TEST RUN<>
092019<><>

Gravit Designer Pro 2019-2.3

Vektori u raznim oblicima

Nešto drugačiji vektorski program od onih na koje smo navikli stiže nam, ni manje ni više nego, iz kompanije Corel. Dok je kod većine vektorskih programa akcenat ili na projektovanju ili na crtanju, u Gravit Designeru tvorci su se odlučili da najviše pažnje posvete laganim i veselim šablonima, kao i biblioteci stikera, emotikona i besplatnih profesionalnih fotografija. To ne znači da je on manje opremljen klasičnim alatkama, već samo da su tvorci smislili kako da osvoje poene kod početnika i pokažu da se grafičkim dizajnom uz pomoć ovog programa mogu baviti i manje stručni ljudi. Sve deluje lako i dostupno, a da je stvarno tako – uverili smo i sami.

Rad sa šablonima i fotografijama

Dok se instalacioni fajl skidao sa zvaničnog sajta, pogledali smo uvodni video koji su tvorci programa pripremili za sve koji se prvi put sreću sa ovim programom. Nakon videa od cela četiri minuta osećali smo da smo spremni, da znamo sve što treba da znamo da bismo počeli sa radom. Dok nas je još držao taj osećaj lažne samouverenosti, krenuli smo da istražujemo po interfejsu. Sem što je interfejs bio beo, a ne taman kao u promotivnom videu, sve ostalo bilo je na mestu. Boja interfejsa se vrlo lako menja, odabirom tamne teme u interfejsu. Ova tema prijatnija je za oko, ali i nekako dizajnerski lepše rešena.

Kada započnete projekat, prvo birate da li želite potpuno nov, prazan dokument ili da prilagodite neki šablon. Oni su skoro uvek zanimljiva opcija pa smo se sreli sa bibliotekom koja je podeljena u nekoliko kategorija: FB story, A4 format, prezentacije, posteri i slično, a u svakoj kategoriji imate po deset ili više primera kako možete da napravite odlično grafičko rešenje za društvene mreže, veb-sajt, blog ili prezentaciju. Ova gotova rešenja možete samo da prilagodite svojim potrebama, ali ih isto tako možete i iskoristiti kao inspiraciju za neko potpuno novo rešenje.

U startu, u tom poduhvatu imate odličnu podršku. Pre svega, tu je Unsplash Photo, to jest biblioteka visoko kvalitetnih fotografija koja je ugrađena u sam program i odakle lako možete da importujete fotografiju direktno u projekat. Kad ste fotografiju importovali, obratićete se opcijama za dodatnu obradu. Elementi koji postanu deo vašeg projekta automatski se stavljaju u layere, a svaka slika je podložna dodatnoj obradi i prilagođavanju. Ovaj program opremljen je alatkama koje imaju programi za foto-obradu, poput prilagođavanja svetla, kontrasta, providnosti, zatim tu su slajderi za hue, saturation, blur i još mnogi kojih se ozbiljne alatke iz klase ne bi postidele. Sem obrade cele fotografije, možete da se poslužite i alatkama kakve su Select, Knife, a naročito dobra kombinacija su Pen Tool i Subselect, kojima će isecanje željenog dela slike biti više nego precizno, a opet dosta brzo.

Sve ovo vam omogućava da ne tražite pomoć u drugim programima, već da sav posao završite na jednom mestu, a ukoliko vam je sem fotografije potreban i efektan tekst, Gravit je naoružan i na ovom polju. Pored velikog broja zanimljivih i modernih fontova, tu su alatke za uređenje teksta, ali na tekst možemo da primenimo i sve efekte koje smo malopre primenili na fotografiji: Drop Shadow, Blur, Color Adjust i tako dalje. Iako se ikonica za tekst nalazi u gornjem delu interfejsa i deluje neupadljivo, kada je aktivirate i unesete željeni tekst, s desne strane otvaraju se sve opcije za obradu teksta, koje vam nude gotovo sve što možete u radu sa tekstom da poželite.

U gornjem redu poređane su osnovne alatke za crtanje. Nismo impresionirani izborom, ali smo pronašli alatke za osnovne geometrijske oblike, koji su neizostavni i neophodni za bilo kakvo grafičko rešenje. Tu su još, naravno, Pointer i Select Tool.

Rad sa vektorima

Najbolja zabava otkriva se prilikom crtanja. Pre svega, ovo i jeste vektorski program. Pomenuli smo da u ponudi postoji dosta oblika koje možete primeniti. Međutim, stvar je upravo u tome što svaki nacrtani oblik ima dosta osobina koje se mogu promeniti, pa tako postoji veliki broj opcija koje možete primeniti na, recimo, običan pravougaonik. On uz malo podešavanja može da dobije oble ivice ili čak da postane elipsa, a ukoliko tako želite, samo dva ugla mogu da budu obla, a dva ne. Uglavnom, na ovaj način od jednostavnih oblika koji su vam ponuđeni možete dobiti bezbroj kombinacija oblika, koji kasnije mogu postati nečija glava, nos ili frizura. Iako postoji Hands Free alatka koja služi za slobodno crtanje, jasno je da možete u potpunosti da se oslonite na crtanje pomoću oblika: što onih osnovnih, što ovih izvedenih koje ćete lako dobiti kombinacijom Knife i Subselect alatke. Slaganjem različitih oblika dobijate željenu figuru, a kada ste zadovoljni figurom ili karakterom, sve oblike koji čine jednu figuru možete da grupišete, tako da ona postaje jedan oblik i nalazi se na jednom layeru. S druge strane, sve što budete poželeli da radite sa tim oblikom u budućnosti moći ćete da uradite odjednom, umesto da manipulišete svakim delom ponaosob.

Ako želite da primenite neke specijalne efekte ili da dodate crtežu treću dimenziju, možete, naravno, u potpunosti da se oslonite na svoje crtačko umeće, ali možete i da se poslužite nekim dodatnim efektima koje Gravit nudi. Recimo, kao i kod fotografija, na osnovne oblike možete da dodate Blur, Drop Shadow, izmenite boju, tweakujete kontrast i slično. Kao i na fotografije, i na oblike možete da primenite neke od specijalnih efekata. Međutim, kako su oni pre svega predviđeni za fotografije, na oblicima se neki mogu pokazati potpuno neuspešnim i neprimenjivim.

Rad sa bibliotekom

Da bi vam Gravit još više olakšao put do stvarateljskog cilja, sem fotografija sa Unsplash portala i biblioteke sa osnovnim oblicima, tu su i emotikoni, ali i ikonice, ilustracije, stikeri, ramovi i takozvane linije. Svaki od ovih foldera koji su smešteni u dijalogu levo od radne površine krije povelik broj gotovih sličica koje možete da iskoristite za svoj rad, a da se pritom nimalo ne namučite i, što je još bitnije, ne potrošite nimalo vremena. Tako, među ramovima ili linijama možete pronaći Pattern koji će činiti bilo pozadinu bilo ram, a onda se poslužiti nekim od junaka iz stikera da tumači glavnu ulogu u vašem projektu, ili se pak poslužiti emotikonima da dočaraju situaciju koju želite da prenesete budućoj publici. Na taj način ćete za nekoliko minuta dobiti željeni rezultat. Uz sve to, svi ovi dodaci koji se nalaze u biblioteci su vektorski, tako da njima možete manipulisati na isti način kao da ste ih kreirali „od nule”.

Eksport i Pro verzija

Kada dođete do tačke da ste u potpunosti zadovoljni projektom, možete ga eksportovati. Za sada nema baš previše opcija za eksport, ni kada su formati, ni kada je rezolucija u pitanju. Projekat možete da snimite kao PNG, JPG, SVG ili PDF fajl. PDF je po nama najzanimljivija opcija jer on može da se otvori i u nekim drugim programima (kakav je Illustrator, recimo), a to otvara niz drugih mogućnosti. Iako veličina i kvalitet nisu na zavidnom nivou ni kada je u pitanju eksportovanje u PDF-u, a zavisi i od toga da li koristite besplatnu ili Pro verziju, svakako kada sačuvate vektore u PDF-u opcije za rad u drugim programima ostaju otvorene. Ipak, ono što je u ponudi nije loše, jer ako se radi o besplatnoj opciji ne smemo mnogo da se bunimo – ipak je sve besplatno, a kada je Pro komplement u pitanju, 300 DPI koje nudi svakako nije za bacanje.

Kad smo već pomenuli besplatnu i Pro verziju, hajde da vidimo i koje su razlike među njima. Prva i najprimetnija razlika je u tome što je besplatna verzija online verzija, to jest radite preko internet browsera tako što odete na adresu designer.gravit.io. Pred vama će se ukazati identičan interfejs kakav ima i offline verzija. Prvih 15 dana su probni sa otključanim svim opcijama iz Pro verzije (kakva je, na primer, opcija eksportovanja PDF dokumenta u rezoluciji od 300 DPI). Pre nego što uopšte dobijete pristup programu, moraćete da otvorite besplatan nalog, a sa mejl adrese i da ga aktivirate jer će u protivnom on biti deaktiviran i nećete uopšte moći da koristite program.

Za tih 15 probnih dana nećete mnogo osetiti razliku između offline i online verzije, a nakon isteka trial perioda, videćete da offline verzija programa više ne može da se pokrene. Offline verzija programa može da se pokrene isključivo u Pro varijanti, dok je online verzija besplatna i možete joj pristupiti kako autori kažu: „Uvek i zauvek”.

Postoji još nekoliko bitnih razlika. Recimo, eksport u najvišoj rezoluciji od 300 DPI nije dostupan po isteku trial perioda, a prostor „u oblaku” za čuvanje projekata je ograničen na 500 megabajta, dok je za Pro korisnike neograničen. Takođe, i eksport u formatima kakvi su PNG, JPG i SVG je ograničen u besplatnoj verziji, tako da ćete morati da se naviknete na slabiji izbor rezolucije. Pored ovih ograničenja tu su još i nepostojanje istorije, to jest ne možete imati pregled svih preduzetih koraka, a kad su palete boja u pitanju, ne možete dodavati svoje omiljene boje i možete koristiti samo RGB, ali ne i CMYK ili HSB palete. U besplatnoj verziji vam je ipak dostupna čitava biblioteka. Tu ne postoji nikakva razlika između verzija, a uzevši u obzir koliko je ta biblioteka bogata i korisna, to je bitan detalj. Da zaključimo, u online verziji dostupne su sve alatke, ali ne i sve opcije za eksport. Ukoliko vam je ovaj program potreban za profesionalan rad, za vas je ipak Pro verzija.

Utisci

Kada sumiramo sve utiske, moramo istaći da je ukupna ocena za ovaj program vrlo visoka. Pre svega, imate dve opcije: besplatnu koju možete da koristite online bez vremenskog ograničenja, a ukoliko vam je baš potreban full program sa svim opcijama koje nudi, pre svega u eksportu, cena nije previsoka. Uz to, ne plaća se članarina na godišnjem ili mesečnom nivou, već jednostavno program jednom platite i koristite ga.

Program je u desktop verziji vrlo stabilan i nismo imali nikakvih problema tokom rada ili pri eksportu. Kada je online verzija u pitanju, mogu se desiti manji problemi. Nismo sigurni da li je do internet konekcije ili server „zavarniči” na trenutak, ali može se desiti da se interfejs nekako „polomi” i alatke i radna površina ne budu na svom mestu. Sve ovo se rešava Refreshovanjem, tako da ne možemo ovo uzeti kao veliki minus. Workflow je odličan i brz, sve alatke su dostupne i na oku, a šabloni i biblioteka dragoceni. Postoje programi koji, i pored toga što imaju biblioteku i šablone, jednostavno nisu upotrebljivi, ali ovde to svakako nije slučaj.

Program jeste namenjen naprednijim korisnicima i dizajnerima koji znaju šta rade, ali čak i ako ste novi ili potpuno samouki, online verzija Gravit Designera, opremljena bibliotekom i šablonima, pomoći će vam da završite neki manji projekat ili naučite kako da radite.

Za one koji žele da uče, autori su obezbedili ne samo uvodni video-klip koji vam jezgrovito dočarava šta sve možete uraditi u Gravit Designeru, već čitav niz tutorijala. Svaki tutorijal posvećen je nekoj temi ili konkretnoj alatki. Klipovi traju tek po dva-tri ili najviše deset minuta, lagani su i vrlo jasni u objašnjavanju i svaki od njih vam otkrije neku malu tajnu ili začkoljicu za koju niste znali čak i ako vam je ta alatka ili podešavanje poznato od ranije. Svakako nije na odmet pogledati ih što više jer su neopterećujući, a vrlo korisni.

Na samom kraju preporučićemo ovaj program svima, i onima koji koriste slične programe na dnevnoj bazi i onima koji se samo ponekad upuštaju u grafičke izlete, kao i onima koji se prvi put sreću sa vektorskim crtanjem. Nama se Gravit Designer dopao pa očekujemo da ćete i vi imati koristi od njega.

Gordana RADOVIĆ

 
Gravit Designer Pro 2019-2.3
Šta mislite o ovom tekstu?
ACDSee Video Studio 4
Microsoft Edge Chromium 77 Beta
Google Web Designer 6.0
ON1 Effects 2019
Adata SSD ToolBox 3.0.8
DiskTrix UltimateDefrag 6.0
Super 2019
DriverPack 2019
WYSIWYG Web Builder 15
Softany WordToHelp 3.2
Korektor
Cats Love
Moo0 Transparent Menu 1.22
MacOS Trans. Pack 5.0
Decentraleyes 2.0
Friends Forever
Window TopMost Control 1.1
Start Everywhere 1.1
Tabby Cat 1.6

Tip:
vektorska obrada
Potrebno:
Windows, Linux, macOS
Veličina:
307,58 MB (trial)
Cena:
49 evra, proba 15 dana
Adresa:
www .designer .io
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera