TEST DRIVE<>
072013<><>

Nvidia GeForce GTX 780 i VTX Radeon HD 7970 X-Edition

Obračun na vrhu

Nvidia je uhvatila priliku da tokom leta izvrši reviziju ponude i predstavi nazivno novu generaciju, koja je zapravo bazirana na odavno poznatoj Kepler arhitekturi. Ipak, promene su isuviše velike da bi se korekcije izvršile uvođenjem novih modela u postojeću GTX 600 seriju. Nakon GeForce GTX 780, dobili smo sledeći proizvod po segmentaciji – GTX 770. Novi model ne donosi praktično ništa novo, osim revidiranog Boosta koji deli sa snažnijom verzijom. U svojoj srži novi model zapravo je preimenovani GeForce GTX 680 koji radi na većim taktovima kako bi opravdao ime.

Dakle, pričamo o grafičkoj karti koja se bazira na GK104 čipu. Reč je o Kepler arhitekturi koja se pokazala kao revolucionarna za nVidiu, jer nam je donela mali brzi GPU kao kontrast masivnom Fermiju. U svakom slučaju, čip nije menjan u bilo kom smislu. Izrađen je u TSMC-ovom 28 nm proizvodnom procesu i na površini od 294 mm2 krije 3,5 milijardi tranzistora. Dalje ne treba previše ponavljati, osim da raspolaže sa 1536 Stream procesora, kao sa 128 teksturnih i 32 ROP jedinice. Kako je sve ostalo isto, jedini način da se dobiju bolji rezultati jeste kroz frekvenciju. Nominalni takt znatno je skočio i nVidia ga je definisala sa 1046 MHz. Uz novi GPU Boost 2.0 omogućeno mu je da dostigne i preko 1085 MHz, s tim da mora ostati u okvirima TDP-a ili zadate temperature. GPU Boost 2.0 donosi tu slobodu da ove limite možete zasebno da podešava i menja im prioritet. Memorijski sistem je unapređen i ovog puta upotrebljeni su brži GDDR5 čipovi deklarisani i podešeni na frekvenciju od efektivnih 7 GHz! Ovaj potez je i te kako bitan, jer je GTX 770, kao i GTX 680 ograničen u svojoj klasi sa 256-bitnom magistralom. Jednostavno, konkurencija u vidu Radeona HD 7970 poseduje 50 odsto širi memorijski interfejs, pa i uz drastično sporije čipove ima veći protok podataka. Količina memorije nije se menjala, pa je grafičkom procesoru ostalo na raspolaganju 2 GB lokalne video-memorije. nVidia se odlučila na unapređen dizajn kako bi obezbedila povećane taktove. Za to je bila potrebna veća štampana ploča. Osim što ima više elemenata i deluje složenije, naponska jedinica je dobila još jednu fazu. Petostepena filtracija napona i nova digitalna naponska jedinica izgledaju znatno bolje od stare koja je izgledala kao da je skinuta s modela srednje klase. Naravno, zbog većih taktova za GPU i memoriju povećana je i potrošnja. Dok smo GTX 680 hvalili zbog sjajnog TDP-a od 195 W, to ne možemo reći za GTX 770 koji je deklarisan na 230 W, čime se primetno približio modelu GTX 780. Čak se koristi i kombinacija 8 pin + 6 pin konektora za napajanje karte. Ipak, novi kuler uklanja strah od mogućeg povećanja temperatura. Upotrebljen je fantastični rashladni sistem kao i kod dva snažnija modela. U prošlom broju smo nahvalili ovo hlađenje, jer je, bez dileme, najbolje referentno rashladno rešenje. Dok od referentnih kulera po pravilu treba „bežati” i tražiti DirectCU, TwinFrozr, Vapor-X i slične modele, ovog puta to zaista nije slučaj. Apsolutno smo sigurni da posebnih prednosti nijedan od pomenutih ne može da ima na novim rashladnim rešenjem iz nVidie. Dopada nam se i izbor video-izlaza, koji pokriva sve bitne standarde. Korisnici imaju izbor između dva DVI-a i po jednog HDMI i DisplayPorta što pokriva potrebe većine.

Da bismo imali valjano poređenje, na test smo uzeli i jedan zanimljiv primerak VTX Radeona HD 7970 u X-Edition varijanti. Ova dva modela cenovno su istog ranga i predstavljaće ljute konkurente na tržištu. Stoga nas je zanimalo kako se „novajlija” pokazuje s veteranom kao što je Radeon HD 7970. Ovo kažemo, jer je Tahiti čip koji se nalazi na ovoj VTX karti prisutan već godinu i po na tržištu. Proizvođač je svoju kartu učinio izuzetno primamljivom za potencijalne kupce. Pre svega, tu je kuler s dva ventilatora velikog prečnika. Ispod njega je skriven rashladni profil izrađen od velikog broja aluminijumskih rebara, kroz koje prolaze bakarni heatpipeovi. Njihov cilj je efikasan i ravnomeran transfer toplote celom površinom rashladnog tela. Ispod se krije Tahiti jezgro u svom „punokrvnom” izdanju, a koje radi na referentnom taktu od 1050 MHz. Upotrebljeni su GDDR5 memorijski čipovi koje je potpisala kompanija Hynix. Njihov kapacitet ukupno iznosi 3 GB, a podešeni su na nešto višu frekvenciju od referentne. Konkretno, radi se o efektivnih 5700 MHz, što rezultuje svega nekoliko procenata boljim performansama u odnosu na vrednosti koje propisuje AMD. VTX Radeon HD 7970 X-Edition ima određene prednosti u odnosu na svog konkurenta. Osim memorijskog interfejsa, tu je i činjenica da uz Radeon HD 7970 modele dobijate sjajan bundle igara iz „Never Settle Reloaded” programa. U pogledu video-izlaza, VTX-ov Radeon ne manjka. Dva mini-DisplayPorta, u kombinaciji sa po jednim DVI i HDMI video-izlazom odličan su izbor. Ukoliko koristite DisplayPort, verovatno će vam biti potreban adapter koji, nažalost, ne stiže u okviru standardnog pakovanja. Za potrebe napajanja ovog modela potrebno je obezbediti osmopinski i šestopinski naponski konektor, ali i kvalitetno napajanje zbog deklarisane potrošnje od 250 W.

Kao jedan od jeftinijih u ponudi, mnoge verovatno muči to da li VTX ima skrivene mane. Tokom testiranja nije prelazio temperaturu od 70 stepeni uz prilično tih rad. Iako je tiši od referentnog modela, ipak je bučniji od najpoznatijih brendova na tržištu. Ipak, s povoljnom cenom zaista ne možemo da se žalimo. Da li je ovaj delimično nepoznat brend negde „zakinuo”. Pa jeste, ali na svu sreću na nebitnim mestima. Nalepnice s oznakom su nakon kratkog rada krenule da se odlepljuju, a završna obrada nije među najboljim. Ipak, sve ostalo je potpuno na mestu i zaista ne bismo imali ništa protiv da nam se jedna ovakva karta nađe u kućištu.

nVidia je sa svojim novim modelom predstavila odličnu konkurenciju u klasi od nekih 350 do 400 evra. AMD je definitivno dominirao ovom kategorijom i može da se kaže da se odomaćio. Ipak, nVidia nije preuzela vođstvo, već je samo kvalitetna alternativa. Prosto, oba modela imaju svoje pro et contra. Potrošnja i termalne osobine su na strani Keplera, ali uz Radeone dolaze odlične igre kao poklon, uz veliki broj modela s alternativnim kvalitetnim hlađenjima. Performanse su jako bliske i u zavisnosti od naslova, svaka će imati svoje adute. VTX ćemo pohvaliti jer je još jednom pokazao da zna da napravi kvalitetan proizvod uz benigne nedostatke. Koji od ova dva modela? Izbor je samo na vama, jer nijedan od njih nije dovoljno dobar da biste promenili brend koji favorizujete. Dalje razrešenje ovog nadmetanja ostaje da vidimo kada stigne nova generacija Radeona kao odgovor.

Nebojša TODOROVIĆ

 
Nvidia GeForce GTX 780 i VTX Radeon HD 7970 X-Edition
Šta mislite o ovom tekstu?
Cooler Master Centurion 6
AMD A10-6800K i A10-6700
Dell Latitude 10
Sony DSC-HX50
Logitech Wireless Headset H800
Canon PowerShot SX280 HS
Gigabyte Fly
Sony HDR-CX410VE
Samsung Series 5 NP535U3C
Fujitsu LifeBook UH572
Titan G22T i G25T
Philips 227E4QHA
LG 23EA63V-P i 27MA73D-PZ
Logitech Cube
Chicony Wireless Multi-touchpad Keyboard (KGR1015), Super Slim Wireless Keyboard & Mouse Set (WUG0977) i Super Slim Keyboard
HP OfficeJet 251DW
Anza AZ288, AZ53AS, AZ33M, AZ387
TP-Link TD-VG3631

Rezultati testova
Futuremark 3DMark (Fire Strike) GPU Score
Futuremark 3DMark 11 (extreme preset) GPU Score
Bioshock Infinite (DX11, Ultra) [fps]
Crysis 2 (DX11, ultra, HD textures) [fps]
Crysis Warhead (DX10, enthusiast) [fps]
Hitman Absolution (DX11, Ultra) [fps]
Metro 2033 (DX11, very high, tesselation) [fps]
Metro Last Light (DX11, very high, tesselation) [fps]
Sleeping Dogs (DX11, ultra) [fps]
Sniper Elite V2 (DX11, utra) [fps]
Unigine Heaven 4.0 (DX11, High, extreme tesselation) [fps]
(Za prikaz dijagrama neophodan je browser sa uključenom podrškom za JavaScript)

Nvidia GeForce GTX 770 2 GB
Osnovno:
GPU 1046 MHz, memorija 7000 MHz, 1536 Stream procesora, potrošnja 230 W
Ostalo:
128 teksturnih jedinica, 32 ROP-a, DirectX 11.1, SM 5.0, OpenGL 4.3, 2 x DVI, HDMI, DisplayPort
Proizvođač:
nVidia

VTX Radeon HD 7970 3 GB X-Edition
Osnovno:
GPU 1050 MHz, memorija 5700 MHz, 2048 Stream procesora, potrošnja 250 W
Ostalo:
128 teksturnih jedinica, 32 ROP-a, DirectX 11.1, SM 5.0, OpenGL 4.2, DVI, HDMI, 2 x mini DisplayPort
Proizvođač:
VTX
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera