TEST DRIVE<>
102018<><>

Netgear AC2600 Nighthawk X4S Smart WiFi Gaming Router

Oj, sokole bežični

Netgear je jedan od proizvođača koji je nepravedno zapostavljen, kako u domaćim trgovinama, tako i u našem i vašem omiljenom časopisu. U pitanju je renomirani proizvođač čiji su proizvodi sinonim za kvalitet i pouzdanost. Na test smo dobili njihov Nighthawk X4S ruter koga proizvođač predstavlja kao idealno i pametno (smart) rešenje za gejming. Ruter radi na dva frekventna opsega (2,4 i pet gigaherca) i ima zbirni protok do 2,53 Gbit/s („AC2600” u oznaci).

Sam uređaj podseća na Noćnog sokola čiji jedan prepariran primerak stoji u beogradskom Muzeju vazduhoplovstva. Ruter ima oštre uglove i malo je većih dimenzija u odnosu na slične uređaje koje smo do sada imali na testu. Napravljen je od tvrde crne plastike i odaje premium look, a težina od 840 grama govori sama za sebe. Sve stranice izuzev gornje su naprosto prekrivene otvorima, dok je ploča sa elektronikom pričvršćena na gornju stranicu unutar rutera. Iz ovoga se vidi da Netgear problem sa eventualnim pregrevanjem nije prepustio slučaju. Takođe su sa donje strane ostavljeni otvori za pričvršćivanje na neku vertikalnu površinu.

Gledajući kroz prizmu sličnih uređaja koje smo testirali, Netgear je u nekim stvarima otišao korak dalje. Sa leve strane bliže prednjem delu su čak dva USB 3.0 porta za povezivanje sa memorijskim uređajima ili štampačima. Interesantno je da je sa suprotne, desne strane, eSATA port koji u zadnje vreme nismo sretali na ruterima. Ovaj put nećemo ulaziti u polemiku koji port bi bio pravi izbor za povezivanje sa NAS-om, i USB3.0 i eSATA imaju svoje prednosti i mane. Sa zadnje strane su prekidač za paljenje i gašenje LED na prednjem panelu i pinhole za resetovanje. Netgear je u X4S ugradio četiri gigabitna LAN porta i jedan WAN sa istom propusnom moći. Na samom kraju zadnjeg panela su priključak strujnog adaptera i ’On/Off’ taster.

Gornja površina rutera je sive boje i tu je poređano čak jedanaest LED i dva tastera, koji takođe svetle. LED su poređane redom ’Power’, ’Internet’, dve za oba opsega, dve za oba USB porta i jedna za eSATA, te četiri za LAN portove. U produžetku su tasteri za isključivanje bežične mreže i WPS. Ovaj prvi je, po našem mišljenju, postavljen ispravno i dostupan je ako se za to ukaže potreba. WPS sa druge strane se ne koristi tako često, samo za prvo povezivanje, i mogao je komotno biti iza.

Hardver koji pogoni ovaj ruter je impresivan: dvojezgarni CPU na 1,7 gigaherca je potpomognut sa 512 megabajta RAM-a i 128 megabajta fleša, što je sasvim dovoljno za uređaj sa ozbiljno „odvijenim slavinama”. Hardver bi trebalo da obezbedi protok bez zaostajanja (lag) i nepotrebnog blokiranja CPU-a (cpu hog). Silni otvori za provetravanje odlično vrše svoj posao, ruter je u radu tek neznatno mlak.

Netgear je ruter opremio sa četiri antene koje su fizički iste, ali je svaka od njih numerisana i postavlja se na tačno određeno mesto. Rekosmo da je u pitanju ruter koji radi po IEEE 802.11b/g/n/ac standardu. Na 2,4 gigaherca podatke prenosi brzinama do 800 Mbit/s, dok na pet gigaherca to ide do 1733 Mbit/s, a za sve to se koristi 256QAM modulacija. Od tehnologija tu su Beamforming za fokusiranje ka povezanom uređaju, zatim tu je i Wave2 WiFi. U pitanju je nova tehnologija koja je zapravo nadogradnja na IEEE 802.11ac standard, u smislu povećanja teoretskog maksimuma sa 3,47 Gbit/s na, teoretski, 6,93 Gbit/s. Ovaj način je moguć samo ako i klijent ima podršku za Wave2 WiFi-160MHz. Tih 160 megaherca je dvostruka frekvencija od standardne po kanalu, što bi teoretski trebalo da daje i dvostruko veći protok. Dalje, MU-MIMO je omogućen uz Quad-Stream, što u ovom slučaju znači da će X4S moći u jednom trenutku da podatke deli sa četiri klijenta.

Za pristupanje ruteru tu je standardni korisnički interfejs kojem pristupamo preko web browsera ili aplikacija za mobilne uređaje. Već pri prvom povezivanju sa ruterom, Netgear pokreće web browser i vodi nas kroz setup gde će preuzeti ReadySHAREVault i NETGEARGenie instalacione datoteke. Nakon toga kreće setup samog rutera koji ima možda i previše koraka, ali sa druge strane ovo će napredniji korisnici znati da cene, jer je u pitanju mnogo opcija. Prilikom konfiguracije dobijamo opcije za jedinstven SSID za oba frekventna opsega ili da to budu zasebni. GUI je izdeljen na Basic i Advanced set opcija, gde je ovaj prvi zadužen za osnovna podešavanja poput menjanja SSID i lozinki, postavljanja mreže za goste, roditeljske kontrole, a tu je i ReadySHARE. U pitanju su opcije za deljenje između Netgearovih oblaka za skladištenje podataka, Vaulta i USB memorijske uređaje. Pod naprednijim setom opcija imamo sve ovo malo proširenije, plus delove vezane za sigurnost, administraciju i naprednija podešavanja samog rutera. U ovom zadnjem ćemo navesti opcije za biranje moda uređaja između rutera, pristupne tačke i bridgea. Tu su još i port forwarding, USB podešavanja i Traffic Meter.

Da pojasnimo malo ove aplikacije koje je Netgear preuzeo. ReadySHAREVault je namenski program za bekapovanje računara u okviru lokalne mreže. Program ima osnovna podešavanja i moguće ga je povezati kroz ReadySHARE u okviru rutera. NETGEARGenie je program koji je u osnovi zamena za korisnički interfejs preko web browsera. Tu je veći deo opcija koje smo pomenuli kod web varijante, a dodatak su grafikoni dostupnih mreža pored onih koje pravi Nighthawk.

Netgearom se može upravljati i preko aplikacije Genie. Tu su opcije vezane za Wi-Fi, mrežu gostiju, mapu lokalne mreže i statistiku. Takođe, tu je i menadžer za pristup fajlovima preko ReadySHARE, a zanimljiva nam je Turbo Transfer opcija preko koje prebacujemo podatke ka uređaju u okviru mreže. Osim Genie, tu je i namenska aplikacija za ovaj ruter – Nighthawk. Preko ove aplikacije je moguće konfigurisati ruter bez web interfejsa. U ovom slučaju je neophodno napraviti nalog, jer se bez njega ova aplikacija ne može koristiti. Ova aplikacija je lepša i sa raznim opcijama, ali rekli bismo ne koliko ih ima u aplikaciji Genie.

Na početku naše priče o Sokolu pomenuli smo da proizvođač reklamira X4S kao deo arsenala svakog ozbiljnog gejmera. Osim ozbiljnog protoka za koji je ovaj ruter sposoban, Netgear je omogućio da se dinamički QoS (quality of service) stara da prioritet imaju gejming i video striming. Takođe, ruter ne pravi razliku da li je na njega povezan računar ili neka od konzola. U tom slučaju lag više trpe torenti, YouTube i slično. Činjenica je da mi prilikom testiranja nismo imali problema za vreme online igranja, ali je isto tako činjenica da se X4S kratko zadržao kod nas. Netgear čak navodi da u slučaju Twich strimovanja kašnjenja praktično ne postoje.

Nighthawk je odličan komad hardvera koji ima i ozbiljnu cenu, mada smatramo da nije previsoka. Domet mu je dobar, kao i jačina upotrebljivog signala, a o protoku ne treba trošiti štamparsku boju. Ipak ono za šta je prevashodno i namenjen je gejming. Ukoliko ste zagriženi gejmer, ovo je pravi izbor za vas. Noćni Soko i lag za online gejming ne stoje u istoj rečenici. Osim za gejming, Sokola možemo preporučiti kao generalno dobar izbor za kućnu varijantu, pa čak i za poslovna okruženja koja ne zahtevaju autoput sa osam traka za protok podataka. Za one koji vole da „pričaju” sa elektronikom napomenućemo da postoji podrška za Amazon Alexu i Google Assistent.

Dejan PETROVIĆ

 
MSI B450M Mortar, Gigabyte B450M DS3H i Asus Prime B450M-K
Dell Thin Client Wyse 3040
Antec P7 Silent
LC-Power AiRazor LC-CF-120-PRO-RGB i LC-CF-PRO-RGB-COMBO
Acer Aspire 3 (A315-41-R5BB)
Gembird MF-95-01 i MF-95-02
Vivax APM-1040 CD radio (Bluetooth, SD/USB)
Kyocera Ecosys P5021cdn
Silicon Power Armor A60, Armor A62, Armor A85 i Diamond D30
Canyon Wireless Sport Earphones, Silicon Power Blast Plug BP51 i B61, Energy Sistem Sport Bluetooth Coral
Sony SRS-XB01 Extra Bass
Nikon Z7 (prvi utisci)
Microlab Solo 9C
LG SK5 i SK10Y
PocketBook Basic 3, Aqua 2, Touch HD2 i InkPad 3
Netgear AC2600 Nighthawk X4S Smart WiFi Gaming Router
Šta mislite o ovom tekstu?
TP-Link Archer T2UHP
Tenda Nova MW3 Mesh AC1200

Osnovno:
Wi-Fi router, AP, Bridge, IEEE 802.11b/g/n/ac, 5 GHZ 1733 Mbit/s, 2,4 GHz 800 Mbit/s
Spoljašnjost:

10/100/1000 Mbit/s WAN, 4 × 10/100/1000 Mbit/s LAN, 2 × USB 3.0, eSATA, 4 omnidirekcione antene, tasteri: on/off, WPS, Reset, LED on/off, WiFi on/off
Funkcije:
Beamforming, Wave 2 160 MHz, Double firewall protection (SPI and NAT), Denial-of-service (DoS) attack prevention, Wi-Fi Protected Access (WPA/WPA2PSK), Guest network access, VPN support
Dimenzije:
285 × 185 × 50 mm, 840 g
Proizvođač:
Netgear
Kontakt:
Tehno dućan
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera