PRST NA ČELO<>
082014<><>

Povratak Anti-heroja

Zgrabite kokice, sipajte omiljeno piće sa previše šećera i udobno se zavalite. Predstava po imenu „Povampirenje njegovog visočanstva netbuka” samo što nije počela!

Da mi je neko rekao da ću morati ponovo da razmišljam o mršavim i nedovoljno sposobnim prenosnim računarima, u narodu poznatijim kao netbuk, ne bih mu verovao. Ipak, ovaj uređaj, u novom odelu, s novim asesoarima i lažnim imenom, ponovo stupa na scenu, trljajući lažne brkove. Pređašnji sponzori pojave ovog neubedljivog, lažno sposobnog i krajnje sporog parčeta elektronike, famozni duo Majkrosoft i Intel, ponovo su u glavnim ulogama. Ipak, malo su se promenile okolnosti. Pre pet godina, kada su netbuci plesali u ritmu sambe, u prvom činu originalne predstave, tržištu je bio potreban bum koji će održati prodaju personalnih računara. Dobro, to je i danas slučaj. No, razlika je u tome što tada netbuk nije imao dostojnog protivnika u segmentu koji je gađao. Danas ih ima, i to na pretek.

Odmah se setimo tabličnih računara, čije performanse konačno nude mogućnost iole udobnog rada. Upravo su tablični računari u trećem činu originalne predstave odigrali maestralnu ulogu dželata njegovog uzvišenog visočanstva sporosti, netbuka. Oskari su pljuštali, a individualne nagrade zatrpavale mejl Stiva Džobsa u pohvalama za iPad i sve ono što je usledilo posle 2010. godine. Savršeno režiran sukob tabličnih računara i netbuka označio je početak jedne nove ere u računarstvu – disruptivne inovacije prenosnog računarstva.

Ova komplikovana sintagma se otprilike može objasniti na sledeći način. Zamislite jedan dominantan proizvod ili uslugu, sa velikim udelom na tržištu. Želeći da postanete ozbiljna faca na tržištu, protiv njega se borite tako što, umesto da se s njim sukobite tamo gde je najjači, na njegovom terenu (tržištu), vi inovirate i tim novitetom stvarate nova tržišta ili modifikujete postojeća. Tablet računar, dželat našeg glavnog junaka, je bio jedna takva inovacija. No, ona koja je počela da izgriza Majkrosoft/Intel kombinaciju i protiv koje će ovaj duo u igru vratiti njegovo visočanstvo, povampirenog sporaća s novim asesoarima, jeste njegov dalji rođak iz zemlje šarene jednostavnosti – Chromebook. Ovaj neračunar, kako ga kritičari često oslovljavaju, uspeo je da se probije, posebno na tržištu Sjedinjenih Država, i kreira dominaciju na tržištu obrazovnih računara. Pored toga, ušunjao se na grafikone prodaje ukupnog tržišta prenosnika sa naizgled skromnih sedam odsto prodaje. Toliko je postao ozbiljan takmac da je Majkrosoft, prvi put u svojoj istoriji, lansirao ekstremno agresivnu anti-kampanju protiv njegovog kreatora, kompanije Google.

Pod krajnje neinteresantnim imenom Scroogled, akciju protiv kompanije Google, njenog štićenika – Hromiranog prenosnika i drugih šarenih servisa, Majkrosoft je lansirao u toku pretprošle godine. U ulozi osobe od poverenja, predstavu protiv Chromebooka vodi gospodin Rik Herison, dobro poznati vlasnik zalagaonice iz emisije „Pawn stars” sa History Channela. U kratkom video-spotu, devojka dolazi kod Rika i Matorog, nudeći Hromiranog u zamenu za kartu do Holivuda. Rik tada objašnjava mladoj i neiskusnoj gospođici da Hromirani nije pravi laptop jer ne može da koristi „prave” aplikacije poput onih iz paketa Office ili iTunesa kada nije na Mreži. Nisko, krajnje nisko!

Prateći element ovog izrežiranog napada jeste Majkrosoftov tehnološki odgovor na Hromiranog prenosnika. E, tu na scenu stupa naš drugar plave krvi. Dame i gospodo, u plavom uglu, jedan, jedini, nepobedivi – Wintel laptop po ceni od samo 250 američkih dolara. Da, dobro ste pročitali! Priča se čak da će ovi uređaji biti dostupni i po ceni od oko 200 dolara. Jedan od prvih boraca ove redmondske gerile je uređaj po imenu Acer Aspire ES1, čije Celeron srce kuca na 2,16 GHz, desni kroše teži 4 GB RAM, a levi 500 GB diska. Priča se da će jedan od ratnika imati i lagani SSD, a da će ga oblačiti japanska Toshiba.

U redu – jasno je da je ovo još jedan pokušaj redmondske gerile da očuva status-kvo na opasnoj liniji fronta. Apsolutno zadivljuje odluka glavnih operativaca redmondske hunte da u klasama uređaja s dijagonalom manjom od 12 inča, Windows OS bude – besplatan! Dobro...ne baš besplatan, samo će njegova licenca koštati 0 dolara. Nije šija, nego vrat. Šlag na tortu je posebna verzija OS-a po imenu „Windows 8.1 with Bing” koja će, najverovatnije, podrazumevano visiti na netbuku povampirenom. Kapirate – to je OS u kom je Bing sve i svja, baš kako hunta zapoveda. Besplatan Windows u OEM paketu je najbolji asesoar našeg anti-heroja, bar za sezonu jesen-zima 2014.

Momir ĐEKIĆ

 
 TRŽIŠTE
Globalna sigurnost i privatnost

 PRIMENA
Razvoj fuzionih reaktora

 NA LICU MESTA
LG G3 promocija, „W Sushi Bar”, 26. jun
Huawei Ascend P7 promocija, PC „Ušće”, 26. jun
Google Street View promocija, klub „Promenada”, 10 jul

 KOMPJUTERI I FILM
Guardians of the Galaxy
Teenage Mutant Ninja Turtles
Filmovi, ukratko

 DOMAĆA SCENA
Predstavljamo: Asseco SEE

 SERVIS
Windows Powershell

 PRST NA ČELO
Povratak Anti-heroja
Šta mislite o ovom tekstu?

 GOST KOLUMNISTA
Preko trnja
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera