PRIMENA<>
081998<><>

Vatromet zvuka i slike

Hardver i softver koji je beogradska firma „DJ House” koristila za realizaciju koncerta izraelskog goa trance benda „Astral Projection”

Snimio: Luka Đorđević
Snimio: Luka Đorđević
K oncert je održan u subotu i nedelju, 27. i 28. juna 1998. godine u Beogradu u hali pionir, u organizaciji jugoslovenske tehno organizacije „Technokratia”, agencije „Interaaktiv” i švedske kompanije „Silver Co.”. Na zvuk, a posebno na vizuelni performans utrošeno je dosta truda. Za kontrolu osam robosken svetiljki, video bima, muzike i dva lasera korišćeno je pet PC mašina. U ovom tekstu predstavićemo vam hardver i softver koji je beogradska firma „DJ House” koristila za realizaciju ovog događaja.

Laseri

Laser je jedini trodimenzionalni medium, a fascinacija laserom još uvek je neprevaziđena. Laserska tehnologija postaje sve dostupnija što se, između ostalog, ogleda u iritantnom broju klinaca koji se svojski trude da se zabave interakcijom sa bioskopskim platnom. Sistemi koji se koriste po klubovima i koncertima su, srećom, još uvek nedostižni za prosečnog beogradskog klinca.

Bez obzira na svoju veličinu i snagu, jedan ovakav sistem se sastoji iz lasera, sistema elektromehaničkog mešanja boja i usmeravanja zraka, PC mašine koja kontroliše boju i smer snopa kao i odgovarajućeg softvera. Princip funkcionisanja je da se ogledalo koje usmerava laser kreće dovoljno brzo da iscrtava naizgled neprekidne figure na podlozi ka kojoj je usmereno. Na ovaj način se mogu projektovati veoma složeni crteži. Softver za kontrolu lasera može da prikaže laserom jednostavnije fajlove u formatu programa za crtanje Corel Draw. Što je crtež složeniji slika više treperi jer je potrebno više vremena da se iscrta. Za složene crteže koristi se više lasera. Pored statičnih crteža moguće je reprodukovati animacije sastavljene od serije slika ili transformisati crtež u trenutku prikazivanja.

Na koncertu Astral Projectiona korišćeni su zeleni i kolor laseri firme „Spectra Physics”. Pored korišćene opreme interesantno je navesti niz drugih dodataka koji su na raspolaganju za izvođenje laserskih performansa. Tako je na primer moguće postaviti tanku vodenu zavesu na kojoj se prave projekcije koje naizgled stoje u vazduhu, tanku providnu tkaninu slične namene, robotske ruke koje doprinose pokretljivosti lasera, lasersku rukavicu kojom se može interaktivno upravljati performansom pokretima ruke i prstiju itd.

Softver za kontrolu lasera sastoji se iz dva dela. U prvom je moguće konstruisati oblike i animacije koje se kasnije reprodukuju iz drugog dela. Drugi deo omogućuje niz pogodnosti za živi rad kao što su menjanje oblika koji se iscrtava, rotacija, brzina animacije, pomeranje slike,...

Svetla i video

Rasveta je jednostavna reč koja na prvi pogled ne izaziva toliko uzbuđenja kao laseri ili muzika. Međutim, danas su sistemi rasvete dovoljno impresivni sami za sebe. Snaga, pokretljivost, boje i šare koje svetla mogu da proizvedu animiraju možda i više nego ostatak vizuelne predstave.

Na koncertu su korišćena svetla „Martin Professional”, jedne od najvećih svetskih kompanija na polju rasvete, i to četiri Roboscan Pro 1220 (najjači model u ovoj seriji, svako svetlo je teško 60kg) i četiri manjih Roboscan Pro 218. Za kontrolu svetla korišćen je kontroler i softver po imenu 3032 istog proizvođača.

Svi parametri svetla se kontrolišu sa jedne tačke - PC-ja koji pokreće ovaj softver. Pomoću ovog programa moguće je programirati smer, boju i oblike koje će svetlo projektovati (na slici je prikazan ekran gde se određuju oblici). Programirane sekvence pokreta i ostalih izmena svetla kasnije je moguće ređati i kombinovati uživo. Smer svetla određuje se jednostavnim pokretima miša za svaku grupu svetla pojedinačno. Posebnu atrakciju čine šare (stručno: gobo) koje svetlo može da proizvede putem automatskog postavljanja raznih staklenih filtera ispred svetla.

Video bim bio je postavljen na istaknutom mestu, tako da su učesnici događaja mogli jasno da prate video radove umetnika koji su bili zaduženi za ovaj deo zabave (spomenimo našeg saradnika Rodoljuba Ilića odgovornog za deo projekcije i za tehničko rešenje ovog dela predstave). Na video miksetu koja je bila zadužena za pretapanja bili su povezani PC sa AMD K6 3D procesorom, dva VHS video rikordera i video kamera koja je slikala publiku i izvođače.

Za proizvodnju video sekvenci autori su koristili programe Photoshop, Acdsee i Winamp. Winamp sa Cthugha plug-inom u stanju je da proizvede animaciju na osnovu audio ulaza u računar. Skoro sve animacije u video miksu proizveli su domaći umetnici, neke od njih ekskluzivno za ovaj događaj.

Muzika

Za produkciju muzike korišćeni su osmokanalni uređaj za reprodukciju zvuka (ADAT), dva analogna sintisajzera, 24-kanalna mikseta i, naravno, PC mašina sa Cubase MIDI sekvencerom. Cubase je sinhronizovao ADAT sa sekvenciranim melodijama na sintisajzerima. Umetnici iz Tel Aviva su uživo kontrolisali modulacije i miks zvuka. Takav stepen živog izvođenja normalan je za ovakvu vrstu muzike gde je na stejdžu nemoguće iznova postići kompletan zvuk produciran u studiju, već se uživo rade samo pojedini fragmenti i miks.

Kao i sva okupljanja koja organizuje „Technokratija” i ovo je bilo izuzetno dobro posećeno. Posetioci su ranom zorom bili upućeni na splav „Kolos” pored Brankovog mosta gde su nastavili zabavu do kasnih popodnevnih sati. Žurka je trajala više od dvadeset sati.

Nikola ĆOSIĆ

 
 TRŽIŠTE
MP3 euforija
Čekajući Merceda

 PRIMENA
Vatromet zvuka i slike
Šta mislite o ovom tekstu?

 NA LICU MESTA
Sarajevski sajam

 IZLOG
Oficijelna Microsoftova rešenja za intranet
Nadgradnja i popravka PC-ja
Unix punom snagom

 SOFTVER
Linux
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera