LAKI PINGVINI<>
012017<><>

Kada se pakao smrzne

MS i Linux to su <3 dva

Linux je kancer koji se, u smislu intelektualne svojine, prikači na sve što dotakne”, izjavio je nekadašnji dugogodišnji CEO kompanije Microsoft sredinom davne 2001. godine. Petnaest godina kasnije, aktuelno rukovodstvo ove kompanije plaća minimalno pola miliona dolara godišnje za Platinum članstvo u Linux Fondaciji. Šta se to za nepune dve dekade dogodilo pa je od ljutog protivnika Microsoft došao do mesta u jednom od tela koje upravljaju razvojem, ne samo Linuksa, već i mnogih drugih projekata otvorenog koda? Iznenadni napad altruizma ili prihvatanje „ako ne možeš da ih pobediš...” taktike?

Gotovo sigurno niti jedna od te dve opcije već jednostavno sagledavanje realne situacije na savremenom tržištu i izbor najadekvatnijeg pravca za dalji razvoj kompanije. Ne gubite iz vida da je Microsoft firma i da, kao takva, radi za profit i sa ciljem da maksimalno uveća dobit akcionara. Sve ovo je Ivan Jelić odlično analizirao u prošlogodišnjem februarskom broju (SK 02/2016), mada verovatno ni sam nije naslućivao da će MS biti jedno od imena u spisku članova fondacije. Da li je ovo članstvo, pored toga što neosporno para uši posvećenim korisnicima slobodnog softvera, zaista big deal?

Fondacija koja upravlja razvojem Linuxa sa članstvom Microsofta, pored novčanih sredstava, dobija moćnog tehnološkog diva u svojim redovima, a različiti poslovni modeli nisu nužno i u međusobnoj koliziji. MS već nekoliko godina aktivno učestvuje u opensource zajednici i deluje kao da su se pomirili sa njenim postojanjem, čak i prihvatili i naučili kako da monetizuju ovakav pristup razvoju proizvoda. U domenu velikih igrača i lidera industrije ovo je svakako značajna i bitna činjenica, fokus je pomeren sa sukoba i natezanja oko patenata, standarda i tehnologija na saradnju kojom se postiže kvalitetniji i efikasniji nastup na vrlo bitnom i konkurentnom cloud tržištu. Nije tajna da je razvoj Linuxa odavno vođen interesima velikih kompanija, tako da još jedna od njih, pa bio to i Microsoft, nije naročito bitna. Usput rečeno, MS ostvaruje dobar deo svojih prihoda kroz ugovore sa proizvođačima Android uređaja kako bi se rešio (nikad dokazani) problem patentnih prava. Naravno da Microsoft voli Linux kada mu on donosi zaradu, a ta ljubav će novonastalim odnosom verovatno rezultovati i dodatnim prinosom.

U kategoriji „desktop” upotrebe, korisnike verovatno najviše interesuje odgovor na pitanje da li će ovaj novi vid saradnje imati neke pozitivne efekte i na njihov svakodnevni život. Ili, drugim rečima, hoćemo li se skoro naigrati igara na Linuxu, na šta je odgovor skoro sigurno – ne. Na ovom polju MS je apsolutni despot nezainteresovan za podelu kolača i ne postoji mehanizam kojim bi se ovo moglo promeniti na brz i lak način. Za sada možemo da uživamo u otvorenoj .NET platformi i Ubuntu layeru na Windows 10 operativnom sistemu, uz ciničnu (ili ipak ne?) primedbu autora teksta da Microsoft deluje kao da uzima, čak i kad navodno daje. Svakako se nadamo da će zajednica pregurati i ovaj izliv ničim izazvane ljubavi.

Goran STRIČIĆ

 
BunsenLabs Linux
Kada se pakao smrzne
Šta mislite o ovom tekstu?
Stonoga zvana GPIO
Arduino: Rad sa ekranom (2)
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera