TEST DRIVE<>
032010<><>

Tenda W311U, W311R+ i W302R

Ispod mrežne Tende

Tenda W311U
Tenda W311U
Ovom prilikom na testu smo imali uređaje za bežično povezivanje računara kineske firme Tenda, koja je relativno nova na našem tržištu. Naime, radi se o jednom USB mrežnom adapteru W311U i dva bežična rutera W311R+ i W302R, izrađenim po standardu za bežično povezivanje 802.11n (Draft 2.0).

Sadržaj paketa prilično je standardan. Uz mrežni adapter u paketu stižu CD (drajver i korisničko uputstvo), dok dva rutera stižu u pakovanju sa ispravljačem za napajanje, kratkim uputstvom u štampanom obliku i CD-om na kojem su korisničko uputstvo i program za podešavanje. Uz model W311R+ stiže i jedna montažna antena, a uz model W302R mrežni kabl i postolje za uspravan položaj rutera.

Tenda W311R+
Tenda W311R+
Sva tri uređaja vrlo su lepog dizajna. Izrađeni su od čvrste plastike bele i sive boje (svetlijih i tamnijih nijansi) sa zelenim signalnim LED (za status LAN, WAN, WLAN, sistema i napajanja kod rutera). Na oba rutera imamo reset i WPS dugme, napojni, WAN i četiri LAN konektora. Mrežna karta je u obliku klasičnog USB adaptera, a prema navodima proizvođača, ovaj model kartice je najmanji 802.11n adapter na svetu. Što se rutera tiče, kod modela W311R+ zadržan je klasičan izgled, dok model W302R, zahvaljujući obliku antena, liči na malog kućnog robota kada se postavi na nosač za uspravni položaj.

Mrežni adapter se na Windows XP instalira vrlo jednostavno, pomoću čarobnjaka, dok ga Windows 7 pronalazi automatski. Osim podrške za WPS (WiFi Protected Setup) i opcije Soft AP koja omogućava pretvaranje računara sa ovom karticom u pristupnu tačku (AP), posebno bismo istakli to što, prema rečima proizvođača, podržava rad sa igračkim konzolama (PSP, Wii, NDS) i popularnim igračkim servisom Xlink Kai.

Tenda W302R
Tenda W302R
Rutere je moguće podesiti preko programa koji stiže na CD-u ili preko grafičkog web interfejsa. Program je urađen u obliku čarobnjaka i nije ga potrebno instalirati. On je predviđen za manje iskusne korisnike i pomoću njega se najbitnije opcije podešavaju u nekoliko koraka. Grafički web interfejsi kod oba rutera služe za podešavanje naprednih opcija, koje su interesantne iskusnijim korisnicima i koje se razlikuju u svega nekoliko opcija. Neprivlačnog su dizajna, ali se „ispod haube” krije pregršt mogućnosti. Po prijavi, na naslovnoj strani učitava se dijalog koji u nekoliko koraka nudi najbitnija podešavanja WAN konekcije. Ovaj dijalog se pojavljuje pri svakoj ponovnoj prijavi, čak i ako je već podešen, što je čudno. Logičnije bi bilo da se otvara, recimo, statusna strana nakon inicijalnog podešavanja. Od standardnih podešavanja, ovi modeli imaju ona za kvalitet servisa QoS, WPS, LAN, WAN, kloniranje MAC adresa, razne vrste enkripcije veze, DNS, WLAN, odobrenje prijave po MAC adresi, DHCP, Virtual Server, preusmerenje portova, ALG servis, DMZ, UPnP, URL monitor, Client Filtering, MAC Filtering, Remote Web Management, rutiranje, DDNS i logove.

Posebno bismo izdvojili opcije WAN medium, MBSSID AP Isolation, AP Isolation i Traffic Control. Opcija WAN medium služi za povezivanje rutera sa žičnim i bežičnim baznim stanicama, što omogućava korišćenje drugog bežičnog AP-a kao izlaza na Internet ili u veću računarsku mrežu. MBSSID AP Isolation i AP Isolation koriste se za izolovanje bežičnih klijenata prijavljenih na određeni AP kada su aktivni i primarni i sekundarni SSID. Razlika između te dve opcije je u nameni. MBSSID AP Isolation služi za sprečavanje komunikacije između klijenata prijavljenih na isti SSID, dok AP Isolation služi za sprečavanje komunikacije između klijenata prijavljenih na dva različita SSID-a (na primer, jedan računar na primarnom SSID-u, drugi na sekundarnom). Ove dve opcije mogu se kombinovati i u tom slučaju nijedan klijent prijavljen preko bežične veze ne može koristiti mrežne resurse drugih klijenata prijavljenih bežično. Sigurnost se može podešavati za primarni i sekundarni SSID posebno, sa već standardnim načinima prijavljivanja i šifrovanja (otvoren, deljeni, WEP, WPA, WPA2 i 802.1x). Za šifre mogu da se koriste samo brojevi i slova, što je prilično loše za sigurnost. Sámo podešavanje, preko programa ili web grafičkog interfejsa, može biti otežano za korisnike zbog gramatički loših ispisa na engleskom jeziku, kako u programu tako i u uputstvu.

Prvi test koji smo radili je test dometa. Ruteri su na testu dometa pokazali mnogo bolje rezultate sa kompatibilnom b/g karticom nego sa modelom W311U izrađenom po n standardu. Bili su postavljeni na drugom i četvrtom spratu petospratne zgrade i svaki je pokrivao po četiri sprata, što je prilično dobar rezultat. Samo jedan od njih je na relativno maloj razdaljini imao jednu mrtvu zonu u sobi dva sprata direktno ispod njega, ali nismo sigurni da li je to zbog neke armature u konstrukciji zgrade ili je zbog samog uređaja.

Drugi test koji smo radili je test protoka pri primanju i slanju podataka. Urađen je pomoću jednog laptop računara, jednog desktop računara, postojeće mrežne infrastrukture u zgradi i već navedene bežične opreme. Testiranje je urađeno pri maksimalnoj jačini signala. Dobijene rezultate možete videti u tabeli.

Pomoću ove opreme može se pokriti dosta veliki prostor (u zavisnosti od konstrukcije) sa manje uređaja i pri tome imati relativno brz protok informacija u odnosu na proizvode drugih proizvođača u toj klasi. Treba, naravno, imati na umu to da su ovi uređaji predviđeni za primenu kod kuće i u manjim firmama, a prema navodima proizvođača imaju i veoma dobru podršku za igrače.

Petar LONČAREVIĆ

ModelW311R+W302R
Up (MB/s)1,586,43
Down (MB/s)1,121,21
 
Intel Core i3-530
AMD 890GX, Asus M4A89GTD PRO/USB3
AMD Phenom II X2 555 Black Edition & Athlon II X3 440
Intel H55 i H57 čipset, Gigabyte GA-H55M-UD2H, MSI H57M-ED65
Samsung HD502HI, HD502HJ, HD103SI, HD103SJ
Gigabyte GA-X58A-UD7
ATI Radeon HD 5450 i Radeon HD 5570
HP Compaq Presario CQ61-320ex
Asus UL30vt
Samsung ML-1915 i Samsung SCX-4600
Silverstone LC10-E, LC13-E, GD01
Logitech Anywhere Mouse MX i Performance Mouse MX
Verbatim eSATA/USB Combo SSD
Viewsonic VMP72
Genius SlimStar i220
Canon Powershot SX120 IS
T’nB Vintage i Music Trend Death Metal
Tenda W311U, W311R+ i W302R
Šta mislite o ovom tekstu?

W311U
Standard:
802.11n
Ostalo:
USB, WPS, LED indikator

W311R+
Standard:
802.11n
Ostalo:
LED indikatori, 4 x LAN, WAN, 1 eksterna izmenljiva antena

W302R
Standard:
802.11n
Ostalo:
LED indikatori, 4 x LAN, WAN, 3 eksterne neizmenljive antene
Proizvođač:
Tenda
Kontakt:
Infograf
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera