LAKI PINGVINI<>
042014<><>

Springseed 1.1

Da se ne zaboravi

Ljudi su danas okruženi velikim brojem podataka i obaveza, te je često prosto nemoguće zapamtiti sve što želite i treba da uradite. Međutim, zašto bi pamtili kada se sve može zapisati? Kako se papirići lako gube i nisu praktični, napravljene su aplikacije namenjene beleženju onog što ne želite i/ili ne smete da zaboravite. Ima nekoliko dobrih rešenja za ovu namenu, a mi ćemo vam predstaviti aplikaciju Springseed.

Za početak posetite zvanični sajt, sa kojeg možete skinuti deb fajlove za instalaciju na distribucije zasnovane na Debianu (u koje ubrajamo i Ubuntu i njegove derivate), a korisnici Arch Linuxa aplikaciju mogu naći u AUR-u. Korisnici ostalih distribucija će morati da skinu izvorni kod sa git stranice aplikacije i sami je kompajlirati. Ovde moramo izneti zamerku na zvanični sajt koji, mada ima lep minimalistički dizajn, ne pruža neke podobnije informacije o mogućnostima aplikacije, kao ni galeriju slika, što bi mnogima koristilo.

Ono što ćete prvo primetiti u interfejsu jeste da se savršeno uklapa u Unity okruženje, ako ga koristite, s obzirom na izbor boja i poziciju tastera za zatvaranje, spuštanje i povećavanje aplikacije s leve strane. Promene interfejsa nisu moguće, a ni tema vašeg okruženja ne utiče na Springseed pa je jedino što možete menjati u vezi same aplikacije sinhronizacija sa dropbox servisom, u slučaju da želite da držite vaše beleške u oblaku. S leve strane stoji podela beleški u kategorije, a unutar kategorija možete kreirati dodatne podkategorije, tako što ćete prevući miša preko željene kategorije i kliknuti na znak + koji će se pojaviti pored. Jedine ikonice na gornjoj traci koje ćete naći su za dodavanje nove beleške i brisanje postojećih.

U kategoriji Scrap će vas dočekati pozdravna poruka, kao i osnovna objašnjenja za rad s aplikacijom. Preporučujemo vam da ih pročitate, olakšaće vam rad i upoznati vas sa svim mogućnostima Springseeda, tačnije sa načinom na koji možete da formatirate uneti tekst koristeći Markdown sintaksu. Osnovno formatiranje teksta (menjanje fonta u bold i italic) je moguće klikom miša, dok za ostatak morate koristiti pomenutu Markdown sintaksu. Nemojte da vas ovo plaši, biće vam dovoljno nekoliko minuta uz uputstvo i sve će vam biti jasno. Sve se svodi na kombinaciju upotrebe nekoliko znakova i razmaka u tekstu.

Aplikacija je stabilno radila na Ubuntuu i Debianu, dok je na Archu umela ponekad da pravi problem izbacivanjem određene greške i blokiranjem, kada smo je morali zatvoriti i ponovo pokrenuti pošto drugog rešenja nije bilo. Ipak, kako zvanična podrška za Arch i ne postoji ovu zamerku treba uzeti s rezervom. S obzirom na prilično specifičan interfejs i malo drugačiji način formatiranja teksta u odnosu na slične aplikacije, Springseed nije aplikacija za svakoga, ali dok ne probate nećete biti sigurni, možda se pri radu zaljubite baš u neku od specifičnosti ovog programa.

Bojan STOJANOVIĆ

 
Anonimni i sigurni(?)
Curlew 0.1.22
Springseed 1.1
Šta mislite o ovom tekstu?

Platforma:
GNU/Linux
Licenca:
BSD
Veličina:
44 MB
Cena:
Program je besplatan
Adresa:
www .getspringseed .com
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera