PHONE ZONE<>
102018<><>

Huawei Mate 20 lite

Premijera nove generacije

Predstavljanje Mate 20 Pro flegšipa i osnovnog modela bez Pro sufiksa zakazano je za 16 oktobar. Huawei je, suprotno dosadašnjoj praksi, lite model iz trojke nove generacije predstavio dva meseca ranije, na sajmu IFA u Berlinu, i odmah ga je pustio u prodaju.

Huawei Mate 20 lite baziran je na novom čipsetu, HiSilicon Kirinu 710, koji je zamenio Kirin 659 kao rešenje za modele u srednjoj klasi. Sedamsto desetka je urađena u 12 nm proizvodnom procesu, ima osam jezgara, od kojih su četiri klasična Cortex-A53 (iz Kirina 659) zamenjena novijim A73 jezgrima. Nov je i GPU, a posledice ovog apgrejda su, između ostalog, manja potrošnja i manje zagrevanje pri naprezanju. Brzina čipseta je uporediva sa Snapdragonom iz serije 630, a rezultate merenja možete da vidite u specifikaciji.

Telefon ima isti (ili gotovo isti) ekran kao Honor Play – identična dijagonala, kvalitet prikaza i osvetljenje, a isti je usek (notch) koji se može isključiti u opcijama. Kvalitet izrade i spoljni izgled su za više od nijansu bolji od Honora, što je u skladu sa nešto većom cenom. Umesto metalnih leđa, ovde su urađena od zakrivljenog stakla, što izgleda odlično dok se u sliku ne umešaju otisci prstiju. Telefon ima Huawei Quick Charge, ali ne Super Charge koji postoji u najjačim modelima, što znači da se puni brzo, ali ne tako brzo kao, recimo, Mate 10 Pro. Što se tiče softvera, telefon pokreće Android 8.1 presvučen EmUI-em 8.1 – nadogradnja na Android Pie je obećana, ali datum nije preciziran.

Iako može da se pohvali GPU turbo optimizacijama i Game suite aplikacijom koja dozvoljava promenu energetskog preseta i aktiviranja gejming moda (kao Honor Play, Mate 10 i Pro, P20 i Pro...), Huawei Mate 20 lite nije telefon za napredne igrače. Njegov čipset je toliko nov da mnoge najzahtevnije igre neće da rade ili rade uz vizuelne gličeve i artefakte, pre svega zbog novog GPU-a (Mali-G51 MP4) koji developerima još nije pao u ruke. Tako, recimo, Asphalt 9: Legends se uopšte ne pojavljuje kada se Google Play pretražuje sa samog uređaja, što je dokaz hardverske nekompatibilnosti (igra je, naravno, dostupna u Srbiji). Fortnite se uspešno instalirao, ali je odbijao da se pokrene, tačnije, pucao je na 80% tokom inicijalne pripreme pri prvom pokretanju. PUBG Mobile sam uspeo da pokrenem, igra se samostalno setovala na „medium” podešavanja, ali teksture objekata u igri su povremeno brljavile, čineći je gotovo neigrivom. Ark: Survival Evolved se pokrenuo bez problema, samopodesio na srednji nivo vizuelnog kvaliteta, ali je ponudio skromni framerate koji nije prelazio 20, čak ni kada sam aktivirao Gaming Mode. Casual igre i manje zahtevni naslovi radiće bez problema, a verujem da će i ovi problematični u jednom trenutku biti pečovani. Sadašnji utisak, međutim, jeste da ovo nije telefon za gejmere.

Njegova primarna publika su ljubitelji mobilne fotografije sa budžetom srednjeg obima, posebno mobilnog selfiranja, koji istovremeno žele kvalitetan telefon koji izgleda kao duplo skuplji flegšip. Huawei Mate 20 lite ima čak četiri kamere, raspoređene u dvostruku primarnu i dvostruku selfi konfiguraciju. Druga kamera u oba slučaja je senzor dubine od 2 MP zadužen za bokeh efekat pri snimanju portreta i drugih subjekata/objekata koje želite da istaknete u prvi plan. Primarni senzor (primarne) kamere od 20 MP je veći od proseka za ovu klasu uređaja, a isto važi i za selfi senzor od čak 24 MP! Ovo obezbeđuje oštre slike u visokoj rezoluciji kojih se nećete postideti ni za 20 godina, kada monitori i televizori od 16K budu standard.

Kao i softver kamere na skupljim uređajima, i ovaj ima Pro mod u kome do sitnih crevaca možete da se igrate sa podešavanjima, ali njegova značajna prednost za svakog ko želi da okida bez razmišljanja i dobije odlične rezultate je AI asistent, koji prepoznaje okruženje u kojem snimate i sam podešava parametre fotografisanja. Ovo je, pre svega, namenjeno fanaticima za društvene mreže, koji će praviti impresivne fotke pored kojih će, tehnički gledano, moći da lepe hešteg #nofilter.

Inspirisani Appleovim emojima, Huaweievci su u softver kamere implementirali sistem 3D Qmojia, kolekciju AR (augmented reality) kerefeka koje vam omogućavaju da slike i video-klipove sa prednje ili zadnje kamere „obogatite” raznovrsnim efektima, od zamene glave ribljom ili robotskom, dodavanja zečjih ušiju, blesavih pozadina, animacija propraćenih muzikom, 3D objekata u prostoru i sličnih slatkih besmislica.

Huawei Mate 20 lite šezdesetak evra je skuplji nego Honor Play, u odnosu na koga ima sporiji čipset, ali i bolji sistem kamera, kako primarni, tako i onaj zadužen za selfije, a takođe i konstrukciju koja je identična flegšip modelima jer deluje „fensije” (staklena leđa, ko voli – nek izvoli). Sve ovo ga čini solidnom, ali nikako najboljom kupovinom u cenovnom rangu od 400 evra, plus-minus zavisno od tržišta (kod nas se prodaje za 49,999 dinara u legalnim prodavnicama).

Pravu sliku o Mate 20 seriji steći ćemo sredinom oktobra, kada golema zver i njen sidekick u vidu Mate 20 Pro i osnovnog modela (Mate 20) budu konačno predstavljeni. Njihova cena će, očekivano, biti značajno veća od najmlađeg lite brata, ali po performansama će ga višestruko nadmašiti.

Miodrag KUZMANOVIĆ

 
Huawei Mate 20 lite
Šta mislite o ovom tekstu?
Motorola Moto Z3 Play
LG Q7
LG K11
Honor Play
My Data Manager
Ava Lockscreen
Power Shade
StoryZ
Shorty
Splitwise
Alarmy

Operativni sistem:
Android 8.1
Dimenzije:
158,3 × 75,3 × 7,6 mm / 172 g
Ostalo:
HiSilicon Kirin 710 čipset (4x2,2 GHz Cortex-A73 CPU + 4x1,7 GHz Cortex-A53 CPU + Mali-G51 MP4 GPU), 6,3” IPS LCD (1080 × 2340, 409 ppi, 19,5:9 odnos stranica), 4/6 GB RAM, 64 GB interne memorije, micro SD do 256 GB (koristi drugi SIM slot), Bluetooth 4.2, A2DP, LE, EDR, aptX HD, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, WiFi Direct, hotspot, NFC, GSM/HSPA/LTE, USB-C 2.0, 3,5 mm audio, dvostruka primarna kamera: 20 MP (f/1.8, 27mm, PDAF) + 2 MP (senzor dubine), LED blic, panorama, HDR, 1080p@30/60 fps, dvostruka selfi kamera: 24 MP (f/2.0, 26mm) + 2 MP (senzor dubine), HDR, 1080p@30fps, nano-SIM, Dual-SIM (hibridni slot), čitač otiska prsta, brzi punjač, Li-Ion baterija 3750 mAh
Performanse:
AnTuTu Benchmark: 134636; Geekbench 4: 1593 (Single-Core), 5407 (Multi-Core)
Proizvođač:
Huawei
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera