ovaj model operiše rezolucijom 4800 x 9600 tpi i ima priložen TMA adapter preko kog se vrši skeniranje slajdova i negativa. Proizvodi otiske solidnog kvaliteta i dobre detaljnosti, pa sa punim pravom možemo reći da oni mogu biti čak i odlična osnova za kasniju ozbiljniju obradu. Posebno naglašavamo to da HP Scanjet G3110 prati paket vrlo korisnih aplikacija (HP Photosmart Share, HP Image Editor itd.), pa savetujemo da ih obavezno instalirate. Tokom druženja skener se pokazao se kao vrlo tiha mašina, spremna da odgovori na većinu postavljenih zadataka. Njegova preporučena maloprodajna cena od oko 100 evra je korektna i po svoj prilici obezbediće mu odličan odziv kod domaćih kupaca.

Zahvaljujući domaćoj HP kancelariji do nas je stigao jedan model iz takozvane Professional familije kućno-kancelarijskih skenera, koja je za vrlo kratko vreme uspela da postigne zapažene rezultate u svetu, pogotovu na polju mesečne produkcije i brzine skeniranja dokumenata. Radi se o vizuelno veoma lepo rešenom skeneru komercijalnog naziva HP Scanjet 8300 Professional, čija je lampa u stanju da odradi veliki broj prelaza za kratak vremenski interval i na taj način postigne da otisci izgledaju daleko realističnije i življe.

Glavno oružje ove mašine leži u kompletnom nosećem mehanizmu lampe koji, kada se zada skeniranje iz opcionog ADF-a (može da primi maksimalno do 100 dokumenata A4 formata), munjevito povlači listove u blok za skeniranje i na taj način postiže digitalizaciju velikog broja dokumenata (do 25 otisaka u minutu). Zanimljivo je to da je skener (posmatrano iz ugla robusnosti) u radu veoma tih i vrlo stabilan, štaviše, možemo reći da je jedan od najtiših u svojoj klasi. Krasi ga sofisticiran dizajn i besprekoran kvalitet izrade. Funkcionalnost mu je podignuta do maksimuma, što nas je obradovalo, prvenstveno zbog toga što je ovo ipak rešenje namenjeno najzahtevnijim korisnicima i većim kancelarijskim grupama, među kojima se jednostavnost rukovanja mnogo ceni, a ponekad je čak i jedan od bitnih faktora prilikom odluke o kupovini. Ovakvoj našoj konstataciji najviše doprinosi lepo rešena kontrolna tabla (sa monohromatskim displejom) pomoću koje se vrši upravljanje svim funkcijama. Inače, HP Scanjet 8300 manipuliše rezolucijom 4800 x 9600 tpi i cenovno je pozicioniran dosta više u odnosu na Scanjet G3110, što je bilo i očekivano s obzirom na to da ipak cilja na mnogo zahtevnije potrošače.

Kada se podvuče crta, možemo reći da oba skenera predstavljaju dosta dobra rešenja za kategorije u kojima se nalaze. Brzi su, nude kvalitetan otisak i nadasve,poprilično su tihi. HP Scanjet G3110 je više namenjen kućnoj upotrebi i korisnicima koji traže skener koji je što jednostavniji za rukovanje, dok je HP Scanjet 8300 više okrenut profi korisnicima, koji nisu spremni na kompromise po bilo kom pitanju. Izbor je, kao i uvek, samo na vama.

Nebojša RAŠKOVIĆ

 
PowerColor Radeon HD 4770 512 MB GDDR5
PowerColor Radeon HD 4890 1GB GDDR5
MSI GeForce N260GTX Lightning
AMD Phenom II X4 955 Black Edition
Intel Corei7 975 Extreme Edition
Asus EeeTop 1602
Asus G71V
ZEROtherm CF900, FZ120, NV120 Premium i Nanoxia Dualcontact
Logitech Z-500 Wireless Notebook Speaker
GMC R2 Toast, R3 Corona, R4 Bulldozer
Verbatim USB Desktop Hard Drive USB/FireWire i USB/eSATA
HP Scanjet G3110 i Scanjet 8300 Professional
Šta mislite o ovom tekstu?
Samsung ColorXpression CLP-315W
Logitech G19 i G13
Wacom Bamboo, Bamboo One i Bamboo Fun Medium
Airlive POE200-CAM i OD300-CAM
Vivanco Bazoo Nano, Nano XS, Snake

Scanjet G3110
Rezolucija:
4800 x 9600 tpi
Ostalo:
vrlo dobar CCD senzor, TMA adapter, 4 komandna tastera, dobar kvalitet otiska

HP Scanjet 8300
Rezolucija:
4800 x 9600 tpi
Ostalo:
skeniranje TMA dokumenata, sjajna kontrolna tabla, monohromatski displej, odličan CCD senzor, visok kvalitet otisaka
Proizvođač:
Hewlett-Packard
Kontakt:
Hewlett-Packard Srbija
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera