INTERNET<>
112010<><>

Web navike

Društveno bookmarkovanje

Šta se desi kada ceo Web želi da podeli nešto sa vama?

Svi smo se bar jednom sreli sa gorkom činjenicom da su nam sve obeležene stranice dotadašnjeg surfovanja Webom nestale prilikom reinstalacije softvera ili iz nekog sličnog razloga. Sve te dragocene i lepo sortirane informacije su formatiranjem particije na kojoj je bio smešten browser isparile u moru nepovratnih bajtova. Kada se to već desi, jedina opcija je ponovno traženje svih sajtova i obeležavanje. S obzirom na to da smo svesni toga da ćemo teško pohvatati pogubljene konce, brzo odustajemo od takvog pohoda. Zbog toga treba raditi na prevenciji problema i razmišljati unapred. Na primer, Google Chrome nudi sjajnu mogućnost sinhronizacije svih zabeležaka. To znači da će se one preko vašeg naloga upisati na neki od servera odakle ćete moći da ih pozovete na bilo koji računar koji ima instaliran Chrome. Pored toga, postoje još mnoga rešenja, od kojih ćemo u nastavku teksta pomenuti najbolja, ali se ona razlikuju od jednostavne sinhronizacije. U pitanju je društveno obeležavanje stranica – social bookmarking. Iako vam pomenuti termin možda nije poznat, postoji mogućnost da ste bez svog znanja čak i doprineli širenju baze linkova nekog od sajtova koji se bavi upravo društvenim bookmarkovanjem. Pretpostavimo da imate profil na jednom takvom sajtu. Iako mogu prilično da se razlikuju jedan od drugog, koraci bookmarkovanja suštinski su isti. Prvi korak je pomenuti profil koji morate posedovati. Kreiranjem profila dobijate odvojeni kutak sajta koji će biti samo vaš i na kom ćete imati pregledno sortirane linkove. Drugi korak je ubacivanje samog linka. Za kraj ostaje ubacivanje tagova, tj. kategorizacija linka koji ste uneli. Postoje dve ključne stvari koje predstavljaju glavnu razliku između „običnog” i društvenog bookmarkovanja. Očigledno je da se link nalazi na udaljenom serveru i da ga nije moguće slučajno obrisati prilikom čišćenja računara. Drugo, bilo ko može da vidi link koji ste postavili (osim ako niste postavili privatan link, što neki servisi omogućavaju, ali nije praksa). Eto društvenog dela celog koncepta. Verovatno ste primetili da je uvođenje društvenog dela u sve pore Interneta trend koji ima eksponencijalan rast. Zašto je to bitno kod bookmarkovanja? Odgovor je jednostavan – povezivanje ljudi sličnih interesovanja. Kroz takvo povezivanje stvara se baza znanja koja će privlačiti nove korisnike, a samim tim i nova interesovanja, pa će tagovi i kategorije postajati sve raznovrsniji.

 
Postoji mnogo sajtova za društveno bookmarkovanje, a trenutno su najposećeniji Digg (www.digg.com), StumbleUpon (www.stumbleupon.com), Reddit (www.reddit.com) i Delicious (www.delicious.com). Svaki od njih ima svoja rešenja za kategorizaciju i rangiranje linkova. Rangiranje je pored kategorizacije možda i najbitnija uloga ovih sajtova. Od presudne je važnosti to da aktuelni linkovi sa vrućim temama uvek budu među prvima jer je za njih najveće interesovanje. Ispostavilo se da je najbolji način za određivanje važnosti nekog linka prepuštanje potpune kontrole korisniku. To znači da korisnici određuju koji će se od linkova prikazivati na vidnim mestima a koji neće. Na primer, na Diggu korisnik može da „iskopa” ili „zakopa” bilo koji od linkova u zavisnosti od toga da li mu se dopada ili ne. Isto pravilo važi i na Redditu – svaki korisnik može određenoj vesti da doda ili oduzme bod. Vesti s najviše iskopavanja i poena prikazaće se na vrhu strane određene kategorije ili grupe tagova, a biće promovisane i na naslovnoj strani. Delicious funkcioniše malo drugačije što se rangiranja tiče, ali ne odstupa od opšte definicije društvenog bookmarkovanja zato što ju je upravo ovaj servis ustanovio. On rangiranje vrši brojanjem toga koliko je puta neka lokacija uvršćena u kolekciju linkova različitih korisnika.

Za StumbleUpon se može reći da je najkarakterističniji od svih navedenih sajtova. I on se zasniva na ubacivanju linkova koji se tagovanjem svrstavaju u određene oblasti, ali potraga za interesantnim sadržajem na njemu nije svedena na prostu listu. Kada se upustite u „stamblovanje”, primetićete da postoji svega nekoliko dugmića kojima kontrolišete proces pregledanja. Dugme Stumble vodi vas na nasumično izabranu stranicu po kategorijama koje ste izabrali, a što više budete stamblovali to će servis bolje filtrirati stranice za koje misli da će vam se eventualno dopasti. To radi tako što linkove koji su vam se svideli upoređuje sa ostalima koje ima da vam pokaže. StumbleUpon može još više da zablista kada ga i vaši prijatelji koriste, jer će vam servis s vremena na vreme pokazivati i sajtove koje oni preporučuju drugim korisnicima. I ostali sajtovi nude mogućnost povezivanja sa prijateljima. Tako na Diggu možete pratiti određene članove i njihovu aktivnost (model preuzet sa Twittera), na Redditu možete imati prijatelje, a na Deliciousu mreže korisnika sa kojima ste povezani. U svakom slučaju, nikada ne morate da budete usamljeni i možete da delite interesantne web lokacije sa drugima.

 
Pozitivne strane društvenog bookmarkovanja više su nego uočljive. Ne morate da se plašite šta će biti s podacima nakon velikog spremanja računara, uvek ćete znati šta je trenutno aktuelno na Mreži, a sajtove za bookmarkovanje možete koristiti i kao moćnu bazu za različita profesionalna istraživanja. Sistem, naravno, ima i nekoliko slabosti. Morate biti svesni činjenice da većina korisnika predstavlja amatere koji linkove ubacuju za sopstvene potrebe ili iz čiste zabave. Zbog toga podaci mogu biti loše tagovani ili nedovoljno kvalitetni da bi vam koristili. Takođe, sa svakom novom web lokacijom koju planirate da koristite za smeštanje relevantnih podataka dolazi i obaveza održavanja i ažuriranja.

U kombinaciji sa popularnim društvenim mrežama, sajtovi za online bookmarkovanje mogu da budu prilično moćno sredstvo informisanja i organizovanja podataka. Na vama je samo da vidite koji će vam od pomenutih servisa najviše odgovarati.

Uroš ZORIĆ

 
.rs
Supervirus Stuxnet
Internet pretraživači
Kratka forma dobija vizuelizaciju
Web navike
Šta mislite o ovom tekstu?
WWW vodič
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera